O MLÉKO A JEHO VÝROBKY JE MENŠÍ ZÁJEM, HLÁSÍ MLÉKÁRENSKÝ SVAZ

O MLÉKO A JEHO VÝROBKY JE MENŠÍ ZÁJEM, HLÁSÍ MLÉKÁRENSKÝ SVAZ

06.09.2023 Jana Čiháková

Loňský pokles poptávky spotřebitelů po mléčných výrobcích v Česku zřejmě pokračuje. Nákupní ceny mléka se od začátku roku snižují. Mlékárny se to snažily promítat do cen svých výrobků, aby podpořily jejich prodejnost, což se ale ne vždy projevilo v obchodech, řekl předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček na dnešní tiskové konferenci v Přibyslavi.

V příštích měsících budou podle jeho předpokladu ceny mléčných výrobků stabilní, nebo se spíše směrem k Vánocům budou mírně snižovat.

Spotřeba mléka a mléčných výrobků v Česku loni klesla po dlouhé době. V meziročním porovnání to bylo o 6,4 procenta na 249 kilogramů na osobu a rok. "Bohužel pokles spotřebitelské poptávky pokračuje, není to záležitost pouze České republiky. Je to záležitost celoevropská, ba celosvětová," řekl Kopáček.

Statistické výsledky za letošek ještě nejsou. Snížení výroby je ale podle předsedy patrné u čerstvých mléčných výrobků, hlavně jogurtů a zakysaných mléčných výrobků, a například i mléčných dezertů, specialit a másla, uvedl. Produkce se zvýšila u přírodních sýrů a tvarohů.

Náklady mlékáren se letos po nárůstu v minulém roce ustálily, včetně plateb za energie. "Já můžu potvrdit, že řada mlékáren už promítla ty snížené vstupy do svých cen, nicméně se to zatím neprojevilo ve všech případech na pultech a regálech v obchodě," řekl Kopáček.

Prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová uvedla, že ceny potravin neurčují zemědělci a potravináři, to podle ní dělají obchodní řetězce. V poslední době se podle ní poukazuje na to, že měli potravináři vysoké zisky. "A nikdo si neuvědomí, že z obratu jsou to třeba dvě tři procenta," uvedla Večeřová. Firmy by podle ní kvůli investicím potřebovaly zisk alespoň na úrovni od tří do šesti procent.

Mléka je dostatek. Jeho nákupní cena v Česku byla na počátku letoška podle Kopáčka nad 13 korunami za litr, v meziročním srovnání vzrostla o 31,5 procenta. V červenci už klesla pod deset korun za litr, za srpen by mohla být do 9,80 koruny. "Nyní bych viděl, že bude tak přibližně dva měsíce stagnovat a pak se bude mírně posouvat nahoru," řekl. V nákupní ceně mléka se podle něj odráží to, že je v zimním období mléka méně. Cena surového mléka je stále vyšší než v jiných zemích, například v Německu, Polsku nebo na Slovensku, uvedl.

JDE O KONKURENCISCHOPNOST

Předseda mlékárenského svazu, stejně jako ředitel Agrární komory ČR Václav Suchan, kritizoval zrušení některých národních dotačních titulů. Podle něj to snižuje schopnost českých firem konkurovat zahraničním výrobcům.

Počet průmyslových mlékáren v Česku je stabilní, funguje jich 32. "Ani to složité období, které máme za sebou, neznamenalo, že by některé mlékárny byly uzavřené. Zprávy které mám, jsou jenom, že ukončily činnost některé malé faremní mlékárny," uvedl Kopáček.

V Přibyslavi bude v sobotu 32. Mlékárenský den. Přehlídky mléčných výrobků se zúčastní 18 mlékáren z Vysočiny i okolních regionů. Dva výrobci se omluvili z provozních důvodů.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

PITNÝ REŽIM JAKO OBSESE: AQUAHOLISMUS JE HROZBA MODERNÍ DOBY

11.09.2023 | Dostatečný příjem tekutin je pro lidské tělo zcela zásadní. Proti této tezi nelze nic namítat. Nicméně i protěžovanou „zdravou“ vodu je nutné konzumovat v přiměřeném množství. V posledních letech však narůstá případů, kdy je s tekutinami zacházeno neuvážlivě a namísto očekávané prospěšnosti se tak dostavují spíše zdravotní komplikace, mimo jiné i onemocnění z přetížení ledvin.

MINISTERSTVO ŠKOLSTVÍ: JÍDELNY BUDOU MOCI DÁLE NABÍZET BEZMASÁ JÍDLA

28.08.2023 | Školní jídelny budou moci nabízet bezmasá jídla i po plánované úpravě metodiky dietního stravování ve školách. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva školství (MŠMT) Aneta Lednová. Reagovala tak na kritiku neziskové organizace Nesehnutí.

CHUDÁCI DĚTI: VÍCE NEŽ 60 PROCENT ŠKOLNÍCH JÍDELEN VÝRAZNĚ PŘESOLUJE

14.09.2023 | Ve více než 60 procentech školních jídelen se výrazně přesoluje. Na konferenci Potravinářské komory ČR / Platformy pro reformulace při České technologické platformě pro potraviny na to upozornila hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.