Zaujalo nás

MASTNÉ KAPSY POTRAVINÁŘŮ? NE TAK ZHURTA! ZISKY JSOU O PŘEŽITÍ

06.11.2023 | Zisk potravinářských firem v posledních deseti let činí v průměru 0,2 procenta jejich ročního obratu, v samotném loňském roce zisk firem v různých oborech byl na úrovni od dvou do pěti procent jejich obratu. Na konferenci o zemědělství a potravinářství v Poslanecké sněmovně to tento týden řekla prezidentka Potravinářské komory ČR (PK) Dana Večeřová.

TAKÉ VÁS ŠTVOU NEODDĚLITELNÁ VÍČKA? BUDETE SI MUSET ZVYKNOUT...

03.11.2023 | Jednu z mnoha každodenních komplikací a s ní spojených negativních emocí, které spotřebitelům v celé EU přináší stále se zpřísňující evropská legislativa v oblasti odpadů, jsou nepochybně neoddělitelná víčka na obalech nápojů. Pokud si přitom našinec udělá ve svém okolí ad-hoc „výzkum veřejného mínění“, těžko najde v současné době někoho, kdo by tuto novinku vítal.

DĚTI ŠÍLÍ PO (NE)BEZPEČNÉM HITU: RIZIKA PRIME MÁNIE

30.10.2023 | Mladá generace šílí! Zamilovala si totiž hydratační nápoje propagované českými i světovými influencery známé pod názvem Prime. Aktuálně je k dostání deset příchutí, které jsou od sebe rozeznatelné barevností obalu. Cílem je samozřejmě nasbírat celou edici. To, že nápoj o tří-stech mililitrech stojí bezmála dvě stě korun, přičemž je vyrobený z poměrně levné desetiprocentní kokosové vody, je sice úsměvné, ale kromě peněženky nikoho nemůže ohrozit. Na rozdíl však od nové řady, která se začíná prodírat i na českou scénu.

PRVNÍ SVATOMARTINSKÉ JE TADY! KVALITA HROZNŮ JE PERFEKTNÍ

26.10.2023 | Odborná porota v pondělí vybrala prvních 272 vín, které pro letošní rok ponesou značku Svatomartinské, propůjčovanou Vinařským fondem. Mezi úspěšnými uchazeči o letošní známku bylo i vinařství Chateau Valtice - Vinné sklepy Valtice, které dnes mohlo začít stáčet vína, která značku ponesou, do lahví. První víno z letošních hroznů už ale vinařství z Valtic prodává, jen pod vlastní značkou.

ADAPTOGENNÍ KÁVA: VÍTE, O CO JDE A JE LEPŠÍ NEŽ TA KLASICKÁ?

25.10.2023 | Adaptogenní káva v sobě spojuje tradiční chuť kávy s přírodními látkami pozitivně působícími na zdraví. Za nápadem stojí Matěj Mach, kterého adaptogeny a nootropika zaujaly při psaní bakalářské práce na oboru technologie potravin. Svět zázračných a téměř zapomenutých bylin a hub, které ke zlepšení zdraví užívali naši předci, ho uchvátil a rozhodl se najít způsob, jak adaptogeny přidat do běžné stravy.

PÁLENKA ROKU: ZNÁME VÍTĚZE I DŮVODY, PROČ OSLOVIL POROTU

24.10.2023 | Absolutním vítězem letošního ročníku se stala Hruškovice Williams středočeské Palírny Radlík, která si stejně jako vloni odnesla i titul Palírny roku. Ceny se udílely celkem v 19 kategoriích, jako byly slivovice, hruškovice či meruňkovice, ale také ovocné likéry, giny a whisky. Záštitu nad soutěží opět převzala Unie destilatérů a největší český distributor řemeslných pálenek Lihovárek.cz.

DAŇ Z CUKRU LIDSTVO NESPASÍ: ZMĚNA MUSÍ ZAČÍT JINDE

23.10.2023 | Narůstající počet lidí s obezitou není už dávno problémem pouze ve Spojených státech, ale všude na světě. Pomoci od problému pak má zavedení daně z cukru, jejíž znění a výše se liší stát od státu. Jenže je skutečně všespásná?

JAK TO BUDE LETOS S MEDEM? CENA BUDÍ OTÁZKY

20.10.2023 | I přes velké zimní úhyny se v letošním roce podařilo vyprodukovat více medu než za dva předešlé roky. Dařilo se řepkovému medu, akátová a lipová varianta se naopak až na několik výjimek nevytočila vůbec. Regionálně se objevil i lesní neboli medovicový med, který ve dvou posledních letech úplně chyběl. Ani letos ale nebylo množství dostatečné. Ceny medu podle odborníků stoupat nebudou.

KDYŽ SE ŘEKNE BIOVÍNO ANEB NENECHTE SE CHYTIT NA VAŘENOU NUDLI

19.10.2023 | Bio, biodynamické, ekologické, přírodní… Na etiketách vín a v propagačních materiálech moravských a českých vinařů se objevuje řada označení, která všechna ale v jednoduchosti říkají zákazníkům totéž: Naše vína připravujeme v souladu s přírodou.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202312

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.