KONEC TVARŮŽKŮ V ČECHÁCH? KDEPAK! A.W. CHCE INVESTOVAT DO VÝROBY

KONEC TVARŮŽKŮ V ČECHÁCH? KDEPAK! A.W. CHCE INVESTOVAT DO VÝROBY

10.06.2024 Jana Čiháková

Společnost A.W., která v Lošticích na Šumpersku vyrábí olomoucké tvarůžky, plánuje v příštích čtyřech letech investovat až 700 milionů korun do stavby nové továrny. Firma díky této investici zvýší svoji výrobní kapacitu o 70 procent, a pokryje tak rostoucí poptávku po zrajícím sýru s nezaměnitelným aroma.

Stavbu továrny vybavené automatickými linkami a skladovacími prostorami chce zahájit v roce 2026 u příležitosti 150. výročí svého založení. Stavba nového provozu má zabrat nejvýše dva roky. ČTK to řekl generální ředitel firmy A.W. Michal Pavelka.

"Pro stavbu nové továrny jsme se rozhodli kvůli rostoucí poptávce po olomouckých tvarůžkách z Česka i zahraničí, kterou v nynějších výrobních prostorách v centru Loštic už nejsme schopni uspokojit," uvedl Pavelka. Nový závod si vyžádá investici 500 milionů korun až 700 milionů korun a jeho areál v okrajové části Loštic zabere plochu 50.000 metrů čtverečních, z toho na zastavěnou část připadne až 10.000 metrů čtverečních. Podnik bude moci ročně vyrobit 3800 tun tvarůžků. "Vyšší produkci chceme uplatnit v Česku, ale i na zahraničních rzích. Více tvarůžků plánujeme exportovat do Polska, Maďarska a na Slovensko. Zároveň zamýšlíme zahájit dodávky do Rakouska a Německa," dodal Pavelka.

Firma AW. si nechala zpracovat technologickou studii, díky které její vedení získá jasnou představu o tom, jaké a kolik výrobních linek bude v nové továrně potřebovat instalovat a jak početnou obsluhu si vyžádají. "Následně se pustíme do přípravy projektu pro územní rozhodnutí a stavební povolení. Čeká nás také výběrové řízení na generální dodavatele stavební části i technologií," podotkl Pavelka, podle kterého odborníci už připravují napojení areálu průmyslové zóny na inženýrské sítě a vybudování přístupových komunikací.

NOVÉ TECHNOLOGIE

Do nové továrny se přestěhuje výroba z centra Loštic, kde nyní pracuje více než stovka lidí. Kolik jich bude zaměstnáno v nové továrně, ukáže podle ředitele technologická studie. Továrna bude mít větší podíl automatizace, takže bude nutné rekvalifikovat některé zaměstnance. "Stávající provoz v centru Loštic má charakter potravinářské výroby, kterou se budeme snažit zachovat. Nabízí se tam například produkce nakládaných tvarůžků a dalších potravinářských specialit, při jejichž výrobě se používají tvarůžky. Neuvažujeme o tom, že bychom tento provoz prodali nebo přestavěli na něco jiného. Také naše muzeum a prodejna zůstanou na svém místě," řekl Pavelka.

Firma A.W. v Lošticích ročně vyrobí více než 2000 tun tvarůžků. Většinu produkce prodá v ČR. Loni meziročně zvýšila obrat o 2,2 procenta na 419 milionu korun a zaměstnávala 180 pracovníků. Olomoucké tvarůžky jsou jediným původním českým sýrem. Jejich historie na Hané spadá do 15. století. Tvarůžky z Loštic získaly v roce 2010 chráněné zeměpisné označení EU.


Mohlo by vás zajímat

STÍN NAD BUDOUCNOSTÍ OLIVOVÉHO OLEJE: TRANSFORMACE V ODVĚTVÍ

06.05.2024 | Výrobci olivového oleje čelí jednomu z nejsložitějších období v historii. Zpravodajskému serveru CNBC to řekl největší producent olivového oleje na světě, španělská společnost Deoleo. Na vině je změna klimatu, prudký růst cen, vysoké úrokové sazby a vysoká inflace. Odvětví proto podle něj musí projít hlubokou transformací.

NEALKO PIVO TÁHNE: CORONA CERO JAKO HVĚZDA OLYMPIÁDY

11.06.2024 | Lahve s pivem zdobené pěti olympijskými kruhy již v rámci příprav na letní hry v Paříži sjíždějí z výrobní linky v belgickém pivovaru Anheuser-Busch InBev. A nyní poprvé v historii bude mít událost, která představuje vrchol lidských sportovních úspěchů, na úrovni celosvětového partnerství pivního sponzora. Oficiálním pivem her ale bude Corona Cero, která neobsahuje alkohol, píše agentura Bloomberg.

KŘUPAVÉ TYČINKY ZLOMILA DEKLARACE NA OBALU

29.05.2024 | Zdálo by se, že mezi tyčinkami nemohou být rozdíly v kvalitě, ovšem opak je pravdou. Tes- tování, které provedli odbor- níci na senzorickou analýzu ve spolupráci s Potravinářskou komorou a akreditovanou la- boratoří, prokázal pochybení Vhned u čtyř výrobků...

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202406a

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.