MALÁ VELIKONOČNÍ ZÁHADA: NOSÍ BÍLÉ SLEPICE VÝHRADNĚ BÍLÁ VAJÍČKA?

MALÁ VELIKONOČNÍ ZÁHADA: NOSÍ BÍLÉ SLEPICE VÝHRADNĚ BÍLÁ VAJÍČKA?

19.03.2024 Jana Čiháková

Bílá vajíčka jsou v období Velikonoc horkým zbožím. Krásně na ně chytají barvy a vyjímají se jako dekorace, i když je neobarvíte. Kde se ale vlastně berou a liší se nějak od běžných hnědých?

Hnědé zbarvení skořápky není umělým produktem, ale čistě genetickou záležitostí a výsledkem pigmentace, kterou vejci dodává červený pigment z krve a žlutý ze žluči. Bílá vejce ve skořápkách pigment nemají, a proto si zachovávají barvu, jakou získaly už v zárodku.

Jak ale poznat, která slepice nám snese bílá vajíčka? Určujícím faktorem není barva peří slepice, jak si mnoho lidí myslí. O zbarvení vajec – možná poněkud překvapivě – rozhoduje barva ušního lalůčku. Slepice s červeným nám s nejvyšší pravděpodobností snese hnědá vejce, ta s bílým pak bílá. Nejčastěji jde o plemena jako lenghornky nebo třeba vlašky.

Na kvalitu či chuť vejce nemá jeho zbarvení žádný vliv. Co ale může kvalitu vejce ovlivňovat, je způsob chovu slepic. I proto na Košíku už několik let nenaleznete vejce z klecových chovů. Vybírat tak můžete vejce od nosnic v halách na podestýlce (kód 2), z volného chovu (kód 1) nebo bio vejce (kód 0). Díky praktickým velkým balením se můžete zásobit bílými vejci, kterými bez problémů obdarujete všechny koledníky. 

 


Mohlo by vás zajímat

CO BY VÁM UVAŘILA UMĚLÁ INTELIGENCE? PRVNÍ JÍDLO JE TADY!

25.03.2024 | Kreativita a um šéfkuchaře, to jsou základní atributy kvalitního gastronomického podniku - ovšem jen do té doby, než žezlo v kuchyni přebere umělá inteligence. Nutno uznat, že její pokrm je dotažený do detailu a co víc - může jej ochutnat skutečně každý.

NA ZELENÝ ČTVRTEK, ZELENÝ ŠKOPEK: NA ČEPU NA TĚCHTO ADRESÁCH

25.03.2024 | Na Zelený čtvrtek 28. března se v celé České republice i na Slovensku začne už tradičně čepovat Zelené pivo z pivovaru Starobrno. Letos už po devatenácté. Celkem budou mít pivaři a všichni příznivci speciálu s nezvyklou barvou k dispozici 4 920 hektolitrů. Zeleným pivem si mohou připít všichni v Čechách i na Moravě, aktualizovaný seznam všech provozoven se Zeleným pivem na čepu zájemci najdou před Velikonocemi na webových stránkách www.zelenepivo.cz.

VĚDCI: PŮDA JE PLNÁ PESTICIDŮ, ČEŠTÍ ZEMĚDĚLCI ZA TO ALE NEMOHOU

08.04.2024 | Výsledky ukázaly, že v zemědělsky využívané krajině se koncentruje a šíří poměrně velké množství pesticidů, z nichž některé mohou mít významný dopad na biologickou rozmanitost a zároveň jsou výrazně rizikové i pro člověka. Z velké části se ovšem nejednalo o látky aplikované samotnými farmáři.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202404

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.