POZOR NA MAĎARSKÝ GULÁŠ Z LÍDLU: VÝROBCE SI HRAJE S OBSAHEM MASA

POZOR NA MAĎARSKÝ GULÁŠ Z LÍDLU: VÝROBCE SI HRAJE S OBSAHEM MASA

18.08.2023 Jana Čiháková

V Maďarském guláši z Lidlu bylo výrazně méně masa, než jeho český výrobce uváděl na obalu, zjistili při analýze vzorku inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Zakázala prodej čtyř šarží a s Lidlem, který guláš nabízel pod privátní značkou Pikok, zahájila správní řízení o uložení pokuty, uvedl v tiskové zprávě mluvčí inspekce Marek Bartík.

Výrobcem guláše je společnost Whalley z Velkého Šenova na Děčínsku a podvodné šarže měly trvanlivost do 24. března 2025, 14. prosince 2025, 16. března 2026 a 30. března 2026. Na obale výrobce uváděl, že v guláši je 31,25 procenta hovězího masa a stejný podíl vepřového masa, dohromady tedy 62,5 procenta masa. Avšak v daných šaržích bylo od 41,6 procenta do 54,5 procenta masa. V krajním případě tak byl guláš ošizený o třetinu masa.

Tyto praktiky výrobců a prodejců se podařilo v dřívějších letech výrazně omezit intenzivním kontrolním tlakem a pokutami ze strany potravinářské inspekce. Podvod byl obvykle veden snahou ušetřit na dražší složce potraviny, v tomto případě na mase, a nahradit ji složkou levnější.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

WHO O ASPARTAMU: ANO, SLADIDLO JE POTENCIÁLNĚ RAKOVINOTVORNÉ

14.07.2023 | Specializovaná agentura Světové zdravotnické organizace (WHO) označila sladidlo aspartam za potenciálně rakovinotvorné. Píší to zahraniční agentury. Pravidla pro bezpečnou spotřebu sladidla, které velmi využívá potravinářský průmysl, se nezměnila, rozhodl souběžně jiný orgán WHO. Podle expertů jsou zapotřebí další vědecké výzkumy, které by objasnily vliv aspartamu na vznik rakoviny u lidí.

OLDŘICH VALTA: HORNÍK, KTERÝ TĚŽÍ Z NEJLEPŠÍ KÁVY

21.09.2023 | Opustit dobře placenou pozici v bance v zahraničí a vydat se do neznámého oboru chce nejen odvahu, ale i dost síly. Ale když vás v Londýně okouzlí svět výběrové kávy a urbanistických kaváren, a každý den se budíte s nápadem přenést je i do rodného kraje, není co řešit… a příběh sítě kaváren The Miners se začíná nenápadně psát… Opustit dobře placenou pozici v bance v zahraničí a vydat se do neznámého oboru chce nejen odvahu, ale i dost síly. Ale když vás v Londýně okouzlí svět výběrové kávy a urbanistických kaváren, a každý den se budíte s nápadem přenést je i do rodného kraje, není co řešit… a příběh sítě kaváren The Miners se začíná nenápadně psát…

CENY POTRAVIN V RUKOU MINISTRA? KDE JE PRAVDA?

25.09.2023 | V souvislosti s rostoucími (nebo i v současné době mírně klesajícími) cenami potravin se většina spotřebitelské veřejnosti včetně našich politiků domnívá, že na vývoj cen potravin má zásadní vliv politika našeho Ministerstva zemědělství (MZe). Tak tomu ale tak docela není – vlastně ani nemůže…

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.