KVALITA ZNAČEK KLASA, ČCN A REGIONÁLNÍ POTRAVINA OPĚT POTVRZENA

KVALITA ZNAČEK KLASA, ČCN A REGIONÁLNÍ POTRAVINA OPĚT POTVRZENA

13.01.2023 Jana Čiháková

Potravinářská inspekce pravidelně uskutečňuje kontrolní akce se zaměřením na potraviny oceněné značkami KLASA a Regionální potravina a nově také na potraviny s deklarací „Vyrobeno podle české cechovní normy“. Výsledky za rok 2022 potvrdily, obdobně jako v minulých letech, jejich velmi vysokou jakost a bezpečnost.

Z hlediska zjištění SZPI se jedná o jednu z nejméně problematických kategorií potravin. U ostatních kategorií potravin inspektoři zjišťují až řádově vyšší podíly nevyhovujících vzorků.

V loňském roce inspektoři SZPI hodnotili celkem 177 šarží potravin oceněných národní značkou kvality KLASA, z čehož pouze 4 z hodnocených šarží nevyhověly požadavkům právních předpisů porušením jakostních požadavků

Dále inspektoři v uplynulém roce hodnotili 96 šarží oceněných značkou Regionální potravina, přičemž pouze 3 šarže nevyhověly požadavkům právních předpisů porušením jakostních požadavků.

Potraviny oceněné značkami KLASA a Regionální potravina musí splňovat nejen požadavky vyplývající z národní a evropské potravinové legislativy, ale i nadstandardní požadavky vyplývající z podmínek pro používání značky kvality. Jde mj. o vyšší podíl masa u masných výrobků, přísnější regulace v používání sladidel, barviv a dalších aditiv, vyšší nároky při hodnocení chuti a konzistence potraviny atd.

NORMA JAKO DŮKAZ KVALITY

Potravinářská inspekce v loňském roce realizovala i kontrolu výrobků s deklarací „Vyrobeno podle české cechovní normy“ (ČCN). Cílem bylo prověřit, zda u těchto potravin nedochází ke klamání spotřebitele nedodržením jakostních požadavků stanovených ČCN.

Inspektoři hodnotili celkem 54 šarží potravin s logem ČCN, přičemž u žádné z nich nebylo zjištěno porušení parametrů plynoucích z požadavků uvedených v ČCN.

Potraviny vyrobené dle ČCN nad rámec požadavků národních i evropských předpisů obsahují povinné složky, garantují technologické postupy, senzorické parametry a nadstandardní parametry dané potraviny. Mají zaručovat vyšší kvalitu dané potraviny ve srovnání s ostatními potravinami stejného druhu na trhu, a zejména garantovaný obsah jen těch složek, které jsou v normě uvedeny.

Přehled všech hodnocených vzorků potravin oceněných národní značkou kvality KLASA a značkou Regionální potravina a potravin s deklarací „Vyrobeno podle české cechovní normy“ za r. 2022 zveřejnila Potravinářská inspekce na webu Potraviny na pranýři v sekci Tematické kontroly.

Inspektoři SZPI pravidelně kontrolují potraviny oceněné značkou kvality už 20 let a výsledky kontrol stabilně potvrzují nejvyšší jakost hodnocených tuzemských potravin.

 

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

VZHŮRU NA VINICE: VÍKEND JE PRO TO JAKO STVOŘENÝ

02.06.2023 | V Praze se letos koná pátý ročník akce Putování pražskými vinicemi, při které lidé budou moci navštívit 14 vinic v metropoli a na některých ochutnat vína z jejich produkce. Akci dnes na tiskové konferenci ve vinici na Albertově představili zástupci pražského magistrátu, který ji organizuje.

ČESKÝ TRH OVLÁDNUL NOVÝ DYNYBYL GIN NECTAR

30.05.2023 | Prvorepubliková česká značka Dynybyl rozšiřuje své portfolio jalovcových ginů o další příchuť, tentokrát s ovocnou sladkostí šťavnaté meruňky a broskve, která je hitem letošního léta. Novinka Dynybyl Gin Nectar propojuje svěží jalovcovou chuť originálního ginu v kombinaci s čerstvou vůní meruňky a broskve. Inspirováno českým sadem a lokálním ovocem.

DVACET PROCENT DOLŮ V OBCHODNÍCH ŘETĚZCÍCH! UŽ ODE DNEŠKA

05.06.2023 | Maloobchodní řetězec Lidl v letošním roce slaví neuvěřitelných 20 let v České republice. Oslavy budou probíhat ve všech prodejnách a slavit tak může úplně každý. Ať už se bude jednat o výhodné slevy vybraného sortimentu, soutěže o pětiminutové nákupy nebo nákupy zdarma na celý rok.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.