PRVNÍ LETOŠNÍ BEAUJOLAIS JE TU! O PŮLNOCI VSTOUPILO DO PRODEJE

PRVNÍ LETOŠNÍ BEAUJOLAIS JE TU! O PŮLNOCI VSTOUPILO DO PRODEJE

16.11.2023 Jana Čiháková

Úderem půlnoci se začaly prodávat lahve letošního ročníku mladého vína beaujolais nouveau. Víno z francouzského kraje Beaujolais se prodává vždy od třetího čtvrtka v listopadu a téměř polovina se ho každoročně vypije v zahraničí. Otevírání prvních lahví oslavily za doprovodu hudby a ohňostroje tisíce lidí ve vesnici Beaujeu, severně od Lyonu, která je pravidelně středobodem oslav, uvedla stanice BFM TV.

Zatímco ve Francii zájem o beaujolais spíše klesá, v zahraničí poptávka roste. Vyváží se do více než 100 zemí, kam putuje před stanoveným datem, aby byly lahve všude připravené k degustaci i prodeji již od půlnoci. Většina mladých vín, zhruba 85 procent, se prodá za prvních deset dní od stanoveného data.

Ročník 2022 přinesl 16,5 milionu lahví beaujolais nouveau, naprostá většina z nich obsahovala červené víno odrůdy Gamay. Vinaři vyrábějí i bílá a růžová mladá vína, ale v Beaujolais jsou to jen jednotky procent. Zhruba 40 procent lahví beaujolais nouveau loni putovalo do zahraničí, se značným předstihem a 2,3 milionu lahví jsou největšími odběrateli Japonci. S 1,2 milionu lahví jsou na druhém místě Američané. Britové loni vypili přes 700.000 lahví mladého francouzského vína, píše AFP. Oblíbené je také v Kanadě nebo ve Švýcarsku.

"Přestože některé pozemky v srpnu a září trpěly vedrem, vína zůstávají ovocná a teplo bylo z hlediska kvality přínosné," řekl prezident Inter Beaujolais, sdružení obchodníků s vínem AOC Beaujolais, Philippe Bardet.

"Přišlo mi velmi, velmi ovocné a myslím, že velmi dobře odráží sezonu, kterou jsme měli - velmi suché, velmi slunečné léto a velmi mírné jaro. Vynikající víno," řekla agentuře AFP Christine, průvodkyně po vinařstvích v Beaujeu.

"Beaujolais není vyzrálé víno, není to nóbl víno nebo něco podobného, myslím, že je to víno vhodné pro oslavu a na posezení s přáteli," řekl devatenáctiletý student vinařství a enologie Samuel.

Producenti z Beaujolais mají od roku 1951 výjimku pro obchodování s vínem. Zatímco běžný prodej smí začít až 15. prosince, v Beaujolais se tak dlouho čekat nemusí. Vína, která nesou jasné označení, že jsou mladá, se tam mohou prodávat vždy od třetího listopadového čtvrtka.

Beaujolais nouveau je mladé červené víno, které ještě nestačilo dozrát do plné chuti. Každoročně se mladých vín v oblasti Beaujolais stočí asi 450.000 hektolitrů, asi třetina veškeré místní produkce.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

EXTRÉMNÍ DOVOZ MLÉČNÝCH VÝROBKŮ! HŮŘ UŽ JE NA TOM JEN SLOVENSKO

06.11.2023 | Do Česka se doveze ze zahraničí 46 procent tuzemské spotřeby mléčných výrobků. Žádný jiný stát EU nemá tak vysoký podíl importu. Výjimkou je Slovensko, kde je to 64 procent. Na dnešní konferenci v Poslanecké sněmovně to řekl předseda představenstva Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček. Podle svazu se také z ČR 23 procent produkce mléka vyváží do zahraničí, což představuje ročně asi 650 milionů litrů.

LABORATORNĚ VYPĚSTOVANÉ MASO: HIT NOVÉ ÉRY SI V MNOHA ZEMÍCH NEŠKRTNE

16.11.2023 | Italský parlament dnes schválil návrh zákona, který zakazuje výrobu a prodej umělého masa. Za porušení nařízení hrozí pokuty až 150.000 eur (téměř 3,7 milionu Kč), píše ekonomický deník Il Sole 24 Ore. Zákaz navrhl ministr zemědělství a potravinářské suverenity Francesco Lollobrigida, který je představitelem krajně pravicové strany Bratři Itálie a švagrem premiérky Giorgii Meloniové.

ZVĚŘINA PLNÁ RIZIK: CHTĚJTE JEN TU Z OVĚŘENÝCH ZDROJŮ

09.11.2023 | Podzimní období je tradičně také obdobím intenzivního lovu zvěře. Na jídelních lístcích restaurací, na pultech obchodů i na stolech domácností se v podzimním období objevuje častěji než po zbytek roku zvěřina. Jedná se o potravinu živočišného původu, takže spadá do oblasti veterinárního dozoru. Je proto dobré si připomenout za jakých pravidel může být zvěřina uváděna na trh a jaká je úloha veterinárního dozoru v této oblasti.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202312

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.