Kontrola medu v maloobchodní síti

Kontrola medu v maloobchodní síti

17.06.2014 ČTK

V testech SZPI neuspělo 60 procent vzorků medu, loni nevyhověla polovina.

Většina nevyhovujících medů byla naředěna. Opět se nejčastěji provinil výrobce JSG med z Plzně. Ani jeden z jeho 12 kontrolovaných vzorků nevyhověl zákonným požadavkům na med, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva
    

JSG med odmítá metody testů SZPI a tvrdí, že Státní veterinární správa (SVS), druhá kontrolní instituce, nikdy neobjevila v jeho medech žádné nedostatky. Kroky inspekce chápe jako protežování konkurence a podala na SZPI trestní oznámení. Zároveň nedávno podala na metody inspekce ústavní stížnost a připravuje rozsáhlou stížnost k ministerstvu zemědělství. 
    SZPI zkontrolovala 30 vzorků, 18 z nich nevyhovělo. "Inspekce vzorky odebrala na základě stanovení rizika, když zohlednila výsledky kontrol v minulosti, zároveň vzala v potaz podněty spotřebitelů," uvedl Kopřiva. 
    S prodejci SZPI zahájila správní řízení o uložení pokuty, nemůže je uložit výrobci. "Pokud se u kontrolovaných subjektů pochybení opakují, přihlížíme k tomu při navrhování pokuty," odpověděl Kopřiva na otázku, zda se pokuty při opakovaných prohřešcích zvyšují. SZPI předala výsledky Státní veterinární správě, může je využít při kontrole výrobců a dovozců. 
    

"Metody používané SZPI nejsou mezinárodně schválené a nejsou v kodexu Alimetarius, který je závazný pro med v celé Evropě," řekla ČTK Gabriela Straková, spolumajitelka firmy JSG med fungující na trhu 22 let. Podle ní má firma na všechny suroviny analýzy na rezidua zbytkových látek a jsou zdravotně nezávadné. "Med je otestovaný v laboratořích na parametry, které určuje komoditní vyhláška pro med ministerstva zdravotnictví," uvedla. Firmu podle Strakové každý orgán kontroluje jinak. 
    

JSG med podle Strakové podala trestní oznámení na SZPI, protože chce být účastníkem správních řízení, které inspekce vede s obchodníkem, což se firmě zatím nepovedlo. Správní soud a Nejvyšší správní soud ale námitky JSG neuznal a nevpustil výrobce do správních řízení. "Zvolili jsme tedy ústavní stížnost, protože jde o rozpor s listinou práv a svobod, každý má mít právo se vyjádřit," řekla. "Do 14 dnů podáme stížnost k ministerstvu zemědělství kvůli diskriminační činnosti SZPI. Ministrovi půjde na stůl důkazní materiál," uvedla. 
    

Mezi prohřešky při výrobě medu patří přidání barviva karamel E150d, jež dobarvuje světlé medy, přidání oligosacharidů, které se používají k ředění medu. Vadou je i nižší než požadovaná aktivita enzymu diastáza, ukazuje na sníženou jakost medu ředěním nebo neodborným zacházením. Nepovolená je zvýšená přítomnost hydroxymetylfurfuralu, která indikuje sníženou jakost medu neodborným zacházením. U některých medů se výrobci dopustili více prohřešků naráz, čtyři vzorky nevyhověly u tří sledovaných parametrů. "Med je podle legislativy jednosložkovou potravinou, do které je zakázáno přimíchávat jiné složky s výjimkou jiných druhů medu," vysvětlil Kopřiva. 
  

Mezi další výrobce, jejichž vzorky neprošly úspěšně testy, patří Včelapro z Lednice a Medokomerc z Čestína na Kutnohorsku, u některých medů nebyl výrobce uveden.

Výsledky kontrol včetně snímků etiket falšovaných medů lze najít na www.potravinynapranyri.cz.


Mohlo by vás zajímat

INSPEKCE ODHALILA FAZOLE PLNÉ HERBICIDŮ: "DOBROTU" PRODÁVALO TESCO

17.04.2024 | V sušených fazolích, které prodával řetězec Tesco pod svou privátní značkou, zjistila laboratorní analýza Státní zemědělské a potravinářské inspekce výskyt herbicidu ve čtyřikrát vyšším množství, než povoluje zákon. Šlo o fazole vypěstované v Argentině a nevyhovující šarže měla 1344 balení, uvedl v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

STÍN NAD BUDOUCNOSTÍ OLIVOVÉHO OLEJE: TRANSFORMACE V ODVĚTVÍ

06.05.2024 | Výrobci olivového oleje čelí jednomu z nejsložitějších období v historii. Zpravodajskému serveru CNBC to řekl největší producent olivového oleje na světě, španělská společnost Deoleo. Na vině je změna klimatu, prudký růst cen, vysoké úrokové sazby a vysoká inflace. Odvětví proto podle něj musí projít hlubokou transformací.

MRAZY NAPÁCHALY ŠKODY NA VINICÍCH, JDE O MILIONY

22.04.2024 | Škody způsobené mrazem na letošní úrodě vinařů v Česku půjdou do stovek milionů korun, v Čechách pomrzlo 40 procent vinohradů, řekl to prezident Svazu vinařů Martin Chlad. Vinohrady v Čechách ničil noční mráz o víkendu, část úrody poškodil už v noci na pátek. Vinaři na jihu Moravy proto od minulého týdne pozorně sledují několik předpovědních modelů i vlastní meteostanice, doplnil Chlad.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202405

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.