MRAZY NAPÁCHALY ŠKODY NA VINICÍCH, JDE O MILIONY

MRAZY NAPÁCHALY ŠKODY NA VINICÍCH, JDE O MILIONY

22.04.2024 Jana Čiháková

Škody způsobené mrazem na letošní úrodě vinařů v Česku půjdou do stovek milionů korun, v Čechách pomrzlo 40 procent vinohradů, řekl to prezident Svazu vinařů Martin Chlad. Vinohrady v Čechách ničil noční mráz o víkendu, část úrody poškodil už v noci na pátek. Vinaři na jihu Moravy proto od minulého týdne pozorně sledují několik předpovědních modelů i vlastní meteostanice, doplnil Chlad.

Chladné počasí s rizikem nočních mrazů má podle předpovědi meteorologů vydržet do noci na pátek, ve středu se Svaz vinařů chystá své členy obeslat dotazníky o zjištěných škodách.

"Každoročně u nás vypěstujeme hrozny za dvě miliardy korun. V Čechách pomrzlo 40 procent vinohradů téměř na všech lokacích, na Moravě zatím úplný přehled nemáme, největší škody způsobil noční mráz v noci na pátek. Už nyní ale můžeme říci, že škody budou ve stovkách milionů korun," uvedl Chlad.

Vinaři jsou už od minulého týdne v noční pohotovosti. Sledují různé předpovědní modely i vlastní meteostanice ve vinohradech. V rizikových oblastech, kde noční mrazy hrozí, pak drží noční služby. V případě, že se blíží noční mráz, se navzájem informují a vyrazí do vinohradu zapalovat svíce, které pomáhají keře před mrazy ochránit. S jejich zapalováním ale vinaři potřebují začít přibližně dvě hodiny před poklesem teploty.

"Problém aktuálního počasí je, že se velice rychle mění, což není úplně typické. Teď se stalo, že v noci byla oblačnost, dokonce přišly nějaké srážky, pak se ale mraky roztrhaly a teplota rychle klesla na některých místech až ke třem stupňům pod nulou. Během hodiny a půl se počasí kompletně obrátilo, pak už není možné reagovat," doplnil Chlad.

NA NULE

Teplota se navíc může lišit v jednotlivých částech vinohradu - zatímco na jeho vrcholku mohou být i dva stupně nad nulou, v údolí může teplota lokálně klesnout i k minus dvěma stupňům.

Jaké budou škody na ovoci na Moravě, zatím není zřejmé. Podle předsedy Ovocnářské unie Moravy a Slezska, který zároveň řídí podnik Pomona Těšetice na Znojemsku, jsou enklávy na jižní a východní Moravě, kam studený vzduch nezatekl a ovoce zatím prospívá na rozdíl od Čech. "Skoro se až bojím říct, že u nás v Těšeticích se zatím nic nestalo," řekl Pokorný. Upozornil zároveň na to, že ještě v neděli to vypadalo, že se začne ve čtvrtek oteplovat, ale nyní už zas hrozí mrazy ještě v pátek ráno, jak ukazuje mapa rizika na webu AgroRisk. Z celého tohoto týdne je v pátek zatím riziko mrazů největší.


Mohlo by vás zajímat

FRANCIE HLÁSÍ REKORD: BAGETA JE VĚTŠÍ NEŽ MRAKODRAP

06.05.2024 | Francouzští pekaři v neděli upekli nejdelší bagetu na světě a překonali tak rekord, který dosud v Guinnessově knize rekordů drželi Italové. Bageta, kterou vytvořili na okraji Paříže v obci Suresnes měřila 140,5 metru. Informoval o tom dnes server BBC.

TEST PAŠTIK: PŘEHLÍDKA ROZLIČNÝCH CHUTÍ

11.06.2024 | V rámci testu bylo hodnoceno celkem 12 paštik. Přičemž hodnocenými parametry byly senzorická analýza výrobku, nutriční a jakostní parametry jednotlivých výrobků hodnocené pomocí laboratorních rozborů a deklarace složení výrobků uváděná výrobci. Byl také proveden mikrobiální rozbor výrobků. Jak si vedly výrobce zakoupené v běžné tržní síti?

MISTROVSTVÍ V MÍCHÁNÍ KOKTEJLŮ: PO 11LETECH ZVÍTĚZIL ČECH

06.05.2024 | Mistrem světa v míchání nealkoholických koktejlů Mattoni Grand Drink 2024 se dnes v Karlových Varech stal Martin Vogeltanz. Po 11 letech tak zvítězil Čech, a to potřetí v pětadvacetileté historii soutěže. Vybrala ho odborná porota z 19 barmanů z celého světa, kteří postoupili do finále. Kromě titulu mistra světa získal také finanční odměnu 10 000 dolarů (téměř 233 000 Kč). Vítězný koktejl Nature bude také v nabídce Mattoni barů na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary od 28. června do 6. července.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202406a

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.