VELIKONOČNÍ NÁKUP JE LEVNĚJŠÍ: CO, KDE A ZA KOLIK?

VELIKONOČNÍ NÁKUP JE LEVNĚJŠÍ: CO, KDE A ZA KOLIK?

27.03.2024 Jana Čiháková

ngredience na velikonoční pečení jsou meziročně levnější v průměru o necelou pětinu. Zákazníci letos ušetří především za vejce (35 %), mléko (30 %) nebo mouku (27 %), nepatrně zdražilo pouze máslo. Průměrná sleva vybraných položek v akčních letácích byla letos 20 %.

„Velikonoce se dají považovat za první období v roce, kdy roste zájem spotřebitelů o nákup konkrétních položek, zejména ingrediencí na pečení. Opět jsme se tedy podívali na to, jak si vedou vybrané položky v akčních letácích sedmi největších řetězců a máme pro spotřebitele pozitivní zprávy. Oproti loňsku za ingredience na pečení ušetříme až pětinu výdajů. Vejce, která jsou nedílnou součástí Velikonoc, jsou meziročně levnější dokonce o třetinu. Podobně je na tom i mléko nebo mouka. Ze sledovaných položek je dražší jen máslo, jde však pouze o korunový příplatek za kostku. Přestože jsou potraviny obecně levnější, akční letáky stále pomáhají mnoha domácnostem výhodně nakoupit a šetřit nemalé částky rodinného rozpočtu,“ říká Jaroslav Staněk, manažer marketingu a komunikace České distribuční.

O TŘETINU MÉNĚ

Zatímco před loňskými Velikonocemi stálo deset slepičích vajec velikosti M v průměru 44 korun, letos je to o 15 korun méně, což je zhruba třetinová úspora. Sedm korun ušetříme za litr polotučného mléka a zhruba pět korun za kilogram pšeničné polohrubé mouky nebo cukru krupice. Levnější jsou také celé neloupané mandle, vanilínový cukr nebo rozinky.

Cena prášku do pečiva je meziročně stejná, jeden kus vyjde zhruba na tři koruny. Prakticky beze změny zůstala také cena másla, která byla ještě v nedávné minulosti poměrně volatilní. Nyní koupíme kostku (250 g) v průměru za 44 korun, což je pouze o korunu více než loni.

Ingredience na přípravu velikonočního beránka lze letos pořídit zhruba za 50 korun, loni to bylo o deset korun více. V případě nákupu surovin na pečení velikonočního mazance ušetříme ještě o dvě koruny navíc.


Mohlo by vás zajímat

LETOŠNÍ PEČENÍ CUKROVÍ BUDE "NÁŘEZ". PO CUKRU, MÁSLE A MOUCE ŠPLHÁ CENA KAKAA

26.10.2023 | Kakao je kvůli obavám z nedostatečné produkce nejdražší za 44 let. Cena termínového kontraktu na tunu kakaa se splatností v prosinci se podle agentury Bloomberg a zpravodajského serveru CNBC v pondělí na komoditní burze v New Yorku vyšplhala na 3786 dolarů (téměř 88.000 Kč), což je nejvýše od roku 1979. Meziročně stoupla o zhruba 60 procent.

KRÁLOVNA PODZIMU DÝNĚ: VÍTE, ŽE SE PŮVODNĚ JEDLA SYROVÁ?

23.10.2023 | Tykve pochází z Ameriky a jejich využití je datováno do doby před pěti až deseti tisíci lety. Nejdříve byly divoce rostoucí rostliny sbírány za účelem získání olejnatých semen. Později Indiáni objevili, že tykve mají sladkou dužinu a dýně získala název „askutasquash“, což znamená „jíst rovnou bez vaření“.

FARMÁŘSKÉ TRHY JSOU V PLNÉM PROUDU! SVS ZAHAJUJE ČETNÉ KONTROLY

04.04.2024 | S příchodem jara v České republice tradičně startuje také sezóna farmářských trhů a Státní veterinární správa (SVS) proto směřuje své kontroly i do této oblasti. Farmářské trhy jsou zajisté přínosem pro spotřebitele i malovýrobce. Na druhou stranu však přinášejí také zvýšená rizika z hlediska hygieny potravin. I proto jsou každoročně pod důsledným dohledem úředních veterinárních lékařů. V loňském roce provedla SVS na trzích 397 kontrol (v roce 2022 jich bylo 401). Podíl kontrol se závadou meziročně klesl o tři procenta na 16 procent.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202406a

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.