VŠICHNI HO ZNÁME, ALE NEVÍME, CO UMÍ: MATCHA V OTÁZKÁCH A ODPOVĚDÍCH

VŠICHNI HO ZNÁME, ALE NEVÍME, CO UMÍ: MATCHA V OTÁZKÁCH A ODPOVĚDÍCH

08.04.2024 Jana Čiháková

Určitě jste tedy slyšeli o čaji Matcha. V čem je tento zelený prášek tak zajímavý?  Proč je lepší než káva a jak pomáhá při hubnutí?

Zázračný zelený prášek není jen trend

Tento čaj by doma měli mít jak vyznavači zdravého životního stylu, tak lidé, kteří hledají alternativu kávy. Dokáže totiž předat tělu energii na celý den. Matcha čaj je oblíbeným nápojem po celém světě a jeho zdravotní přínosy jsou i vědecky doloženy. Má kořeny v japonské tradici, kde ho využívají jako “antiaging” nápoj a hraje také důležitou roli při čajových obřadech.

Jaké účinky má prášek Matcha

Matcha prášek zlepšuje soustředění, paměť, harmonizuje tělo a pomáhá snížit oxidační stres. Je zdrojem aminokyselin, vitaminů, minerálů a antioxidantů. Je zajímavý tím, že dokáže zklidnit, ale zároveň dodat energii. Zásadní látkou v matcha prášku je epigalokatechingalát, také zvaný “EGCG”. EGCG je silný antioxidant a jedna z klíčových látek, díky které Matcha stojí za pozornost.

Rozdíl mezi běžným zeleným čajem a Matcha

Prášek matcha se získává jemným mletím mladých listů, které se před zpracováním suší a rozmělní na jemný prášek. V listech jsou koncentrovány živiny jako vitamín C, hořčík, chlorofyl a mnoho biologicky aktivních látek. Pro výrobu matcha čaje se tedy využívají celé zelené listy. Tradiční zelený čaj se po sklizni “jen” suší ve formě listů, které se pak tvarují a louhují běžným způsobem. Matcha má tedy výraznější chuť a obsahuje více kofeinu.

Nakopáváč, který vás nerozhodí

Díky vysokému obsahu kofeinu a aminokyseliny L-theaninu má čaj povzbuzující účinky. Kofein dodává energii, zatímco L-theanin harmonizuje. Matcha prášek v těle zkrátka funguje “chytře”, proto na něj sází i profesionální sportovci.

MATCHA JAKO ZÁZRAK NA HUBNUTÍ?

Jednou z nejpopulárnějších vlastností čaje matcha je jeho příznivý vliv na zrychlení metabolismu a spalování tuků při fyzické aktivitě. Zde jsou jeho nejzajímavější účinky z pohledu hubnutí:

 • Podporuje metabolismus. Čaj Matcha obsahuje katechin EGCG, který tělu pomáhá spálit kalorie efektivněji.
 • Snižuje chutě k jídlu, což vede k menšímu příjmu kalorií.
 • Je zdrojem přirozené energie bez kalorií, což se hodí především při fyzické aktivitě za účelem redukce hmotnosti.
 • Pomáhá z těla odstranit toxiny a škodlivé látky.
 • Podporuje psychickou pohodu díky obsahu aminokyseliny L-theanin, která podporuje uklidnění mysli a snižuje tak riziko emočního přejídání.

Krása vychází především zevnitř, ze zdravého těla. A stav vnitřního prostředí se projevuje na kvalitě kůže. Znáte tu větu, kdy si o někom řeknete, že “vypadá zdravě”?

Zajistit zdravé vnitřní prostředí je komplexní proces a souhra mnoha faktorů, velkou roli však hrají antioxidanty. Prášek matcha je významným zdrojem katechinů, které se řadí mezi nejsilnější antioxidanty. Pokud jich v těle není dost, volné radikály mohou spustit oxidační stres, který může urychlit stárnutí.

ŠEJKR V AKCI

Aby měl nápoj správnou chuť i účinky, je důležitá jeho správná příprava. Je však třeba počítat s tím, že ve své základní formě je jeho chuť intenzivní.  Pro mnoho lidí může být čaj příliš silný.  Jednoduchým řešením je jeho chuť zjemnit mlékem nebo medem. Je tedy jen na vás, zda si ho více naředíte, nebo si připravíte silnější shot jako nakopávač před sportem či po bujaré noci.

V čajovnách běžně seženete set na přípravu tohoto nápoje, který obsahuje misku, bambusovou metličku a dřevěnou lžičku. Pomocí kmitavých pohybů se prášek dokonale rozmíchá a napění. Pokud si chcete přípravu zjednodušit, použijte přístroj ke šlehání mléka nebo shaker. Jak na to?

Do shakeru vsypte 1 lžičku matcha prášku. Přilijte trochu studené vody a šálek vody do teploty 70 °C. Důkladně protřepte a zjemněte chuť pár kapkami ovocné šťávy, lžičkou medu nebo mandlovou smetanou.

KVALITA JE ZÁKLAD

Kvalita je u Matcha prášku zásadní faktor. Nekvalitní prášek by se vám totiž nelíbil barvou, a ještě by divně chutnal. V obchodech se bohužel můžete setkat s méně kvalitními náhražkami či padělky. Zde jsou body, podle kterých koupíte top produkt:

 • Pravý čaj Matcha je z Japonska
 • Obsahuje pouze 100% zelený prášek nejlépe v BIO kvalitě
 • Neobsahuje žádné přidané cukry, hledejte tedy na obalu heslo “No added sugar”
 • Splňuje přísné standardy EU a je pravidelně testován na detekci těžkých kovů, pesticidů a dalších kontaminantů.
 • Má zářivě zelenou barvu a jemnou chuť.
 • Je jemně mletý, hladký a dobře se rozpouští v tekutině.

Ve spolupráci s portugalskou značkou Iswari připravila lektorka zdravého vaření a životního stylu Ing. Kamila Metzová


Mohlo by vás zajímat

PEKELNÝ KOUŘ POD DEZERTEM I DRINK JAKO ZÁKUSEK: MOLEKULÁRNÍ KUCHYNĚ JE NA VRCHOLU

04.02.2024 | Dnešní doba klade na šéfkuchaře obrovské nároky. Konkurence je veliká, tudíž musejí přicházet stále s něčím novým, aby uspokojili náročnou klientelu. Nejsou to ale jen neobvyklé ingredience a jejich kombinace, ale také originální prezentace, které hosty nejen dobře nakrmí, ale zprostředkují jim i extra zážitek.

RYBÍ MASO UŽ NENÍ TABU: SPOTŘEBA "NA HLAVU" ROSTE

10.06.2024 | Produkce vodních živočichů z farem poprvé překonala úlovky z tradičního rybolovu. Ve své nejnovější zprávě o stavu světového rybolovu to uvádí Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Zpráva posiluje naději, že akvakultura může uspokojit rostoucí celosvětovou poptávku po mořských plodech. Celosvětová produkce rybolovu a akvakultury v roce 2022 činila rekordních 223,2 milionu tun.

KŘUPAVÉ TYČINKY ZLOMILA DEKLARACE NA OBALU

29.05.2024 | Zdálo by se, že mezi tyčinkami nemohou být rozdíly v kvalitě, ovšem opak je pravdou. Tes- tování, které provedli odbor- níci na senzorickou analýzu ve spolupráci s Potravinářskou komorou a akreditovanou la- boratoří, prokázal pochybení Vhned u čtyř výrobků...

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202406a

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.