CENU MASA TLAČÍ I OBALOVÝ MATERIÁL! HLEDÁ SE ŘEŠENÍ?

CENU MASA TLAČÍ I OBALOVÝ MATERIÁL! HLEDÁ SE ŘEŠENÍ?

26.07.2022 Jana Čiháková

Obaly masných výrobků zdražily za poslední rok o 100 %. Vyplývá to údajů Českého svazu zpracovatelů masa (ČSZM). Podle jeho výkonného ředitele Radka Slance jde o významnou položku při tvorbě konečné ceny výrobku. Firmy proto hledají způsoby, jak snížit spotřebu obalů.

Tlačí na to také evropská legislativa. Jedním z prvních výrobců, který představil úsporné balení, je největší zpracovatel hovězího masa v Česku Maso Uzeniny Polička. Její balení mletého masa má o 34 % nižší uhlíkovou stopu při výrobě a odneslo si cenu na inovativní obal v mezinárodní soutěži World Packaging Organization 2022. 

Zpracovatelé masa byly podle Slance nuceni upravit své obalové techniky už v roce 2019 kvůli nedostatku materiálu na výrobu obalů. Dnes představují obaly důležitou položku při konečné ceně výrobku, proto mezi členy svazu probíhá diskuze o změně přístupu k balení produktů. „Firmy teď kromě vstupních nákladů musí reflektovat tlak na ekologii. Evropská komise chystá v nejbližších letech jednotnou obalovou směrnici a tuzemští zpracovatelé masa se snaží odhadovat, jakou bude mít podobu. V tuto chvíli jsou odkázáni pouze na vlastní iniciativu a objem plastů potřebných k balení svých výrobků hodlají zredukovat,“ komentuje Slanec z ČSZM.

UNIVERZÁLNÍ ŘEŠENÍ NEEXISTUJE

Evropská unie v současné době nemá jednotnou obalovou směrnici, která by stanovala způsob balení potravinářských výrobků a nakládání s nimi. Existují pouze rámcová pravidla pod zkratkou EPR, kterou do češtiny volně překládáme jako rozšířenou odpovědnost výrobců. Ta sledují celý životní cyklus výrobku, od samotné produkce až po ekologickou likvidaci jeho obalu. Do svých národních legislativ hodlají tato pravidla zařadit v od roku 2025 Velká Británie, Nizozemsko, Portugalsko a Francie. V Česku zatím obdobně komplexní legislativa není v platnosti a výrobci potravin hledají vlastní cesty, jak snížit spotřebu obalů a ekologičtěji s nimi nakládat. V odvětví zpracovatelů masa je jedním z prvních výrobců, kteří výrazně zredukovali objem obalových plastů, společnost Maso Uzeniny Polička.

„Nový obal na mleté maso jsme zredukovali na polovinu. Maso díky němu vydrží déle čerstvé, zabírá méně místa v lednici, ale také v přepravě. Můžeme proto vyslat na silnice z našeho závodu méně aut. Tímto obalem jsme o třetinu snížili uhlíkovou stopu našeho mletého masa,“ říká generální ředitel MU Poličky Josef Polánek.

BEZ PLASTŮ

Za plastové obaly v potravinářství podle LCA analýzy vypracované Ústavem udržitelnosti a produktové ekologie při VŠCHT neexistuje adekvátní náhrada. Při započtení dopadů jejich výroby na životní prostředí vycházejí jako jeden z nejekologičtějších obalových materiálů vůbec. Potíž je v množství, které končí v odpadu a dostává se volně do přírody, jak popisuje vedoucí Ústavu udržitelnosti a produktové ekologie Vladimír Kočí: „Plastové obaly jsou lehké a jejich výroba nepředstavuje veliký dopad na životní prostředí, pro bezpečnou a hygienickou přepravu vychází lépe než jiné varianty. Problémem je nadužívání, stále tvoří velkou část odpadu a celosvětově se jich velké množství dostává do volné přírody,“ konstatuje Kočí.

Aktuální obalové trendy firmy sdílí v rámci mezinárodních i tuzemských soutěží. Aktuálně připravuje Obalový institut SYBA 29. ročník české soutěže Obal roku, která slouží jako předvýběrové kolo pro mezinárodní soutěž WPO v Miláně. Aktuální ročník tuzemského klání se uzavírá 1. srpna 2022 a mohou se do něj přihlásit kromě soutěžících v tradičních kategoriích letos také pivovary.

 

 

 

 

 

 

 

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

PECKA, DÍKY OMYLU! VĚDCI OBJEVILI ÚČINKY FERMENTOVANÉHO HRACHU

26.07.2022 | Vědci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně zkusili vylepšit výživovou hodnotu hrachu za pomoci fermentace. Výsledky výzkumu ukazují, že proces kvašení pozitivně ovlivňuje stravitelnost hrachu a mimo jiné umožňuje tělu vstřebat více železa.

OTEVŘENÁ DATABÍZE: VYHLEDEJTE SI POTRAVINY S VYLEPŠENÝM SLOŽENÍM!

04.08.2022 | Reformulace je úprava složení potravinářského výrobku, aby více odpovídal zásadám pestré vyvážené stravy, která je nedílnou součástí zdravého životního stylu.

PŘELAĎTE NA ÚSPORNÝ REŽIM: 4 KROKY K ŠETŘENÍ

05.08.2022 | Otázka finanční náročnosti nákladů vynaložených za potraviny je na denním programu, bohužel, a současné vyhlídky nepočítají se zásadní změnou scénáře. Je zřejmé, že šetřit je a bude potřeba. Ovšem je také nutné vzít úsporný režim za správný konec.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.