Mlékomatů bylo loni 185, dlouhodobě se jejich počet moc nemění

Mlékomatů bylo loni 185, dlouhodobě se jejich počet moc nemění

15.04.2018 ČTK

V ČR se po vlně oživení zájmu o mlékomaty na přelomu desetiletí pohybuje dlouhodobě jejich počet mezi 150 a 180, loni jich však bylo na konci roku celkem 185. ČTK to sdělili zástupci Státní veterinární správy (SVS).

Před rokem 2010 bylo mlékomatů zhruba 50. Podle veterinářů se jejich počet zvětšuje nebo zmenšuje podle aktuální ceny mléka, tedy zda se vyplácí jejich provoz. Jak ČTK řekl mluvčí SVS Petr Vorlíček, do tohoto počtu se nepočítají například vývody z cisteren s mlékem, kdy si lidé po vhození drobných peněz čepují mléko sami. Podle Asociace soukromého zemědělství jsou mlékomaty rozšířené hlavně na farmách, v obchodních centrech je vysoké nájemné a drahý provoz.

Veterináři mlékomaty kontrolují, problémů u nich registrují málo. Loni v nich kontrolovali provoz 167krát. " Při 164 kontrolách nebyly zjištěny závady. Ve třech případech závada zjištěna byla, z toho ve dvou případech šlo o nevyhovující výsledky mikrobiologického vyšetření a jednou o nezajištění předepsaného odběru vzorků," sdělil ČTK Vorlíček.

"Automaty si dali sedláci přímo na farmy, kam si lidé sami volně jezdí a odebírají v průběhu dne. Provoz automatů například v nákupních centrech trpěl řadou nedostatků či problémů - často to bylo vysoké nájemné za místo, celkově drahý provoz, dlouhé dojíždění, malá operativnost s doplňováním," doplňuje tajemník asociace Jaroslav Šebek. Na farmách podle něj mlékomaty fungují dobře, motivací k rozšiřování podle něj ovšem moc není. "Automaty tu mají své místo, ale jsou i jiné druhy prodeje z farem, například rozvozy, vlastní obchody, a podobně," doplnil.

Podle Agrární komory ČR jde o zpestření prodeje založeném na důvěře mezi zemědělci a spotřebiteli. Vhodné jsou mlékomaty pro lidi, kteří mají rádi chuť čerstvého mléka. "Za roky existence mlékomatů na našem trhu lze říci, že hlavní vlna už pominula, ale i tak stále mají svůj okruh zájemců. Záleží pak především na vyhodnocení každého provozovatele, zda se vyplatí mlékomat ekonomicky držet. I z pohledu spotřebitelů jde o náročnější formu nákupu, které se musí přizpůsobit," uvedl mluvčí komory Jiří Felčárek.

Novela veterinárního zákona loni snížila frekvenci v počtu vzorků, které musejí zemědělci posílat veterinářům na kontrolu. Možnost uplatnit produkty ze dvora můžou nyní zemědělci ve všech krajích, dříve byla nabídka omezená na vlastní a sousední kraj sídla producenta.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Kulinářský zázrak: Restaurace v Tokiu má 2 Michelinské hvězdy, ale jen 6 míst pro hosty

04.02.2020 | Odborníci na gastronomii i hosté to přirovnávají k zázraku. Podle mnohých dostanete nejlepší sushi na světě právě zde. Restaurace Sushi Sawada v japonském Tokiu je přitom téměř neviditelná.

Oblíbenou pochoutkou v SAE je během ramadánu medovník

26.05.2018 | Obyvatelé Spojených arabských emirátů si zamilovali medovník, a to natolik, že jeden obchodní řetězec v průběhu muslimského postního měsíce ramadánu denně prodá 3000 těchto dortů z medových plátů a sladkého krému.

Chléb je opět v kurzu. Jak poznat ten nejlepší?

24.05.2018 | Díky populárním farmářským trhům se v posledních letech stal hitem chléb kvasový. Přitom už v 15. století za vlády Jiřího z Poděbrad se peklo dvanáct druhů chleba. V České republice přitom máme dnes více než 700 pekáren, které vyrobí denně zhruba milion pecnů. Jak ale poznat ten skutečně kvalitní?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.