Články se štítkem: ceny potravin

CENY POTRAVIN V RUKOU MINISTRA? KDE JE PRAVDA?

25.09.2023 | V souvislosti s rostoucími (nebo i v současné době mírně klesajícími) cenami potravin se většina spotřebitelské veřejnosti včetně našich politiků domnívá, že na vývoj cen potravin má zásadní vliv politika našeho Ministerstva zemědělství (MZe). Tak tomu ale tak docela není – vlastně ani nemůže…

LEVNĚ, CHUTNĚ I ZAHRANICEMI? OBJEVTE RÁJ NA ZEMI "ZA HUBIČKU"

20.09.2023 | Náklady na stravování jsou patrně stále tou nejzásadnější položkou v dovolenkovém rozpočtu – zvlášť rozhodnete-li se cestovat za české hranice bez programu all – in anebo alespoň polopenze. Ovšem i zdánlivě levná dovolená se vám může parádně prodražit a naopak…

PIVO ZA SEDMDESÁT KORUN? OD PŘÍŠTÍHO ROKU PRÝ BĚŽNĚ

31.08.2023 | Pražské restaurace v červenci prodávaly půllitr dvanáctistupňového piva v průměru za 64,30 Kč. Loni to bylo 58,80 Kč, meziročně se tedy cena zvýšila o více než devět procent. Po zvýšení DPH na točené pivo by tak cena mohla příští rok překročit 70 korun. ČTK to dnes řekl Luboš Kastner z Asociace malých a středních podniků s odkazem na data z pokladních systémů společnosti Dotykačka, která je poskytuje zhruba 8000 podnikům v Česku.

LEVNĚJŠÍ POTRAVINY V OBCHODECH... UŽ BRZY!

29.08.2023 | Obchodní řetězce budou na změny nákupního chování spotřebitelů reagovat zvyšováním podílu vlastních značek s nižšími cenami nebo větším zájmem o potraviny z dovozu, které lze při stejné kvalitě nakoupit o 15 až 20 procent levněji než od českých dodavatelů. Na sociální síti X (dříve twitteru) to k dnešním údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) o vývoji české ekonomiky uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR ČR) Tomáš Prouza.

NADĚJE PRO NAŠE PENĚŽENKY: CENY POTRAVIN BUDOU NADÁLE KLESAT!

10.08.2023 | Ceny potravin v Česku budou zbytek roku dál klesat, řekla dnes ČTK prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová. Výjimkou je vepřové maso; jeho cena se řídí podle německé burzy, kde pořád roste, dodala.

OLIVOVÝ OLEJ ZDRAŽUJE, CENA JE NYNÍ NA MAXIMU

07.08.2023 | Velkoobchodní ceny olivového oleje jsou na historických maximech, proti loňsku jsou více než dvojnásobné. Způsobila to hlavně špatná úroda kvůli suchu ve Španělsku a dalších zemích EU, odkud pochází dvě třetiny celosvětové produkce. Lze očekávat, že růst cen se projeví i na pultech obchodů poté, co se prodají zásoby z loňské úrody.

ANALYTIK PETR HAVEL: DOBRÁ ÚRODA SNÍŽÍ CENY POTRAVIN AŽ PŘÍŠTÍ ROK

04.07.2023 | Dobrá letošní úroda a s tím spojený pokles cen zemědělských surovin a následně i potravin může nastat až příští rok, nejdříve na úplném konci letošního roku. Na dotaz ČTK to dnes řekl agrární analytik Petr Havel. Nový ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) přitom o víkendu řekl, že ke snižování cen potravin by kromě poklesu inflace mohla vést očekávaná nadstandardní úroda.

PŘEDRAŽENÉ TĚSTOVINY? VELCÍ VÝROBCI ČELÍ KRITICE

23.06.2023 | Velcí výrobci těstovin, například italská společnost Barilla či francouzská firma Panzani, čelí v Evropě kritice za vysoký růst cen svých produktů. Píše to dnes deník Financial Times. Za zdražení v uplynulých měsících mohl růst cen kanadské pšenice, ze které se vyrábí velká část těstovin v Evropě. Politici a sdružení spotřebitelů však tvrdí, že ceny komodit již začaly klesat, aniž by se to promítlo do cen pro konečné spotřebitele.

CENOVÉ STROPY V MAĎARSKU KONČÍ: POSLEDNÍ MĚSÍC VÝHODNĚ

22.06.2023 | Maďarská vláda začátkem srpna zruší cenové stropy u základních potravin. Zároveň však nařídí maloobchodníkům poskytovat výraznější slevy u vybraného potravinářského zboží. Oznámil to dnes podle agentury Reuters šéf kanceláře maďarského premiéra Gergely Gulyás.

ŘETĚZCE JAKO ŽÁBA NA PRAMENI: MINISTERSTVO VOLÁ PO FÉROVÝCH CENÁCH

26.05.2023 | Obchodní řetězce podle viceprezidenta Agrární komory ČR (AK) a generálního ředitele společnosti Úsovsko Jiřího Milka dlouhodobě diskriminují tuzemské výrobce potravin pomocí přemrštěných obchodních přirážek, nevýhodného umístění v regálech či nedoplňováním jejich zboží na pulty. "Každá nová smlouva znamená další slevu a vyšší marži pro obchod. Nikoliv nižší cenu pro zákazníka," řekl dnes Milek na sněmu AK v Olomouci.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.