Oblíbenou pochoutkou v SAE je během ramadánu medovník

Oblíbenou pochoutkou v SAE je během ramadánu medovník

26.05.2018 ČTK

Obyvatelé Spojených arabských emirátů si zamilovali medovník, a to natolik, že jeden obchodní řetězec v průběhu muslimského postního měsíce ramadánu denně prodá 3000 těchto dortů z medových plátů a sladkého krému.

 Věřící ho konzumují během iftáru, tedy slavnostní večeře po západu slunce, kdy jim půst končí. Informoval o tom zpravodajský server Gulf News. Medovník je populární také v Čechách či v Rusku. Názory na jeho původ se však různí. Zatímco podle některých jde o arménský dezert, jiní ho označují za tradiční staroslovanskou pochoutku.

Místní obchodní řetězec Spinneys, který dorty vyrábí přímo v Dubaji, informoval, že jich během ramadánu prodává o téměř 250 procent více než po zbytek roku. Populární je dort také během muslimského svátku íd al-fitr, který následuje po konci ramadánu.

"Med je v této části světa tradiční ingrediencí," uvedl marketingový manažer Spinneys Glen Thomspon s tím, že se o medovník mohou lidé snadno podělit a ozdobit si jej, čímž vznikne originální dezert, bez námahy spojené s pečením. Skutečnosti, že jdou medovníky rychle na odbyt, se přizpůsobili i pekaři Spinneys-celý dort prý umí slepit za pouhé tři minuty.

Oblíbenost medovníku potvrdil i další místní řetězec Al-Májá. Ten prý v průběhu ramadánu prodá o 29 až 30 procent více medovníků než obvykle.

Dort si podle Gulf News ale oblíbili i nemuslimští obyvatelé SAE. Elena, která pochází z Filipín, medovník poprvé ochutnala v Dubaji a zamilovala si ho.

Medovník podle Spinneys rovněž může oslovit ekologicky smýšlející zákazníky. Kromě vynikající chuti se dort také vyznačuje tím, že jeho výroba není spojená s plýtváním; zbývající těsto se totiž používá k vytvoření medovníkových drobků, které dort pokrývají, uvádí dubajský řetězec.


Mohlo by vás zajímat

Venezuelský prezident nařídil převzetí všech obecních trhů v zemi

29.05.2018 | Venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro nařídil převzetí všech obecních trhů v zemi, které budou nyní přímo řízeny novým vládním úřadem.

Kulinářský zázrak: Restaurace v Tokiu má 2 Michelinské hvězdy, ale jen 6 míst pro hosty

04.02.2020 | Odborníci na gastronomii i hosté to přirovnávají k zázraku. Podle mnohých dostanete nejlepší sushi na světě právě zde. Restaurace Sushi Sawada v japonském Tokiu je přitom téměř neviditelná.

Brusel rekonstruuje a modernizuje smažírny brambůrků

25.05.2018 | V zemi, kde je kornout s hranolky králem a majonéza královnou, se může zdát zásah do tradičních belgických smažíren této pochoutky riskantní.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202405

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.