NEJASNÝ PŮVOD MEDU A DŽUSŮ? VČERA MU ODZVONILO!

NEJASNÝ PŮVOD MEDU A DŽUSŮ? VČERA MU ODZVONILO!

31.01.2024 Jana Čiháková

Evropská unie se v noci na dnešek shodla na přísnějších pravidlech pro označování medu, marmelád a džusů. Vedlo ji k tomu zjištění, že téměř polovina medů dovážených do EU má nejasný původ či nevalnou kvalitu kvůli přidanému cukru.

Nově tak na obalech budou muset být konkrétní informace o zemi původu a o podílu směsí ve výsledném produktu, píše deník Le Monde. Právní předpis začne platit, až ho schválí Evropský parlament a jednotlivé členské státy.

Loňské zkoumání Evropské komise (EK) ukázalo, že zhruba u 46 procent z 320 testovaných směsí medu dováženého do EU je silné podezření z porušování pravidel EU. Nejčastějším prohřeškem je přidávání cukru nebo sirupů z rýže kvůli snížení výrobní ceny a zvýšení zisku. Jako podezřelé vyhodnotila zpráva téměř tři čtvrtiny medů dovážených z Číny a téměř všechny testované medy z Turecka a Británie.

Dosud bylo na medu prodávaném v EU uvedeno jen původ "v zemích EU" nebo "mimo země EU", někdy dokonce obě tato tvrzení zároveň. Skutečný původ tak byl pro spotřebitele nezjistitelný. Nová legislativa počítá s procentním údajem pro nejméně čtyři největší země původu a jejich kompletním výčtem. V budoucnu by měl podle plánů EU přibýt i kód, podle něhož by bylo možné vystopovat původ medu až ke konkrétnímu včelaři.

Nová legislativa se věnuje zejména medu, ale stanoví i základní pravidla pro marmelády a džusy. Na ovocných nápojích bude povinný nápis, zda obsahuje pouze přírodní cukry. Marmelády budou muset obsahovat nejméně 450 gramů ovoce na kilogram výsledného výrobku. Za tři roky pak EU vyhodnotí nová pravidla a případně zavede povinnost informovat i o zemi původu použitého ovoce, uvedla agentura AFP.


Mohlo by vás zajímat

KOLIK PET LAHVÍ SE ZRECYKLUJE? 100 LAHVÍ SE SLEDOVACÍM ČIPEM ODHALILO PRAVDU

07.06.2024 | Do recyklačního zařízení se v Česku dostane čtvrtina PET lahví po třech měsících od vhození do kontejneru na plasty. Odhaduje se, že ze všech PET lahví uvedených na trh v ČR se jich dostane k recyklaci přes polovinu. Vyplývá to z experimentu ministerstva životního prostředí a společnosti Adastra Lab, který sledoval 100 nápojových plastových lahví vytříděných do žlutých kontejnerů.

NEALKO PIVO TÁHNE: CORONA CERO JAKO HVĚZDA OLYMPIÁDY

11.06.2024 | Lahve s pivem zdobené pěti olympijskými kruhy již v rámci příprav na letní hry v Paříži sjíždějí z výrobní linky v belgickém pivovaru Anheuser-Busch InBev. A nyní poprvé v historii bude mít událost, která představuje vrchol lidských sportovních úspěchů, na úrovni celosvětového partnerství pivního sponzora. Oficiálním pivem her ale bude Corona Cero, která neobsahuje alkohol, píše agentura Bloomberg.

UŽ ŽÁDNÉ ČEKÁNÍ NA SEZÓNU: SLAVNOSTI VÍNA PO CELÝ ROK

08.06.2024 | Vinařství v Třebívlicích na Litoměřicku, kde vznikla při covidové pandemii venkovní hudební scéna, nabídne od letošní sezony kulturní akce po celý rok. Vedle koncertů přibude divadelních a komorních vystoupení ve vnitřním prostoru areálu. ČTK to dnes řekl majitel vinařství Jan Dienstl.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202406a

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.