Články se štítkem: pivo

PIVO S PŘÍCHUTÍ SUŠENKY NEBO MANGA? FESTIVAL LÉTAJÍCÍCH PIVOVARŮ VE ZNAMENÍ INOVACÍ

08.09.2023 | Na třetím ročníku festivalu takzvaných létajících pivovarů v pražských Holešovicích mohou návštěvníci ochutnat piva s příchutí sušenky, manga nebo slaného karamelu. Nabízejí je většinou nadšenci, kteří nemají vlastní výrobnu a na vaření piva si pronajímají kapacity klasických podniků. Letos se akce Nomad Beer Festival účastní 25 producentů. ČTK to řekl organizátor akce Jiří Sedláček.

VYŠKOV SE ZBARVÍ DO ZLATA! MILOVNÍCI PIVA, ZBYSTŘETE

05.09.2023 | Ve Vyškově bude v závěru pracovního týdne pivní festival, na návštěvníky čeká hudební program, pivní soutěže a především ochutnávky hořkého nápoje. O víkendu si pak lidé budou moci prohlédnout historické objekty, které nebývají přístupné, a to při akci Dny evropského dědictví – Dny památek 2023. Vyškov o tom informoval na svém webu.

PIVO ZA SEDMDESÁT KORUN? OD PŘÍŠTÍHO ROKU PRÝ BĚŽNĚ

31.08.2023 | Pražské restaurace v červenci prodávaly půllitr dvanáctistupňového piva v průměru za 64,30 Kč. Loni to bylo 58,80 Kč, meziročně se tedy cena zvýšila o více než devět procent. Po zvýšení DPH na točené pivo by tak cena mohla příští rok překročit 70 korun. ČTK to dnes řekl Luboš Kastner z Asociace malých a středních podniků s odkazem na data z pokladních systémů společnosti Dotykačka, která je poskytuje zhruba 8000 podnikům v Česku.

ANI VÍCE, ANI MÉNĚ: ÚRODA CHMELU ZŮSTANE VESMĚS STEJNÁ

09.08.2023 | Pěstitelé očekávají průměrnou úrodu chmele. Výnosy budou lepší než v loňském roce, který byl pro chmelaře nejhorší za deset let. Pomohl déšť v dubnu i nyní. První rozbory prokázaly růst alfa hořkých kyselin u nejrozšířenější odrůdy Žatecký poloraný červeňák, kvalita tak roste. Sklizeň začne později než v jiných letech, do chmelnic nemohou traktory s česačkami nyní vjet. Zaznělo to dnes na statku ve Stekníku u Žatce při tradičním chmelařském dni.

ČESKÝ SVAZ PIVOVARŮ MĚNÍ VEDENÍ: OD ZÁŘÍ NASTOUPÍ SLUNEČKO

30.06.2023 | Novým výkonným ředitelem Českého svazu pivovarů a sladoven bude od září Tomáš Slunečko, který ve funkci vystřídá Martinu Ferencovou. Doposud působil jako diplomat na Stálém zastoupení ČR v EU. Věnoval se problematice alkoholických a tabákových výrobků nebo také zemědělským inovacím a výzkumu. Svaz to uvedl v tiskové zprávě.

HOSPŮDKY BEZ ZÁKAZNÍKŮ: DŮVOD? DRAHÉ PIVO!

28.06.2023 | Více než čtyři pětiny pivovarů se podle průzkumu Českého svazu pivovarů a sladoven obávají odlivu hostů z restaurací a hospod kvůli zvyšování DPH. Obavy mají ze zavírání zejména vesnických hospod. Zároveň 73 procent pivovarů očekává negativní dopad na zaměstnanost v pivovarnictví. Svaz to uvedl v dnešní tiskové zprávě. Vláda ve svém konsolidačním balíčku chce všechny nápoje včetně točeného piva přesunout do základní sazby DPH 21 procent. Dosud byla u točeného piva sazba deset procent a na nealkoholické pivo 15 procent.

JEŠTĚ NEPIJETE CIDER? TADY JE 5 DŮVODŮ, PROČ ZAČÍT

16.06.2023 | Pokud hledáte tip na osvěžující letní drink, který není tak hořký jako pivo, sladký jako limonáda a opojný jako víno, zkuste cider. Jeho tradice u nás sice není zdaleka tak silná jako třeba v Anglii, přesto si k němu náš národ pivařů hledá cestu. Dobrá zpráva je, že kromě toho, že se hodí téměř ke každému jídlu, je dostupný i v nealkoholické verzi.

MUZEJNÍ NOC SE BLÍŽÍ! NENECHTE SI UJÍT PROHLÍDKU MĚSTEM PIVA

16.05.2023 | Tradiční Plzeňská muzejní noc bude letos opět plná zážitků. V pátek 26. května od 16 do 23 hodin se můžete vydat na komentované prohlídky Pivovarského muzea v Plzni a Plzeňského historické podzemí netradičně za soumraku a po setmění.

AMERICKÝ HEREC ORLANDO BLOOM UJÍŽDÍ NA ČESKÉM PIVĚ

10.05.2023 | Americký herec Orlando Bloom, známý z filmových sérií Piráti z Karibiku a Pán prstenů, se stal ambasadorem české pivní značky Staropramen. Informovala o tom nadnárodní firma Molson Coors, která je mateřskou společností skupiny Pivovary Staropramen.

PŘÍBĚH LEŽÁKU: VÉVODA NEDOKÁZAL UDRŽET ČISTOTU V PIVOVAŘE A ZMĚNILA SE BUDOUCNOST PIVOVARNICTVÍ

28.04.2023 | Baron von Degenberg neměl syna a vévoda Maxmilián I. Bavorský nedokázal udržet čistotu ve svém pivovaře. Tyto dvě zdánlivě nesouvisející věci stály u zrodu jednoho z nejoblíbenějších piv světa: ležáku. Historikům a genetikům se zřejmě podařilo vystopovat přesný okamžik, kdy vznikly pivní kvasinky, které jsou pro uvaření ležáku nutně potřeba, a spolu s ním i chvíli, kdy se v mnichovském pivovaru Hofbräuhaus změnila budoucnost pivovarnictví, napsal deník The Times.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.