Zaujalo nás

CZ TEST VÁM PŘEJE KRÁSNÉ SVÁTKY!!!

24.12.2022 | Děkujeme Vám za Vaši přízeň, přejeme Vám, aby Vás chuť a šťastná ruka při výběru potravin neopouštěly ani v dalším roce.

ALKOHOL PRO MLADISTVÉ? EVIDENTNĚ ŽÁDNÝ PROBLÉM

23.12.2022 | V letošním třetím čtvrtletí porušilo zákaz prodeje alkoholu mladistvým 53 procent obchodníků. Je to pokles proti předchozímu období. Ve druhém čtvrtletí porušilo zákaz 66 procent prodejců, za celý loňský rok zhruba 57 procent. Někteří prodejci také dostatečně neinformovali o zákazu prodeje alkoholu a tabákových výrobků lidem do 18 let. Informoval o tom mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

V BRNĚ SPUSTILI SLUŽBU FISHDRIVE, VYZVEDNOUT SI MŮŽETE VÁNOČNÍ RYBU

23.12.2022 | Brněnská společnost OCEAN48 dnes spustila u bývalého fotbalového stadionu za Lužánkami službu FishDrive. Lidé, kteří chtějí k Vánocům kapra, ale i jiné druhy ryb či mořských živočichů, si ji mohli během prosince na internetu objednat a dnes vyzvednout.

KAPRA MŮŽETE KOUPIT NA TŘECH TISÍCÍCH PRODEJNÍCH MÍST

21.12.2022 | Vánoční kapři se budou letos prodávat podobně jako loni na zhruba 3000 místech po celé ČR. Státní veterinární správa (SVS) bude v nadcházejících dnech kontrolovat dodržování hygienických podmínek, životní podmínky ryb a dodržování legislativy při usmrcování. Správa doporučuje, aby si lidé nechali ryby usmrtit přímo v místě prodeje. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Z PROTILETECKÉHO KRYTU FARMA NA POTRAVINY BUDOUCNOSTI? PROTOTYP JE V LONDÝNĚ

20.12.2022 | V podzemním protileteckém krytu z druhé světové války, kde je nad hlavou slyšet rachot vlaků londýnského metra, se aromatické listy koriandru naklánějí k růžové záři LED žárovek. Společnost Zero Carbon Farms v Claphamu pěstuje bylinky a zeleninu 33 metrů pod zemí. I tak by mohlo vypadat zemědělství budoucnosti, píše agentura Reuters.

NÁKUPY VRCHOLÍ: ČEŠI BEROU OBCHODY ÚTOKEM

20.12.2022 | Lidé v českých kamenných i on-line obchodech týden před Vánoci nakupovali z potravin hlavně suroviny na přípravu tradičních pokrmů jako jsou kapři, různé delikatesy nebo například těsta na cukroví. V nákupních košících se objevují také dárková balení alkoholu nebo kosmetiky. Podle obchodníků, které dnes ČTK oslovila, vánoční nákupy již vrcholí, někteří nabízejí výrazné slevy.

ZDRAVÝ ŠPENÁT OD PEPKA NÁMOŘNÍKA? V AUSTRÁLII SE PO NĚM OTRÁVILY DESÍTKY LIDÍ

17.12.2022 | Desítky lidí se v Austrálii otrávily čerstvým listovým špenátem, který zřejmě kontaminovala jedovatá rostlina. Na svých internetových stránkách o tom informuje britský The Guardian. Postižení zažili delirium, halucinace, měli zrychlenou tepovou frekvenci a rozostřené vidění. Úřady proto naléhavě vyzývají spotřebitele, aby baby špenát od jednoho konkrétního výrobce vyhodili.

OBĚDY VE ŠKOLE? NĚKDE SE PLÁCNETE PŘES KAPSU

14.12.2022 | Některé školní jídelny v Praze od příštího roku navýší ceny za obědy pro školáky. K úpravě ceny stravovací zařízení vedou rostoucí ceny potravin a energií. Jinde se ale zatím zdražovat nechystají, protože ceny za školní stravu zvýšily už letos. Vyplývá to z informací na webech školních jídelen a z vyjádření vedení stravovacích zařízení.

VINAŘI Z BORDEAUX HLÁSÍ PŘEVRATNOU NOVINKU: KONEC SUDŮ?

12.12.2022 | V Château Olivier poblíž Bordeaux nalévá vinař sauvignon blanc do velmi zvláštního sudu. Ve skutečnosti je to skleněná nádrž navržená tak, aby zachovala čistotu a svěžest hroznů, což je inovativní alternativa k tradičnímu dřevěnému sudu. Skleněné sudy používá na 500 vinařů, už dva roky jim je dodává francouzská rodinná firma Michael Paetzold pod názvem Wineglobe, píše agentura AFP.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.