MISTROVSTVÍ V MÍCHÁNÍ KOKTEJLŮ: PO 11LETECH ZVÍTĚZIL ČECH

MISTROVSTVÍ V MÍCHÁNÍ KOKTEJLŮ: PO 11LETECH ZVÍTĚZIL ČECH

06.05.2024 Jana Čiháková

Mistrem světa v míchání nealkoholických koktejlů Mattoni Grand Drink 2024 se dnes v Karlových Varech stal Martin Vogeltanz. Po 11 letech tak zvítězil Čech, a to potřetí v pětadvacetileté historii soutěže. Vybrala ho odborná porota z 19 barmanů z celého světa, kteří postoupili do finále. Kromě titulu mistra světa získal také finanční odměnu 10 000 dolarů (téměř 233 000 Kč). Vítězný koktejl Nature bude také v nabídce Mattoni barů na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary od 28. června do 6. července.

Světové finále barmanské soutěže Mattoni Grand Drink 2024 se konalo v rámci zahájení lázeňské sezony v Karlových Varech. Na náplavce u hotelu Thermal se o mistrovský titul utkalo 19 špičkových barmanů, někteří byli i z exotických zemí jako Macao nebo Uruguay.

Barmani měli za úkol do šesti minut namíchat originální nealkoholický koktejl, jenž musí být snadno připravitelný a splňovat kritéria zdravého a moderního nízkoenergetického drinku. Součástí každého nápoje je minerální voda Mattoni, která se stáčí nedaleko Karlových Varů. Vítězný drink obsahuje také netradiční ingredience, jako je fresh z trávy a libeček. "Barmanských soutěží se účastním už 15 let, a když jsem připravoval tenhle koktejl, manželka mi řekla, že jí konečně jeden drink ode mě chutná," řekl čerstvý mistr světa. Na druhém místě skončil Laur Ihermann z Estonska a "bronz" si ze světového klání odnesl Matthew Ayrey ze Švýcarska.

MINIMALISMUS PŘEDEVŠÍM

Vítěze vybírala odborná porota složená z prezidentů jednotlivých členských států Mezinárodní barmanské asociace (IBA) pod vedením ředitele soutěže a hlavního komisaře Radka Poláčka. Při hodnocení kladla důraz hlavně na chuťovou harmonii, atraktivnost vzhledu a inovaci koktejlu. "Letošní ročník soutěže potvrdil aktuální trend v oblasti nealkoholických koktejlů, a tím je minimalismus. Soutěžící často používali jednoduché a čisté produkty a díky tomu bylo v soutěži asi rekordní množství čirých nebo jen lehce zabarvených koktejlů. Zároveň se začaly objevovat také velmi inovativní ingredience, které drinkům dodaly opravdu netradiční chutě," řekl prezident České barmanské asociace Aleš Svojanovský. Dodal, že libeček a fresh z trávy ještě v žádném koktejlu neochutnal.

Nealkoholické drinky se stávají v gastronomii stále větším trendem. Mattoni, která je spoluorganizátorem soutěže, pracuje s profesionálními barmany na jejich tvorbě a propagaci už téměř 30 let. Soutěž Mattoni Grand Drink, na které spolupracuje s Českou i Světovou barmanskou asociací, se za dobu svého konání stala oficiálním mistrovstvím světa.


Mohlo by vás zajímat

MRAZY NAPÁCHALY ŠKODY NA VINICÍCH, JDE O MILIONY

22.04.2024 | Škody způsobené mrazem na letošní úrodě vinařů v Česku půjdou do stovek milionů korun, v Čechách pomrzlo 40 procent vinohradů, řekl to prezident Svazu vinařů Martin Chlad. Vinohrady v Čechách ničil noční mráz o víkendu, část úrody poškodil už v noci na pátek. Vinaři na jihu Moravy proto od minulého týdne pozorně sledují několik předpovědních modelů i vlastní meteostanice, doplnil Chlad.

FRANCIE HLÁSÍ REKORD: BAGETA JE VĚTŠÍ NEŽ MRAKODRAP

06.05.2024 | Francouzští pekaři v neděli upekli nejdelší bagetu na světě a překonali tak rekord, který dosud v Guinnessově knize rekordů drželi Italové. Bageta, kterou vytvořili na okraji Paříže v obci Suresnes měřila 140,5 metru. Informoval o tom dnes server BBC.

VYZKOUMÁNO: KÁVA ARABICA JE STARŠÍ NEŽ ČLOVĚK

23.04.2024 | Káva je bezesporu velkou částí světové kultury a milovníci kávy oceňují nejvíce tu, která pochází z kávovníku arabského, běžně známou jako arabica. Vědci nyní vytvořili rodokmen této kávy a zjistili, že tento druh vznikl přirozeným křížením dvou jiných odrůd kávy odhadem před 610 000 až jedním milionem let v etiopských lesích.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202406a

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.