PRVNÍ LETOŠNÍ BEAUJOLAIS JE TU! O PŮLNOCI VSTOUPILO DO PRODEJE

PRVNÍ LETOŠNÍ BEAUJOLAIS JE TU! O PŮLNOCI VSTOUPILO DO PRODEJE

16.11.2023 Jana Čiháková

Úderem půlnoci se začaly prodávat lahve letošního ročníku mladého vína beaujolais nouveau. Víno z francouzského kraje Beaujolais se prodává vždy od třetího čtvrtka v listopadu a téměř polovina se ho každoročně vypije v zahraničí. Otevírání prvních lahví oslavily za doprovodu hudby a ohňostroje tisíce lidí ve vesnici Beaujeu, severně od Lyonu, která je pravidelně středobodem oslav, uvedla stanice BFM TV.

Zatímco ve Francii zájem o beaujolais spíše klesá, v zahraničí poptávka roste. Vyváží se do více než 100 zemí, kam putuje před stanoveným datem, aby byly lahve všude připravené k degustaci i prodeji již od půlnoci. Většina mladých vín, zhruba 85 procent, se prodá za prvních deset dní od stanoveného data.

Ročník 2022 přinesl 16,5 milionu lahví beaujolais nouveau, naprostá většina z nich obsahovala červené víno odrůdy Gamay. Vinaři vyrábějí i bílá a růžová mladá vína, ale v Beaujolais jsou to jen jednotky procent. Zhruba 40 procent lahví beaujolais nouveau loni putovalo do zahraničí, se značným předstihem a 2,3 milionu lahví jsou největšími odběrateli Japonci. S 1,2 milionu lahví jsou na druhém místě Američané. Britové loni vypili přes 700.000 lahví mladého francouzského vína, píše AFP. Oblíbené je také v Kanadě nebo ve Švýcarsku.

"Přestože některé pozemky v srpnu a září trpěly vedrem, vína zůstávají ovocná a teplo bylo z hlediska kvality přínosné," řekl prezident Inter Beaujolais, sdružení obchodníků s vínem AOC Beaujolais, Philippe Bardet.

"Přišlo mi velmi, velmi ovocné a myslím, že velmi dobře odráží sezonu, kterou jsme měli - velmi suché, velmi slunečné léto a velmi mírné jaro. Vynikající víno," řekla agentuře AFP Christine, průvodkyně po vinařstvích v Beaujeu.

"Beaujolais není vyzrálé víno, není to nóbl víno nebo něco podobného, myslím, že je to víno vhodné pro oslavu a na posezení s přáteli," řekl devatenáctiletý student vinařství a enologie Samuel.

Producenti z Beaujolais mají od roku 1951 výjimku pro obchodování s vínem. Zatímco běžný prodej smí začít až 15. prosince, v Beaujolais se tak dlouho čekat nemusí. Vína, která nesou jasné označení, že jsou mladá, se tam mohou prodávat vždy od třetího listopadového čtvrtka.

Beaujolais nouveau je mladé červené víno, které ještě nestačilo dozrát do plné chuti. Každoročně se mladých vín v oblasti Beaujolais stočí asi 450.000 hektolitrů, asi třetina veškeré místní produkce.


Mohlo by vás zajímat

NEALKO PIVO TÁHNE: CORONA CERO JAKO HVĚZDA OLYMPIÁDY

11.06.2024 | Lahve s pivem zdobené pěti olympijskými kruhy již v rámci příprav na letní hry v Paříži sjíždějí z výrobní linky v belgickém pivovaru Anheuser-Busch InBev. A nyní poprvé v historii bude mít událost, která představuje vrchol lidských sportovních úspěchů, na úrovni celosvětového partnerství pivního sponzora. Oficiálním pivem her ale bude Corona Cero, která neobsahuje alkohol, píše agentura Bloomberg.

KONEC TVARŮŽKŮ V ČECHÁCH? KDEPAK! A.W. CHCE INVESTOVAT DO VÝROBY

10.06.2024 | Společnost A.W., která v Lošticích na Šumpersku vyrábí olomoucké tvarůžky, plánuje v příštích čtyřech letech investovat až 700 milionů korun do stavby nové továrny. Firma díky této investici zvýší svoji výrobní kapacitu o 70 procent, a pokryje tak rostoucí poptávku po zrajícím sýru s nezaměnitelným aroma.

KOLIK PET LAHVÍ SE ZRECYKLUJE? 100 LAHVÍ SE SLEDOVACÍM ČIPEM ODHALILO PRAVDU

07.06.2024 | Do recyklačního zařízení se v Česku dostane čtvrtina PET lahví po třech měsících od vhození do kontejneru na plasty. Odhaduje se, že ze všech PET lahví uvedených na trh v ČR se jich dostane k recyklaci přes polovinu. Vyplývá to z experimentu ministerstva životního prostředí a společnosti Adastra Lab, který sledoval 100 nápojových plastových lahví vytříděných do žlutých kontejnerů.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202406a

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.