Která jídla probouzejí vášeň?

Která jídla probouzejí vášeň?

13.02.2013 Ing. Olga Hudcová

Souhlasíte se slovy - láska prochází žaludkem? Je vám sympatické tvrzení, že dobré jídlo a uspokojivý sex patří mezi největší lidská potěšení? Hledali jsme odpověď na otázku, zda skutečně existují potraviny, které jsou schopné probudit vášeň a sexuální touhu.

Afrodiziaka neboli látky, vůně či pochutiny, by měly mít moc a sílu přivolat sexuální touhu a zvýšit vzrušení. Nikoho asi nepřekvapí, že jejich název úzce souvisí s řeckou bohyní lásky Afroditou, přičemž nejen její nadpozemská krása dokázala dle pověstí omámit jakéhokoli muže. Tato bohyně totiž údajně znala tajemství pokrmů i nápojů povzbuzujících vášeň a uměla je využívat, ostatně jako tisíce žen po ní. Dříve, zvláště ve starověku a středověku, kdy afrodiziaka byla velmi oblíbená, se za tímto účelem používaly nejrůznější složky – mimo jiné i jedovatých rosltin (například kořen mandragory, či ženšenu), netopýří krev, prášek z rohu nosorožce či vývar z kozích varlat, z nichž se potom míchaly "nápoje lásky". Seznam přírodních afrodiziak je bohatý i v současnosti, jsou zde zastoupeny luxusní delikatesy, ale i cenově dostupné a běžné poživatiny.

Co takhle využít blížícího se svátku zamilovaných a přichystat si lahůdky, které nejen že potěší oko a chuťové buňky, ale zároveň podnítí vaše další smysly a fantazie? To vše můžete připravit bez kouzel, chutně a bezpečně s pouhou špetkou afrodiziakálních přísad a ozvláštnit si tak nejen 14. února, ale i jakýkoli jiný běžný den.

afro

 

Jak působí afrodiziaka?

Názory na toto téma se rozchází. Bohyně Afrodita a staří Řekové měli jasno, že při správné kombinaci jednotlivých ingrediencí lze připravit pokrmy či nápoje pozitivně ovlivňující sexualitu. Existuje však mnoho argumentů přicházejících z řad odborníků, které popírají účinek potravin na lidské libido.

Jaká jsou fakta o jejich účinku? Jak mohou fungovat a co způsobí v lidském těle?

·        Nejvíce podceňovaným účinkem je placebo efekt. Budeme-li věřit, že v nás nějaké jídlo vyvolá touhu a vášeň, v mnoha případech pocítíme po jeho požití příval sexuální síly bez ohledu na to, zda má daná potravina doopravdy afrodiziakální účinky.

·        Dalším účinkem může být to, že vám daná potravina vůní či vzhledem připomíná pohlavní orgány. Tímto způsobem si renomé vydobyly například ústřice, banán, jahody či mrkev.

·        Jako třetí způsob fungování afrodiziak můžeme označit i to, že některé potraviny disponují určitými živinami, které ovlivňují správnou činnost pohlavních orgánů a přiměřenou chuť na sex (selen, zinek, vitamin E atd.) Proto není divu, že se afrodiziakem může stát prakticky jakékoli výživné jídlo, což ostatně lidová slovesnost a různé pověsti většinou potvrzují.

afro2

Působení afrodiziak v potravinách

Zlepšují prokrvení sliznic a orgánů - ostré potraviny a koření (česnek, chilli, pepř) způsobují vyplavení endorfinů, což má za následek vzestup krevního tlaku a pulsu. Zvýšená srdeční činnost má pozitivní vliv na prokrvení celého těla, a to včetně intimních partií.

Mají močopudný účinek – potraviny, které mají schopnost stimulovat tvorbu moči, tak nepřímo dráždí i pohlavní orgány.

Ovlivňují centrální nervovou soustavu - příkladem může být následující případ: Na ulici procházíte okolo pizzerie a do nosu vás praští vůně bazalky a oregana, přičemž se vám vybaví letní dovolená u moře, starosti jsou zapomenuty a objeví se chuť po zábavě. Stejně tak nám například vůně skořice nebo vanilky může navodit pocit bezpečí.

Odbourávají stres - příkladem je alkohol, který v malých dávkách odstraňuje zábrany a způsobuje mírnou euforii. Ale pozor, ve větším množství má efekt naprosto opačný -  vyvolává únavu, agresi, ale i odpor a mimo jiné u mužů snižuje potenci. Sklenička vychlazeného šampaňského v kombinaci s jahodami, kterými se milenci navzájem krmí, romantikou přímo srší. Obdobné účinky má také med, a to zejména ve formě medoviny. V historii byla právě medovina nápojem novomanželů. Za zmínku stojí i fakt, že pocit štěstí dokáže navodit kvalitní čokoláda.

·         Důležitým faktorem přímo ovlivňujícím sexuální apetit může být i možnost využít některé potraviny při erotických hrátkách.

afro3

Výčet nejznámějších afrodiziak

·         Pochutiny - čokoláda, med

·         Plody moře - ústřice, kaviár, krevety, sushi – losos, makrela, tuňák

·         Lanýže

·        Hummus - omáčka z cizrny, citronové šťávy, česneku a sezamové pasty tahini

·         Ovoce - jahody, meruňky a broskve, banán, avokádo, granátové jablíčko, fíky, datle, citrusy

·        Zelenina - mrkev, chřest, celer, česnek, cibule

·         Koření - skořice, zázvor, oregano, petržel, kopřiva, hřebíček, chilli, vanilka, rozmarýn, hřebíček, máta, pepř, šalvěj, koriandr, aloe a muškátový oříšek

·         Ořechy - mandle, pistácie, kokos, liči

·         Šampaňské, víno

·         Pšeničné klíčky, ovesné vločky

afro4

Tipy na valentýnské menu

Dezert:             med se směsí rozsekaných ořechů

                              banán politý čokoládou (s více než 70 % kakaa)

                              dort s jahodami, fíky, broskvemi či citrusovými plody

Hlavní chod:       tatarák z lososa se zázvorem

                              avokádové pyré s opečenými krevetami

Skvělou inspirací může být strouhaný čerstvý zázvor s cukrem (poměr 1:1) po troškách přidávaný do různých pokrmů.

V každém případě z výše uvedených surovin se dá s troškou fantazie a velkou dávkou lásky vykouzlit mnohem víc než jen vynikající večeře, co myslíte?


Mohlo by vás zajímat

Šlapeme si po jídle

18.08.2014 | Bodlák, jetel, mařinka nebo vratič.Víte o tom, že vypadají dekorativně nejen na louce, ale i na talíři?

Na pivo jednou týdne? Ideální!

18.08.2014 | Chození na pivo je důležité pro udržování sociálních vazeb, tvrdí muži. Co na to ženy?

10 největších mýtů o pečivu

24.06.2014 | „Dneska už se nedá koupit dobrý chleba.“ „Bílé pečivo je nevhodné a nezdravé.“ „Chléb je dnes nesmyslně vylepšován chemickými přípravky.“ Pravda nebo mýty?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202405

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.