VÍNO Z BZENCE OPĚT VYHRÁLO NA PLNÉ ČÁŘE

VÍNO Z BZENCE OPĚT VYHRÁLO NA PLNÉ ČÁŘE

05.09.2023 Jana Čiháková

Vítězem 25. ročníku soutěže TOP 77 vín v České republice se stalo Zámecké vinařství Bzenec. Získalo hlavní cenu Eduarda Postbiegla za nejlepší kolekci vín v soutěži, ve čtyřech předchozích letech toto ocenění dostalo vinařství Michlovský. Výsledky soutěže dnes novinářům oznámili pořadatelé, slavnostní vyhlášení výsledků se uskuteční ve čtvrtek v Besedním domě v Brně.

Šanci na vítězství dává kolekci jednoho vinařství to, že má alespoň jedno víno oceněné pěti hvězdičkami a dalších pět se třemi nebo čtyřmi hvězdičkami. Zámecké vinařství Bzenec mělo pět hvězdiček pro dvě přihlášená vína, čtyři hvězdičky pro tři přihlášená vína a tři vína získala ocenění třemi hvězdičkami.

"Do soutěže letos 108 vinařů přihlásilo 609 vín, což je méně než v minulých letech. Určitou roli zřejmě sehrálo to, že jsme museli zavést manipulační poplatek za účast. Ale podle toho, co víme z komunikace z ostatních soutěží, letos se obecně do soutěží hlásilo méně vín," konstatoval ředitel a zakladatel soutěže Dan Mádr. Ze 609 přihlášených vín jich 12 získalo pět hvězdiček, 44 čtyři hvězdičky a 247 tři hvězdičky.

Komise vína hodnotily podle mezinárodních pravidel OIV stobodovým systémem. Využívaly přitom program Elwis Národního vinařského centra ČR. Již čtvrtým rokem pořadatelé nechávají hodnotit vína nižším počtem komisí, letos to byly tři komise, které vína hodnotily tři dny. Podle pořadatelů je tento systém objektivnější než při vyšším počtu komisí, jejichž hodnocení vzorků se může rozcházet. Hodnocení je dvoukolové, v prvním komise udělují body, ve druhém kole znovu hodnotí všechna vína s více než 86 body a dávají jim hvězdičky.

Novinkou bylo rozdělení suchých bílých vín do dvou kategorií podle obsahu cukru. Kategorie A zahrnovala vína od nula do čtyř gramů na litr, kategorie B pak vína do devíti gramů cukru. Celkem vinaři do obou kategorií přihlásili 253 vzorků, což bylo více než u sladších vín. Kategorií bylo letos 13, z toho pět pro bílá vína, po dvou pro růžová, červená a šumivá. Vlastní kategorii měla naturální vína a vína zahraniční.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

OLDŘICH VALTA: HORNÍK, KTERÝ TĚŽÍ Z NEJLEPŠÍ KÁVY

21.09.2023 | Opustit dobře placenou pozici v bance v zahraničí a vydat se do neznámého oboru chce nejen odvahu, ale i dost síly. Ale když vás v Londýně okouzlí svět výběrové kávy a urbanistických kaváren, a každý den se budíte s nápadem přenést je i do rodného kraje, není co řešit… a příběh sítě kaváren The Miners se začíná nenápadně psát… Opustit dobře placenou pozici v bance v zahraničí a vydat se do neznámého oboru chce nejen odvahu, ale i dost síly. Ale když vás v Londýně okouzlí svět výběrové kávy a urbanistických kaváren, a každý den se budíte s nápadem přenést je i do rodného kraje, není co řešit… a příběh sítě kaváren The Miners se začíná nenápadně psát…

CENY POTRAVIN V RUKOU MINISTRA? KDE JE PRAVDA?

25.09.2023 | V souvislosti s rostoucími (nebo i v současné době mírně klesajícími) cenami potravin se většina spotřebitelské veřejnosti včetně našich politiků domnívá, že na vývoj cen potravin má zásadní vliv politika našeho Ministerstva zemědělství (MZe). Tak tomu ale tak docela není – vlastně ani nemůže…

VE SKOTSKU NA ZÁMKU OBJEVILI POKLAD: NEJSTARŠÍ WHISKY SVĚTA

28.09.2023 | Zhruba čtyři desítky lahví whisky, které se loni našly na zámku Blair Castle ve Skotsku, jsou nejspíš nejstarší dochovanou whisky na světě. Historické bádání a datování pomocí uhlíkové metody ukázaly, že destilát zřejmě pochází z 30. let 19. století a že se možná na zámku podával i v době, kdy ho v roce 1844 navštívila královna Viktorie se svým manželem, princem Albertem, napsal server BBC.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.