SLADKOSTI S TEKUTÝM DUSÍKEM V INDONÉSII ZRANILY DĚTI

SLADKOSTI S TEKUTÝM DUSÍKEM V INDONÉSII ZRANILY DĚTI

18.01.2023 Jana Čiháková

Více než dvě desítky dětí se v Indonésii zranily při pojídaní pouličně prodávaných sladkostí chiki ngebul, lidově označovaných jako "dračí dech", které jsou napuštěné tekutým dusíkem. Sociální síť TikTok je plná videí s dětmi a dospívajícími, jimž se při pojídání této barevné sladkosti valí kouř z úst. Podle indonéského ministra zdravotnictví způsobuje chiki ngebul popálení žaludku a otravu jídlem, uvedl list The Guardian.

Dvě děti jsou hospitalizované a přibližně 25 dalších je po požití chiki ngebul zraněno, uvedlo indonéské ministerstvo zdravotnictví. Množství dětí, které se při konzumaci sladkostí s tekutým dusíkem zranilo, je ale podle tamního lékaře Dickyho Budimana mnohem větší. Na TikToku dokonce kolovalo video s téměř 60.000 zhlédnutími, na němž profukuje kouř otvorem ve sladkosti batole.

Ministerstvo požádalo školy, aby poučily děti o rizicích, která s konzumací chiki ngebul souvisejí. Pojízdným stánkům s občerstvením prodej sladkostí napuštěných tekutým dusíkem ministerstvo nedoporučuje a na restaurace, které tekutý dusík používají, mají nyní dohlížet zdravotní úřady.

Podobné sladkosti se v Indonésii prodávají již několik let a tekutý dusík se v potravinách běžně používá, chiki ngebul je ale v poslední době dostupnější než kdy dřív, uvedl Budiman. "Možná je teď (chiki ngebul) levnější a dostupnější a přibývá také množství obchodů a stánků, kde se dá koupit," dodává lékař. Pouliční prodejci podle něj často neví, jak tekutý dusík používat správně, a děti neví o jeho škodlivosti.


Mohlo by vás zajímat

HUSA Z KAUFLANDU JAKO ČASOVANÁ BOMBA: NÁLOŽ PLNÁ SALMONELL

29.12.2023 | Další maso s bakteriemi, které způsobují salmonelózu, objevila Státní zemědělská a potravinářská inspekce v husách dovážených z Maďarska. Vzorek odebrali inspektoři v Kauflandu, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

STEROIDY V MASE? DÍKY NOVÉ METODĚ JIM MOŽNÁ DEFINITIVNĚ ODZVONÍ

27.02.2024 | Na zakázané stimulátory růstu obsažené v mase se zaměří vědecký tým Agronomické fakulty MENDELU. Cílem projektu je najít účinný způsob, jak odhalit záměrně maskované zneužívání stimulátorů při výkrmu hospodářských zvířat. V první fázi se zaměří na vzorky odebrané z prasat.

TAKIS: HODNĚ OSTRÝ FENOMÉN VÁLCUJE ŽÁKY ZÁKLADNÍCH I STŘEDNÍCH ŠKOL

07.12.2023 | Možná, že ani výrobci z Grupo Bimbo původně netušili, jaké šílenství odstartuje uvedení Takis – kukuřičných chipsů vybavených extra pálivou chutí, které jsou netradičně stočené do wrapu. V posledních letech jsou jejich výrobky synonymem pro raketu, která vystřelila strmě vzhůru a vzala s sebou doslova davy. Co se týče obchodního počinu, lze společnosti maximálně zatleskat, zbytek ale vyvolává značné pochyby.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202403

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.