MINISTERSTVO VYVÍJÍ APLIKACI, KTERÁ MÁ SPOTŘEBITELŮM POMOCI V ORIENTACI V CENÁCH

MINISTERSTVO VYVÍJÍ APLIKACI, KTERÁ MÁ SPOTŘEBITELŮM POMOCI V ORIENTACI V CENÁCH

14.11.2023 Jana Čiháková

Aplikace, která by měla sledovat průměrné ceny základních potravin, je řešení prospěšné pro spotřebitele. Lidé budou mít při rozhodování více informací a mohou se kvalifikovaněji rozhodovat při nákupech. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) podporuje záměr ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) takovou aplikaci lidem nabídnout. Jeho resort na tuto možnost sám upozornil, řekl ČTK mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

"Na základě praxe ze zahraničí můžeme říci, že se jedná o prospotřebitelské řešení, neboť srovnávač by měl pracovat s agregovanými cenami. Spotřebiteli by tedy měl ukazovat průměrnou (skutečnou) cenu zboží, aby se mohl kvalifikovaněji rozhodovat," uvedl mluvčí. Doplnil, že podle antimonopolního úřadu by využití agregovaných údajů nemělo zvýhodňovat subjekty, které se do srovnání zapojí.

Výborný o záměru vytvořit aplikaci informoval v sobotu. Inspiroval se v Řecku , kde cena potravin klesla zhruba o 18 procent. V Česku by mohla fungovat nejpozději za půl roku, uvedl.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza v neděli v České televizi v debatě s Výborným řekl, že spuštění aplikace by mělo negativní dopady na tržby malých obchodů. V Řecku vláda také přišla s regulací cen potravin zavedla pro dodavatele povinnost nabídnout pětiprocentní slevu u vybraných produktů, poznamenal.

Předseda Asociace českého tradičního obchodu Pavel Březina ČTK řekl, že aplikace nebude mít vliv na celkovou cenu zboží. Sledované položky sice obchodníci pravděpodobně zlevní, u ostatních potravin se ale dá předpokládat navýšení cen, čímž se změny vykryjí, doplnil. Povede to podle něj také k většímu podílu zahraničních potravin v českých obchodech.


Mohlo by vás zajímat

TROUFNETE SI FLAMBOVAT (A VÍTE, ŽE TAK SNÍŽÍTE KALORICKOU HODNOTU POKRMU)?

06.02.2024 | Flambování dnes využívá řada dobrých podniků jako přidanou hodnotu servírování některých pokrmů. Není to ale jen hezká podívaná, co finálnímu jídlu dodá punc jedinečnosti. Reakce alkoholu a plamenu mu snižuje i kalorickou hodnotu a dodává zcela unikátní chuťový rozměr.

STEROIDY V MASE? DÍKY NOVÉ METODĚ JIM MOŽNÁ DEFINITIVNĚ ODZVONÍ

27.02.2024 | Na zakázané stimulátory růstu obsažené v mase se zaměří vědecký tým Agronomické fakulty MENDELU. Cílem projektu je najít účinný způsob, jak odhalit záměrně maskované zneužívání stimulátorů při výkrmu hospodářských zvířat. V první fázi se zaměří na vzorky odebrané z prasat.

ACAI BERRY A ZÁZRAKY NA POČKÁNÍ - NE, NEČEKEJTE JE

19.02.2024 | Málokterá snídaně zaplavila v posledních letech sociální sítě stejně jako acai bowl. Načančaná a na fotku nepochybně líbivá miska plná fialové kaše, doplněná o barevné druhy ovoce, ořechy a semínka. Jejím základem je acai berry, plodina, která se pyšní přívlastkem superpotraviny a vyvolává dojem, že se bez její konzumace tělo v žádném případě neobejde. Jenže co když je to trochu jinak?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202402

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.