PRÁCE SNŮ? KURÝR! 300 KORUN NA HODINU A PRACOVNÍ DOBA VE VLASTNÍ REŽII

PRÁCE SNŮ? KURÝR! 300 KORUN NA HODINU A PRACOVNÍ DOBA VE VLASTNÍ REŽII

08.02.2023 Jana Čiháková

Kurýři rozvážkových firem v ČR mohou vydělat v průměru až 300 Kč za hodinu. Pracují na základě partnerství se společnostmi a jejich výdělek se odvíjí hlavně od počtu vyřízených objednávek. Pracovní dobu si mohou kurýři určovat podle svých představ. Vyplývá to z vyjádření společností Wolt, Bolt Food a Dáme jídlo pro ČTK.

Zhruba stovka kurýrů společnosti Wolt ve středu v Praze demonstrovala, protože jim podle nich po změně systému odměňování klesly výdělky. Podle vyjádření společnosti bylo snížení odměn pouze dočasné.

Wolt uvádí, že v ČR má zhruba 7000 kurýrů a ke změně přistoupil s cílem nastavit spravedlivější systém odměňování. Kurýři jsou nyní podle firmy odměňováni podle reálné vzdálenosti, kterou urazí a náročnosti zakázky. Odměnu, kterou dostanou, také vidí s předstihem.

NIŽŠÍ ODMĚNY, ALE VYSOKÁ SAZBA ZA HODINU

Protestující kurýři uváděli, že jim klesly odměny za rozvážky zhruba o 20 procent. Podle společnosti to bylo způsobeno tím, že po zavedení nového modelu odměňování se do platformy připojovalo rekordní množství lidí a pro jednotlivé kurýry to znamenalo méně objednávek.

Firma tvrdí, že systém se již vrátil do normálu a průměrný výdělek kurýrů je 250 až 300 Kč za hodinu. Sdělila také, že podle zpětné vazby většina kurýrů vnímá změny pozitivně. Zástupce organizátorů protestu uvedl, že hodinový výdělek takové částky nedosahuje, protože výše odměny je závislá na denní době i druhu dopravního prostředku, který kurýr používá. Protestující požadavky formulovali v petici a odeslali je firmě v dopise.

Konkurenční společnost Dáme jídlo používá systém, kdy v aplikaci nabízí několik dní dopředu časové bloky, ke kterým se mohou kurýři přihlásit. Firma uvedla, že systém se osvědčil, protože umožňuje lidem garantovat práci a tedy i výdělek. Systém umožňuje vydělat více peněz z jednoho závozu, když kurýr odveze najednou více zakázek.

DESETI-TISÍCE ZA MĚSÍC BEZ POTÍŽÍ

Kurýři Dáme jídlo mají podle firmy průměrný výdělek 300 Kč za hodinu. Společnost uvedla, že se zabývá přenastavením systému i případným zvyšováním odměn kvůli současné ekonomické situaci. Dáme jídlo uvádí, že spolupracuje s téměř 7000 partnery po celé ČR.

Marek Maxa, manažer další služby Bolt Food, uvedl, že kurýři společnosti předem ví, jakou odměnu mohou získat. "Jako největší výhodu pro partnerské kurýry vidíme fakt, že získávají odměnu i za reálně ujetou vzdálenost do restaurace i z restaurace k zákazníkovi," řekl.

Jako příklad uvedl cestu kurýra, který v Praze za Nuselským mostem přijal objednávku na Václavském náměstí, kam urazil 1,6 kilometru, za což je odměna 20 Kč. Za vyzvednutí objednávky získal odměnu 30 Kč. Následně urazil 2,8 kilometru na doručovací adresu, za což je odměna 35 Kč a za finální předání objednávky je 15 Kč. Celkem tedy urazil kurýr 4,4 kilometru a za 18 minut, které mu doručování zabralo, získal odměnu 100 Kč.

"V době nejvyšší poptávky ze strany zákazníků nabízíme kurýrům standardně vyšší odměny, o kterých jsou s předstihem informování, aby tak byl systém výdělků co nejtransparentnější," doplnil Maxa.


Mohlo by vás zajímat

VŠICHNI HO ZNÁME, ALE NEVÍME, CO UMÍ: MATCHA V OTÁZKÁCH A ODPOVĚDÍCH

08.04.2024 | Určitě jste tedy slyšeli o čaji Matcha. V čem je tento zelený prášek tak zajímavý?  Proč je lepší než káva a jak pomáhá při hubnutí?

RYZLINK JE ZÁRUKOU SKVĚLÉHO VÍNA: POTVRZENO NA VALTICKÝCH VINNÝCH TRZÍCH

19.04.2024 | Šampionem mezi bílými víny je v 57. ročníku soutěže Valtické vinné trhy Ryzlink vlašský Terroir Pálava 2022, výběr z hroznů z Vinařství Vajbar ze Zaječí na Břeclavsku, mezi červenými víny odborná porota nejvýše hodnotila Cabernet Sauvignon 2021, výběr z hroznů, z Vinařství Garčic z Pavlova na Břeclavsku. Hodnocení více že 700 vzorků z 11 zemí a čtyř světadílů trvalo čtyři dny, o výsledcích dnes informovali pořadatelé v tiskové zprávě.

KONEC PŘESOLENÝM JÍDLŮM V RESTAURACÍCH: NOVÝ PROGRAM MINISTERSTVA

09.04.2024 | Omezit nadměrnou konzumaci soli a s ní spojené negativní dopady na zdraví má za cíl program Solíme méně. Program chce ukázat rizika nadměrného solení a možnosti, jak ho omezit. Zaměří se na restaurační zařízení a podpoří pokračování vzdělávacího programu ve školních jídelnách. Chce proškolit personál, navrhnout úpravu postupů a sledovat dopady.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202405

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.