MINISTERSTVO VYVÍJÍ APLIKACI, KTERÁ MÁ SPOTŘEBITELŮM POMOCI V ORIENTACI V CENÁCH

MINISTERSTVO VYVÍJÍ APLIKACI, KTERÁ MÁ SPOTŘEBITELŮM POMOCI V ORIENTACI V CENÁCH

14.11.2023 Jana Čiháková

Aplikace, která by měla sledovat průměrné ceny základních potravin, je řešení prospěšné pro spotřebitele. Lidé budou mít při rozhodování více informací a mohou se kvalifikovaněji rozhodovat při nákupech. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) podporuje záměr ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) takovou aplikaci lidem nabídnout. Jeho resort na tuto možnost sám upozornil, řekl ČTK mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

"Na základě praxe ze zahraničí můžeme říci, že se jedná o prospotřebitelské řešení, neboť srovnávač by měl pracovat s agregovanými cenami. Spotřebiteli by tedy měl ukazovat průměrnou (skutečnou) cenu zboží, aby se mohl kvalifikovaněji rozhodovat," uvedl mluvčí. Doplnil, že podle antimonopolního úřadu by využití agregovaných údajů nemělo zvýhodňovat subjekty, které se do srovnání zapojí.

Výborný o záměru vytvořit aplikaci informoval v sobotu. Inspiroval se v Řecku , kde cena potravin klesla zhruba o 18 procent. V Česku by mohla fungovat nejpozději za půl roku, uvedl.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza v neděli v České televizi v debatě s Výborným řekl, že spuštění aplikace by mělo negativní dopady na tržby malých obchodů. V Řecku vláda také přišla s regulací cen potravin zavedla pro dodavatele povinnost nabídnout pětiprocentní slevu u vybraných produktů, poznamenal.

Předseda Asociace českého tradičního obchodu Pavel Březina ČTK řekl, že aplikace nebude mít vliv na celkovou cenu zboží. Sledované položky sice obchodníci pravděpodobně zlevní, u ostatních potravin se ale dá předpokládat navýšení cen, čímž se změny vykryjí, doplnil. Povede to podle něj také k většímu podílu zahraničních potravin v českých obchodech.


Mohlo by vás zajímat

VAROVÁNÍ SPOTŘEBITELŮM: JATERNICOVÉ PREJTY OBSAHUJÍ KOUSKY NĚČEHO OSTRÉHO

29.02.2024 | Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z prodeje jaternicový prejt od výrobce MP Krásno, a. s. Senzorická analýza ve Státním veterinárním ústavu Olomouc v produktu odhalila ojedinělou přítomnost blíže neidentifikovaných drobných ostrých cizích částic, (drobný prášek připomínající písek). Výrobek byl proto vyhodnocen jako nevhodný k lidské spotřebě. Spotřebitelé, kteří jej mají doma, by prejt neměli konzumovat a mohou jej vrátit v místě nákupu.

STEROIDY V MASE? DÍKY NOVÉ METODĚ JIM MOŽNÁ DEFINITIVNĚ ODZVONÍ

27.02.2024 | Na zakázané stimulátory růstu obsažené v mase se zaměří vědecký tým Agronomické fakulty MENDELU. Cílem projektu je najít účinný způsob, jak odhalit záměrně maskované zneužívání stimulátorů při výkrmu hospodářských zvířat. V první fázi se zaměří na vzorky odebrané z prasat.

ČAJ JAKO OZDRAVNÝ RITUÁL I HŘÍČKA NÁHODY + PŘEHLED DRUHŮ

22.02.2024 | Jaký je neoblíbenější nápoj světa, pokud pomineme vodu? Není to káva, ale čaj. Černý, zelený, sypaný nebo v pytlíčcích – čaj má mnoho podob a tu svou oblíbenou si vybere asi každý. Pokud v jednotlivých druzích tak trochu tápete anebo si nejste jisti, jak si čaj vychutnat naplno, přinášíme vám několik rad a tipů.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202403

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.