Články se štítkem: vinice

KAM PO ČECHÁCH ZA VÍNEM, KDYŽ JE MORAVA DALEKO?

03.08.2022 | Víno je v České republice doménou hlavně jižní Moravy, ale prozkoumat vinařské Čechy, česká vína a vše, co se kolem nich točí, určitě stojí za to. A přišli na to i samotní vinaři, kteří se ochotně otevírají zájemcům o vinařkou turistiku. Vinařství v Čechám má nejen rostoucí kvalitu, ale i mnohosetletou tradici, navíc je pro mnohé výrazně blíž než Morava. Přinášíme vám tak šest tipů, které byste při návštěvě vinařských Čech určitě neměli vynechat.

CECILIA CRUZOVÁ Z CHILE: MÁM VINICI V NADMOŘSKÉ VÝŠCE 3600 METRŮ

26.05.2022 | V nejsušší poušti světa a v nadmořské výšce 3600 metrů by jen těžko někdo hledal vinici. V chilském regionu Antofagasta v oblasti pouště Atacama jedna taková existuje, další jsou v této oblasti v nadmořské výšce o několik stovek metrů níže.

HVĚZDNÉ BUBLINKY: LEONARDO DICAPRIO MÁ "VLASTNÍ" CHAMPAGNE

24.02.2022 | Americký herec Leonardo DiCaprio koupil podíl ve francouzské firmě vyrábějící šampaňské Telmont. Více než stoleté vinařství si zakládá na šetrném přístupu k výrobě vína a k životnímu prostředí, a proto se spojilo s hercem, který sdílí tento postoj, uvedla firma v prohlášení.

Na vinice zaútočily kroupy i tornádo, škody se zjistí v průběhu roku

30.06.2021 | Zničené sklepy, vybavení pro výrobu vína, rozbité lahve a poničené vinohrady. Tornádo minulý čtvrtek kromě obydlí lidí nešetřilo ani sklepy a vinice místních vinařů. Škody sčítají postupně, někteří mají poničený i vlastní dům a v takovém případě má bydlení před vínem přednost. ČTK to zjistila u několika dotázaných vinařů z Hrušek, Lužice, Moravské Nové Vsi i Mikulčic.

Vědci: Kvalitu vína mohou ovlivňovat mikroorganismy v půdě

12.05.2021 | Vědci Mendelovy univerzity v Brně prozkoumají půdní mikroflóru ve vinicích. Jejich výzkum pomůže obnovit rozmanitost mikroorganismů ve vinařské a vinohradnické praxi s cílem zajistit optimální sklizeň hroznů a kvalitu vína. Do unikátního výzkumu se zapojí odborníci z Ústavu genetiky, Ústavu vinohradnictví a vinařství a Ústavu zelinářství a květinářství Zahradnické fakulty MENDELU.

Na kole vinohrady Uherskohradišťska se pojede až v červenci

20.04.2021 | Oblíbenou akci Na kole vinohrady Uherskohradišťska, která už léta symbolicky zahajuje cyklistickou sezonu na jihovýchodní Moravě, přesunuli pořadatelé kvůli epidemickým opatřením na 10. července. Původně měli zájemci na několik cyklistických a pěších tras vyrazit už koncem dubna. ČTK to dnes sdělila Hana Patková ze spolupořádajícího Městského informačního centra Uherské Hradiště.

Vinaři: Máte se na co těšit, letošní vína budou výrazně aromatická

09.03.2021 | Slibný ročník s výrazným aroma zraje podle členů Vinařské unie ve sklepích na jihu Moravy. Chuť, aroma i barvu vína, které teprve vzniká, kontrolují vinaři pravidelně i v současnosti. Jak unie informovala v tiskové zprávě, víno budou vinaři brzy stáčet do lahví.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.