SLADKOSTI S TEKUTÝM DUSÍKEM V INDONÉSII ZRANILY DĚTI

SLADKOSTI S TEKUTÝM DUSÍKEM V INDONÉSII ZRANILY DĚTI

18.01.2023 Jana Čiháková

Více než dvě desítky dětí se v Indonésii zranily při pojídaní pouličně prodávaných sladkostí chiki ngebul, lidově označovaných jako "dračí dech", které jsou napuštěné tekutým dusíkem. Sociální síť TikTok je plná videí s dětmi a dospívajícími, jimž se při pojídání této barevné sladkosti valí kouř z úst. Podle indonéského ministra zdravotnictví způsobuje chiki ngebul popálení žaludku a otravu jídlem, uvedl list The Guardian.

Dvě děti jsou hospitalizované a přibližně 25 dalších je po požití chiki ngebul zraněno, uvedlo indonéské ministerstvo zdravotnictví. Množství dětí, které se při konzumaci sladkostí s tekutým dusíkem zranilo, je ale podle tamního lékaře Dickyho Budimana mnohem větší. Na TikToku dokonce kolovalo video s téměř 60.000 zhlédnutími, na němž profukuje kouř otvorem ve sladkosti batole.

Ministerstvo požádalo školy, aby poučily děti o rizicích, která s konzumací chiki ngebul souvisejí. Pojízdným stánkům s občerstvením prodej sladkostí napuštěných tekutým dusíkem ministerstvo nedoporučuje a na restaurace, které tekutý dusík používají, mají nyní dohlížet zdravotní úřady.

Podobné sladkosti se v Indonésii prodávají již několik let a tekutý dusík se v potravinách běžně používá, chiki ngebul je ale v poslední době dostupnější než kdy dřív, uvedl Budiman. "Možná je teď (chiki ngebul) levnější a dostupnější a přibývá také množství obchodů a stánků, kde se dá koupit," dodává lékař. Pouliční prodejci podle něj často neví, jak tekutý dusík používat správně, a děti neví o jeho škodlivosti.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

VAROVÁNÍ SPOTŘEBITELŮM: NA TRHU JSOU SÝRY S KOVY!

19.09.2022 | Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje spotřebitele, že se na českém trhu objevily kozí sýry od francouzského výrobce, které by mohly obsahovat úlomky kovu. Část výrobků se podařilo zadržet ve skladech, část se dostala do prodejen různých obchodních řetězců. Spotřebitelé by neměli produkty konzumovat a mohou je vrátit v místě prodeje.

SKANDÁL JMÉNEM MLÉKO? NENECHTE SE STRHNOUT HOAXY

16.01.2023 | „Skandál s mlékem! Je to vůbec možné??? A úřady to nevidí…“ Podobné poplašné zprávy s tímto podtextem kolovaly a bohužel stále kolují po internetu. Podle nich trvanlivé mléko, které se nespotřebuje do data trvanlivosti, prodejce vrátí zpracovateli. Zpracovatel pak krabici otevře, mléko znovu převaří a opět zabalí a odešle do prodeje. Toto kolečko může otočit až pětkrát. Jenže co je na tom pravdy?

NAKOUPÍTE V PRVNÍ ZERO WASTE PRODEJNĚ?

20.01.2023 | Plýtvání potravinami je jedním z témat, která poslední léta rezonují veřejným prostorem. Potřeba se více zamýšlet na osobní úrovni nad tím, kolik potravin zbytečně končí v odpadkových koších, ještě stoupla v posledních měsících spolu s raketovým nárůstem cen potravin.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.