STEROIDY V MASE? DÍKY NOVÉ METODĚ JIM MOŽNÁ DEFINITIVNĚ ODZVONÍ

STEROIDY V MASE? DÍKY NOVÉ METODĚ JIM MOŽNÁ DEFINITIVNĚ ODZVONÍ

27.02.2024 Jana Čiháková

Na zakázané stimulátory růstu obsažené v mase se zaměří vědecký tým Agronomické fakulty MENDELU. Cílem projektu je najít účinný způsob, jak odhalit záměrně maskované zneužívání stimulátorů při výkrmu hospodářských zvířat. V první fázi se zaměří na vzorky odebrané z prasat.

Díky vývoji a zavedení precizních analytických nástrojů bude možné efektivně bránit výskytu a přenosu reziduí zakázaných látek v potravinovém řetězci.

Zvířata budou rozdělena do čtyř skupin, každá bude dostávat jiné steroidní hormony. Následně budou vědci analyzovat změny orgánů a vybraných tkání po aplikaci anabolik. „Po porážce jsou odebrány vzorky, které jsou zpracovávány a analyzovány metodami proteomiky a metabolomiky, které zkoumají změny v rámci všech genů v organismu, dále imunologie a pro nás nejaktuálnější histologie. Cílem je najít takové markery, které mohou spolehlivě odlišit vzorky s aplikovanými steroidy od kontrolní skupiny a sestavit na jejich základě metodiku, která státní veterinární službě pomůže při odhalování zneužívání steroidních látek ve vepřovém mase,“ popsal Zbyšek Sládek z Ústavu morfologie, fyziologie a genetiky zvířat AF MENDELU.

VĚTŠÍ SVALY NA POČKÁNÍ? 

Všechny vzorky budou pocházet z prasat, vědci budou analyzovat jejich svalovou tkáň a pohlavní aparát. Dále se plánuje i pokus na drůbeži.  „V předchozím projektu jsme používali samčí pohlavní hormon testosteron, jeho chemický derivát nandrolon a mix těchto dvou zmíněných látek. V novém projektu jsme vyměnili testosteron za stanozolol, který je další z mnoha velmi využívaných, a hlavně zneužívaných, látek na trhu,“ přiblížila další členka týmu Kristýna Skoupá. Podle odborníků mají anabolické steroidy řadu efektů. Nejvíce žádoucím a viditelným je zvětšení svalové tkáně. K vedlejším efektům pak patří abnormální sexuální chování, snížení kvality a počtu spermií, atrofie varlat, neplodnost, poškození jater a ledvin, zvětšování srdečního svalu, atrofie mozku, a tím i změny v chování.

Vytvořením a zavedením analytických nástrojů bude možné zabránit výskytu a přenosu zakázaných látek v potravním řetězci, které mají nepříznivý vliv na zdraví zvířat i spotřebitelů. „Některé studie tvrdí, že doposud neexistuje přímý důkaz, že konzumace masa ze zvířat způsobuje u konzumentů stejně vedlejší efekty. Jiné studie prokazují efekt na předčasné pohlavní dospívání, neplodnost, nebo změny v chování, především u dětí. Celosvětově je tedy používání steroidních hormonů pro výkrm hospodářských zvířat v určitých limitech povoleno, kromě států EU a pár dalších, kteří jejich používání zákonem přísně zakázali, právě z důvodů potenciální hrozby pro konzumenty,“ vysvětlila Skoupá.

Hlavním řešitelem pětiletého projektu, který začíná letos na jaře, je Výzkumný ústav veterinárního lékařství. Společně s Mendelovou univerzitou v Brně na projektu spolupracuje i firma Steinhauser Tišnov. Nový projekt je kontinuálním pokračováním výzkumu a navazuje na dva předchozí projekty. První se zaměřoval na alternativní způsoby kastrace kanců, které budou v souladu s welfare zvířat, druhý se zaměřil na vliv zakázaných steroidních hormonů na prasata.


Mohlo by vás zajímat

DÁVÁTE SVÝM DĚTEM NEMYTÝ MELOUN? ROČNĚ MŮŽE ZA DESÍTKY PŘÍPADŮ SALMONELÓZY

26.07.2024 | Melouny a okurky v létě nepochybně osvěží, obsahují i nezanedbatelné množství vlákniny a vody, takže zároveň i hydratují. Bohužel někdy za vysokou cenu. I přestože budí dojem potravin s nízkými riziky, stojí ročně za desítkami případů salmonelózy anebo listeriózy.

PŘEDÁVKUJETE SE VITAMÍNOVOU VODOU? U NĚKTERÝCH DRUHŮ STAČÍ VYPÍT I DVĚ

25.07.2024 | Vitamínové vody jsou dnes vítaným zpestřením pitného režimu, který má prokazatelný přínos na lidské zdraví. Nejenže přispívá k hydrataci, jelikož poskytuje i velmi dobrý chuťový vjem, navíc bez přidaných cukrů, jako je tomu i jiných ochucených vod, vyvažuje ale i nízké příjmy některých vitamínů a minerálních látek. V poslední době se však opakovaně zmínilo předávkování. Podívali jsme se proto, kdy vám hrozí jeho riziko.

OVESNÉ SUŠENKY V PŘESTROJENÍ ZA ZDRAVOU SNÍDANI? OBSAHUJÍ VÍC CUKRŮ NEŽ OREO

25.07.2024 | Ovesné sušenky jsou často prezentovány jako zdravá svačina nebo snídaňová volba, zejména díky jejich hlavní složce - ovsu. Oves je bohatý na vlákninu, bílkoviny a různé živiny, což z něj činí výživnou potravinu. Avšak ovesné sušenky, které najdeme na pultech obchodů, často obsahují značné množství cukru, což může zcela změnit jejich nutriční profil a z nich činí méně zdravou volbu, než by se na první pohled mohlo zdát.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202406a

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.