Zaujalo nás

MEDY U TURECKA A ČÍNY OVLÁDAJÍ NABÍDKU: MAJÍ VŠAK ÚSKALÍ...

27.07.2023 | Včelí rodiny si letošní zimu nevedly příliš dobře. Podle odhadů uhynulo na tři statisíc včelstev, což je výsledek podobný tomu z let 2019 a 2020. Lze očekávat, že tato situace prohloubí problémy české soběstačnosti. Už v letech minulých k nám bylo tekuté zlato exportováno asi jen v o pětinu menším množství, než vyprodukujeme sami. Med z dovozu se však neprokazuje jako kvalitní alternativa toho našeho. Každý druhý dovozový vzorek je totiž značně „vylepšen“.

NEJULUXUSNĚJŠÍ POTRAVINY SVĚTA: CO SE SERVÍRUJE NA PÁRÁTKU S DIAMANTEM?

26.07.2023 | Spousta lidí cestuje po světě, aby ochutnali speciality z různých zemí. Kdo je ochoten si připlatit, a to v mnoha případech v částkách jako za luxusní dovolenou, může okusit i nejdražší světové potraviny. Často se jejich cena šplhá do astronomických výšin kvůli obtížné sklizni nebo velmi omezené nabídce.

NEROVNÉ PODMÍNKY: ALKOHOL JE JEDEN, DANĚ SE VŠAK RŮZNÍ

24.07.2023 | Alkohol je jen jeden, liší se pouze jeho koncentrace. Přesto je na jeho jednotlivé druhy z hlediska spotřební daně nahlíženo jiným způsobem.

CBD POTRAVINY SE VYHNULY ZÁKAZU, OBEZŘETNOST JE VŠAK STÁLE NA MÍSTĚ

21.07.2023 | Ačkoli je konzumace potravin, které obsahují léčivou látku kanabidiol na rapidním vzestupu, stále častěji se ozývají hlasy pro jejich další přezkoumání. Z pohledu legislativy totiž spadají mezi potraviny nového typu, u kterých by se měla ověřit bezpečnost.

VÝSLEDKY ROZSÁHLÝCH KONTROL POTRAVIN: TYTO (NE)VYHOVĚLY!

19.07.2023 | Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) uskutečnili za první pololetí letošního roku 25 000 kontrol při nichž odebrali téměř 9000 vzorků potravin. Z nich 2300 nevyhovělo některému z parametrů. Nejlépe z kontrol dlouhodobě vycházejí potraviny vyrobené v České republice. Novinářům to dnes řekli ústřední ředitel SZPI Martin Klanica a ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA: LÉTO PATŘÍ KONTROLÁM FARMÁŘSKÝCH TRHŮ

19.07.2023 | Veterinární správa se v létě víc zaměřuje na kontrolu živočišných výrobků na farmářských trzích. Vybírá je nahodile, dnes byli kontroloři v Chrudimi na náměstí. U jedné ze dvou pojízdných prodejen našli pochybení. Objevili například dva týdny prošlé uzeniny. Do pololetí kontrolovali přes 180 prodejců, u 13 procent odhalili prohřešky. Novinářům to dnes řekl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

LEDOVÁ KÁVA SE ZMRZLINOU JE STARÁ: MŮŽE CHUTNAT PO TONIKU I POMERANČÍCH

18.07.2023 | Sezóna ledových káv je v plném proudu a opravdu dobré kavárny se rozhodně nespokojí jen s klasikou, jako je ledové latté či frappé. Trendy jdou dokonce i mnohem dál, než je espresso tonic nebo cold brew. Ledové kávy dnes mají chuť ovoce.

NA TRH MĚLO NAMÍŘENO MASO Z UKRAJINY SE SALMONELOU

13.07.2023 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odhalila dvě šarže zmraženého kuřecího masa se salmonelou. Inspektoři vzorek masa původem z Ukrajiny v obou případech odebrali v provozovně JIP východočeská, jednou v Českých Budějovicích a podruhé v Harrachově na Jablonecku. Provozovatelům nařídili neprodlené stažení šarží z tržní sítě, uvedl v tiskové zprávě mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

ZMRZLINY ZAŽÍVAJÍ BOOM: OCHUTNAT MŮŽETE I TU S POPCORNEM

10.07.2023 | Češi mají podle výrobců v oblibě tradiční příchutě zmrzlin, jako jsou vanilka, čokoláda nebo ovocné zmrzliny, oblíbené jsou i zmrzliny a nanuky s tvarohem. Například Míša, který nyní patří do portfolia společnosti Unilever, se vyrábí přes 60 let se stejnou recepturou. ČTK to řekla vedoucí divize zmrzlin společnosti Eva Kadlecová.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.