MINISTERSTVO VYVÍJÍ APLIKACI, KTERÁ MÁ SPOTŘEBITELŮM POMOCI V ORIENTACI V CENÁCH

MINISTERSTVO VYVÍJÍ APLIKACI, KTERÁ MÁ SPOTŘEBITELŮM POMOCI V ORIENTACI V CENÁCH

14.11.2023 Jana Čiháková

Aplikace, která by měla sledovat průměrné ceny základních potravin, je řešení prospěšné pro spotřebitele. Lidé budou mít při rozhodování více informací a mohou se kvalifikovaněji rozhodovat při nákupech. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) podporuje záměr ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) takovou aplikaci lidem nabídnout. Jeho resort na tuto možnost sám upozornil, řekl ČTK mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

"Na základě praxe ze zahraničí můžeme říci, že se jedná o prospotřebitelské řešení, neboť srovnávač by měl pracovat s agregovanými cenami. Spotřebiteli by tedy měl ukazovat průměrnou (skutečnou) cenu zboží, aby se mohl kvalifikovaněji rozhodovat," uvedl mluvčí. Doplnil, že podle antimonopolního úřadu by využití agregovaných údajů nemělo zvýhodňovat subjekty, které se do srovnání zapojí.

Výborný o záměru vytvořit aplikaci informoval v sobotu. Inspiroval se v Řecku , kde cena potravin klesla zhruba o 18 procent. V Česku by mohla fungovat nejpozději za půl roku, uvedl.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza v neděli v České televizi v debatě s Výborným řekl, že spuštění aplikace by mělo negativní dopady na tržby malých obchodů. V Řecku vláda také přišla s regulací cen potravin zavedla pro dodavatele povinnost nabídnout pětiprocentní slevu u vybraných produktů, poznamenal.

Předseda Asociace českého tradičního obchodu Pavel Březina ČTK řekl, že aplikace nebude mít vliv na celkovou cenu zboží. Sledované položky sice obchodníci pravděpodobně zlevní, u ostatních potravin se ale dá předpokládat navýšení cen, čímž se změny vykryjí, doplnil. Povede to podle něj také k většímu podílu zahraničních potravin v českých obchodech.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

REKONSTRUKCE VISTA HOUSE: NOVÁ KAVÁRNA LÁKÁ NA DOBROTY

09.11.2023 | Sedmipatrová administrativní budova Vista House na pražském Pankráci je po desetiměsíční rekonstrukci znovu otevřena. Mimo kancelářských prostor zde mohou lidé nově najít dvě patra obchodů a od nového roku také kavárnu.

PRVNÍ LETOŠNÍ BEAUJOLAIS JE TU! O PŮLNOCI VSTOUPILO DO PRODEJE

16.11.2023 | Úderem půlnoci se začaly prodávat lahve letošního ročníku mladého vína beaujolais nouveau. Víno z francouzského kraje Beaujolais se prodává vždy od třetího čtvrtka v listopadu a téměř polovina se ho každoročně vypije v zahraničí. Otevírání prvních lahví oslavily za doprovodu hudby a ohňostroje tisíce lidí ve vesnici Beaujeu, severně od Lyonu, která je pravidelně středobodem oslav, uvedla stanice BFM TV.

PLATBY POUZE V HOTOVOSTI: NENECHTE SE UTÁHNOUT NA VAŘENOU NUDLI

14.11.2023 | „Bez peněz do hospody nelez,“ říkávalo se dříve s notnou dávkou humoru. Dnes už ale taková věta nabývá reálných obrysů. Stále více podniků se totiž ve století, pro které je typický zejména technologický pokrok, vrací ke starému dobrému šustění bankovek.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202312

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.