MLADÉ, PRVNÍ ANEBO SKUTEČNĚ SVATOMARTINSKÉ? VÍTE, JAKÉ JSOU ROZDÍLY?

MLADÉ, PRVNÍ ANEBO SKUTEČNĚ SVATOMARTINSKÉ? VÍTE, JAKÉ JSOU ROZDÍLY?

10.11.2023 Jana Čiháková

Zatímco první lahve s vínem označeným symbolem rytíře na koni a oficiální značkou Svatomartinské se začnou prodávat a otevírat až v sobotu, touto dobou už je možné ochutnat řadu vín, která vznikla z letos sklizených hroznů. Vína označovaná jako mladá nebo první existují na trhu vedle těch svatomartinských a vyrábějí je vinařství malá i velká.

Mezi 76 vinařstvími a vinaři, jejichž 326 vín letos získalo značku Svatomartinské po hodnocení odborné komise, jsou velcí producenti jako Bohemia Sekt nebo Znovín, i malá vinařství s produkci do 50 000 lahví ročně.

Jedním z nich jsou i Moravčíkova vína z Horních Věstonic na Břeclavsku, která letos získala značku pro čtyři druhy vína. "Líbí se nám tradice s ní spojená, ale oceňujeme i to, že vína musí projít odborným hodnocením a získat určitý počet bodů, což je zárukou kvality," řekl jeden z majitelů Vladislav Moravčík. Svatomartinská vína začleněná pod oficiální značkou podle něj požadují i zákazníci.

Vinařství Piálek&Jäger z Nového Šaldorfu na Znojemsku jde opačnou cestou. "Vyrábíme vlastní mladé víno, nemáme důvod hlásit se o svatomartinské, nic nám to nepřidává, zato je s tím spojená spousta zbytečné byrokracie. O mladá vína je zájem i tak," uvedl spolumajitel a výrobní ředitel vinařství Jaroslav Jäger.

Tento přístup potvrzuje i Petr Gondáš z Národního vinařského centra, které hodnocení pro značku Svatomartinské každoročně zajišťuje. "Obecně slýchám tři argumenty, proč vinaři oficiální svatomartinské nechtějí. Prvním je samotné hodnocení, na které musí vína přihlásit, druhým pak přísná pravidla ohledně zbytkového cukru. Svatomartinské smí mít maximálně devět gramů, ale část vinařů namítá, že jejich zákazníci mají raději víc zbytkového cukru," řekl Gondáš. Třetím důvodem pro výrobu vlastní značky mladého nebo prvního vína pak je omezení odrůd, z nichž může být oficiální svatomartinské vyrobené.

Pravidla připouštějí pouze šest stanovených odrůd a jejich směsi, takzvané cuvée. Kdo by připravoval první víno z jiných raných odrůd, o značku vlastněnou Vinařským fondem se ucházet nemůže.

Velká vinařství to řeší tak, že vedle svatomartinských vyrábí i vlastní mladá nebo první vína. "Mladá vína vyrábíme ve čtyřech odrůdách, mezi nimi je velmi oblíbený Solaris nebo Irsai Oliver, který mezi oficiálními odrůdami není. Svatomartinská pak v sedmi odrůdách," uvedla obchodní ředitelka Vinium Pavlovice Ladislava Antálková.

PRVNÍ LETOŠNÍ...

Stejný přístup zvolili v Chateau Valtice. "Svatomartinského máme šest druhů, značku První letošní víno vyrábíme z odrůd Sylvánské zelené, Müller Thurgau a Svatovavřinecké. Rozdíl je v množství lahví. První letošní posíláme na trh dva týdny před Martinem v počtu 11 000 lahví, svatomartinského vyrobíme 115.000 lahví," uvedl před časem za Chateau Valtice David Šťastný.

Značka Svatomartinské byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond, který ochrannou známku vinařům každoročně propůjčuje. V roce 2021 bylo na trhu 2,34 milionu lahví, 328 druhů od 80 výrobců, v covidovém roce 2020 to bylo 1,75 milionu lahví, 312 druhů vín ze 74 vinařství. Letos půjde do prodeje rekordních 2,78 milionu lahví vína pod touto značkou.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

KONZUMACÍ KOFEINOVÝCH NÁPOJŮ K AGRESIVITĚ DĚTÍ? VZÝKUM MLUVÍ JASNĚ

13.11.2023 | Děti, které jsou zvyklé pravidelně pít nápoje s obsahem kofeinu jako je například coca-cola nebo energetické drinky, mají horší paměť, jsou impulzivnější a v dospělosti můžou být náchylnější k závislostem. Zjistili to vědci, kteří u dvou tisícovek amerických dětí ve věku devět a deset let testy zkoumali jejich paměťové schopnosti a mozkovou aktivitu. Napsal o tom deník The Times.

PLATBY POUZE V HOTOVOSTI: NENECHTE SE UTÁHNOUT NA VAŘENOU NUDLI

14.11.2023 | „Bez peněz do hospody nelez,“ říkávalo se dříve s notnou dávkou humoru. Dnes už ale taková věta nabývá reálných obrysů. Stále více podniků se totiž ve století, pro které je typický zejména technologický pokrok, vrací ke starému dobrému šustění bankovek.

VINAŘSKÁ SEZÓNA NEKONČÍ: TYTO AKCE JEŠTĚ STÍHÁTE

02.11.2023 | Někdo podzim miluje pro jeho barevnou krajinu a dlouhé poklidné večery, jiného zas brzká tma a zima může spíše znepokojovat. Pojďme si zkusit podzim užít už jenom proto, že nabízí řadu zajímavých vinařských akcí. Nejen na Moravě, ale i ve středních Čechách, které mají v pěstování vinné révy staletou tradici. Nejznámější středočeská města vínu zaslíbená jsou Mělník a Kutná Hora. Nenechte se ovšem mýlit, kvalitní víno umí vyrobit také u Slaného i na Karlštejně.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202312

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.