Tuzemští vinaři rozšíří své vinice o 108 hektarů. Nejvíce na Velkopavlovicku a Slovácku

Tuzemští vinaři rozšíří své vinice o 108 hektarů. Nejvíce na Velkopavlovicku a Slovácku

08.03.2016 Redakce

Přes osmdesát pěstitelů vína v letošním roce rozšíří své vinice. Vyplývá to z nejnovějších údajů Registru vinic, kam mohli vinaři do konce února podávat žádost o povolení nové výsadby vinic. Zatímco nejvíce žádostí je z Velkopavlovické a Slovácké podoblasti, nejméně naopak z podoblasti Znojemské.

Nařízení Evropské komise povolující státům rozšířit plochy vinic každoročně o jedno procento se letos poprvé uplatňuje v praxi. Pro Českou republiku to znamená, že se tuzemské vinice mohou rozšířit až o 178 hektarů. Podle údajů z Registru vinic Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, kam vinaři podávali žádosti do konce února, bude však plocha nižší. „O povolení pro novou výsadbu požádalo 81 pěstitelů. Veškerá požadovaná plocha činí 108 hektarů, což je 61 % z celkové výměry k udělení povolení. Všichni žadatelé, kteří splnili potřebné náležitosti, tak získají jimi požadovanou výměru,“ uvedl vedoucí Oddělení registru vinic Rostislav Gruna.

Jedním z důvodů, proč se tuzemské vinice nerozrostou o maximálně možnou plochu 178 hektarů, je finanční nákladnost. Výsadba jednoho hektaru totiž vyjde přibližně na 500 tisíc korun a na návratnost těchto investic čekají vinaři vždy delší dobu. „Vždy je obtížné vybrat odrůdy, které budou do budoucna zajímavé a zajistí návratnost vynaložených prostředků. Před výsadbou se zajímáme nejen o odrůdy, ale i o jednotlivé klony,“ upřesnila Jitka Pomykalová z vinařství Víno Blatel, které je jedním ze žadatelů o rozšíření vinic na Slovácku.

Podle aktuálních statistik Registru vinic nejvíce žadatelů pochází z vinařské podoblasti Velkopavlovické, která se rozroste o čtyřiatřicet nových vinic, a z podoblasti Slovácké, jež se rozšíří o sedmadvacet vinic. Čtrnáct vinic pak přibyde v Mikulovské a čtyři ve Znojemské podoblasti. Z dat dále vyplývá, že nejpopulárnějšími odrůdami se vloni staly Veltlínské zelené, Müller Thurgau, Pálava, Chardonnay a Rulandské šedé. Obdobný trend se navíc očekává i letos. „Na nově vzniklých vinicích o plánované rozloze 3,5 hektaru se letos chystáme vysazovat stejně jako loni odrůdu Rulandské šedé. Kromě toho vysadíme také Ryzlink rýnský a Sauvignon,“ uvedla Jitka Pomykalová ze slováckého vinařství Víno Blatel

O společnosti VÍNO BLATEL a.s.

Společnost VÍNO BLATEL, a.s. byla založena v roce 1990 a ve své činnosti se zaměřuje na zpracování hroznů a výrobu a prodej vína. Sídlo společnosti je v obci Blatnice pod Svatým Antonínkem, v kraji s mimořádně příznivými podmínkami pro pěstování vinné révy. Je jedním z nejseverněji položených vinařství v rámci České republiky i Evropy. Víno se v této obci pěstuje na rozloze 284 ha, z čehož společnost obhospodařuje 189 hektarů. Vinařské lokalitě vévodí proslulé místo poutí u kaple Sv. Antonína. Mezi hlavní odrůdy, které ve vinicích převládají, patří Ryzlink rýnský, Müller Thurgau, Muškát Moravský, Rulandské bílé a Chardonnay. Společnost je největším tuzemským pěstitelem odrůdy Merlot. Víno této odrůdy bývá často oceňováno na prestižních výstavách.


Mohlo by vás zajímat

Coca-Cola bude v Praze vyrábět rostlinná mléka pro Evropu

29.05.2018 | Nápojářská společnost Coca-Cola HBC ČR a Slovensko dnes otevřela v pražských Kyjích dvě zmodernizované linky za více než 300 milionů korun. Bude nově vyrábět nápoje rostlinného původu, tzv. rostlinná mléka, pod značkou AdeZ pro 11 evropských států, v ČR a na Slovensku se začnou prodávat na přelomu roku.

V sobotu se draží tři lahve "žlutého vína" - z ročníku 1774

23.05.2018 | Ve sklepě prospaly osm generací, ale teď se vše může změnit: v sobotu v Lons-le-Saunier na východě Francie vydraží tři patrně nejstarší lahve vína v oběhu: místní specialitu, Vin Jaune du Jura (žluté víno z oblasti Jura), ročník 1774.

Brusel rekonstruuje a modernizuje smažírny brambůrků

25.05.2018 | V zemi, kde je kornout s hranolky králem a majonéza královnou, se může zdát zásah do tradičních belgických smažíren této pochoutky riskantní.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202405

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.