RODIČE NA ŠKOLNÍ OBĚDY NESTAČÍ: VÍCE ŽÁDAJÍ O POMOC

RODIČE NA ŠKOLNÍ OBĚDY NESTAČÍ: VÍCE ŽÁDAJÍ O POMOC

04.09.2023 Jana Čiháková

Pomoc se zaplacením obědů v novém školním roce ve středních Čechách zřejmě využije více dětí než loni, například jídelna v Mladé Boleslavi chce do krajského projektu Obědy do škol od září zapojit 35 dětí, loni jich bylo 20. Podobné zvýšení počtu dotovaných obědů očekává i školní jídelna v Nymburce. Obědy od září tam zdražovat nebudou, mírné zvýšení cen bylo už letos na jaře, zjistila ČTK od vedoucích školních jídelen.

Středočeský kraj v loňském školním roce z programu podpořil 1060 dětí. Předpokládá, že v nadcházejícím školním roce jich bude přes 1500 a rozdělí jim téměř 13 milionů korun. Školy a jídelny mohly žádat od začátku srpna. Na dotaz ČTK to uvedl hejtmančin náměstek pro finance Michael Kašpar (STAN).

Krajský projekt Obědy do škol využívají některé nymburské školy už dva roky. "Plánujeme pokračovat dál, máme vytipovaných zhruba 30 dětí, loni to bylo kolem 20," řekla ČTK vedoucí školní jídelny nymburské základní školy Letců R. A. F. Kateřina Šibravová. Školní jídelna připravuje několika školským institucím zhruba 900 obědů denně, z toho kolem 140 je pro děti ve školce. "Nově vybíráme děti pro podporu sami, s vytipováním pomáhají i učitelé," doplnila Šibravová. Pomoc rodinám s nižšími příjmy je podle ní důležitá, ale musí být jasně cílená. "Když je něco zdarma, stávalo se někdy, že rodiče třeba obědy zapomněli odhlašovat," řekla Šibravová.

ZÁJEM O PODPORU ROSTE

Podobnou zkušenost mají i v mladoboleslavské školní jídelně Václavkova, kde denně vaří až 1600 obědů pro 14 školských subjektů ve městě. "O podporu žádáme pro 35 dětí, letos jsou trochu jiná pravidla a snažíme se zacílit opravdu na potřebné a zlepšit informovanost rodičů," řekla ČTK vedoucí jídelny Lenka Vernerová. Zdražení od září neplánují, ceny šly nahoru naposledy v dubnu, v průměru o tři koruny, doplnila vedoucí. Oběd pro děti od sedmi do deseti let vyjde na 33 korun, děti do 14 let ho mají o korunu dražší, nejstarší děti pak zaplatí 36 korun.

Školní jídelna v Městci Králové na Nymbursku využívá pro děti z potřebných rodin vedle krajské dotace i pomoc organizace Woman for Woman. "Těch dětí je rozhodně víc než dřív, nyní půjde pomoc 19 dětem, máme třeba děti z vícečetných rodin, kde je na první pohled jasné, jak je pomoc potřebná, děti si chodí přidávat a za jídlo poděkují," řekla ČTK vedoucí jídelny Dagmar Brzáková. Jídelna denně připravuje zhruba 300 obědů, od září ceny zvyšovat nebude. "Zvedali jsme v dubnu, protože třeba ceny mléčných výrobků už byly neúnosné, ale bylo to první zdražení od roku 2018," řekla ČTK vedoucí jídelny Dagmar Brzáková. Oběd pro děti do deseti let vyjde v Městci Králové na 29 korun, za děti do 12 let platí rodiče 32 korun a za nejstarší 35 korun.

VÍCE PENĚZ V ROZPOČTU

Středočeský kraj od roku 2019 poskytl školám a jídelnám na projekt Obědy do škol 14,5 milionu korun. Na další dva školní roky má připraveno přes 25 milionů korun, čerpá je z evropských peněz i státního rozpočtu. Zájem o dotované obědy se podle Kašpara každoročně zvyšuje. Pomoc mohou čerpat děti od dvou do 26 let, podmínkou je docházka do některého ze školských zařízení v kraji, včetně internátů, a nepříznivá finanční situace rodiny. Krajští radní budou o žádostech pro nový školní rok rozhodovat ve čtvrtek, schválit je pak musí ještě krajští zastupitelé.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

CENY POTRAVIN V RUKOU MINISTRA? KDE JE PRAVDA?

25.09.2023 | V souvislosti s rostoucími (nebo i v současné době mírně klesajícími) cenami potravin se většina spotřebitelské veřejnosti včetně našich politiků domnívá, že na vývoj cen potravin má zásadní vliv politika našeho Ministerstva zemědělství (MZe). Tak tomu ale tak docela není – vlastně ani nemůže…

ZBÍDAČENÁ ZVÍŘATA NA JATKÁCH? VETERINÁŘI MLUVÍ JINAK

18.09.2023 | I vzhledem k tomu, že tuzemská média čas od času prezentují záběry prokazující porušování dobrých životních podmínek (animal welfare) hospodářských zvířat, věnuje této oblasti trvalou pozornost také Státní veterinární správa (SVS).

PROČ NĚKTERÉ VÝROBKY MĚNÍ VELIKOST, CHUŤ I SLOŽENÍ?

11.09.2023 | Česká republika se bohužel dlouhodobě pohybuje na špici zemí, jejichž obyvatelé mají nadváhu a ne zrovna ukázkový životní styl. Potřeba osvěty týkající se našeho jídelníčku tak nabývá na významu nejen kvůli vysoké prevalenci kardiovaskulárních nemocí či výskytu diabetu a metabolických poruch, ale i v souvislosti s obezitou jako rizikovým faktorem. Jedním z kroků, jež mají za cíl změnit stravovací návyky a zlepšit kvalitu konzumovaných potravin, jsou aktivity Potravinářské komory ČR týkající se jejich reformulací.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.