ČERNÉ PALÍRNY JAKO MOŽNÁ HROZBA DALŠÍCH LET: DAŇ NA VINĚ

ČERNÉ PALÍRNY JAKO MOŽNÁ HROZBA DALŠÍCH LET: DAŇ NA VINĚ

11.05.2023 Jana Čiháková

Spotřební daň na lihoviny podle plánu vlády příští rok stoupne o zhruba 32 korun na litr etanolu, což je o růst o deset procent ze současné sazby 322,50 Kč na litr. V následujících letech až do roku 2028 by měla růst o pět procent ročně. ČTK to sdělila Unie výrobců a dovozců lihovin.

Zvýšení spotřební daně je součástí vládního balíčku na konsolidaci veřejných financí, který má snížit schodek rozpočtu. Podle unie to více peněz do rozpočtu nepřinese. Podle Unie destilatérů, která sdružuje hlavně menší lihovarníky, to povede k rozvoji už rozsáhlého černého trhu.

Výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin ČR Vladimír Darebník uvedl, že návrh vlády považuje za nahrávání některým zájmovým skupinám. Vláda se totiž rozhodla ve svém návrhu ponechat nulovou sazbu na takzvaná tichá vína. Zároveň chce zvednout DPH z točeného piva z deseti na 21 procent. "V minulosti každé zvýšení spotřební daně na lihoviny s sebou přineslo dlouhodobé snížení celkového inkasa v nadcházejících letech," uvedl.

Balíček opatření, které mají mít pozitivní vliv na rozpočet ve výši téměř 150 miliard, dnes představil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) s dalšími členy vlády. Do rozpočtu má přinést 69,2 miliardy Kč právě růstem spotřebních daní z tabáku, hazardních her a lihovin. Spotřební daň z lihovin má podle představ vlády přinést příští a přespříští rok 1,1 miliardy navíc.

JEN TŘETINA

Unie už dříve uvedla, že daň loni do státního rozpočtu přinesla 14,3 miliardy Kč, z toho 64 procent je daň vybraná právě z lihovin, ze kterých stát vybral 9,2 miliardy Kč. Unie poukazuje na to, že lihoviny se podílí na celkové spotřebě alkoholu pouze z třetiny a jsou ve srovnání s pivem zatíženy spotřební daní v trojnásobné míře.

Podle Darebníka povede návrh vlády k přechodu spotřeby k nezdaněnému vínu a výsledkem bude nižší příjem státního rozpočtu. Tajemník Unie destilatérů Jakub Gottwald rovněž upozornil na to, že lidé se přesunou ke konzumaci vína, a na spotřební dani se vybere naopak méně.

Upozorňuje také na to, že to povede k rozvoji černého trhu a dramaticky zasáhne celé odvětví. "Odhadujeme, že polovina z 500 pěstitelských pálenic na území ČR bude vážně řešit ukončení činnosti. Stejné úvahy povedou bezesporu i malé řemeslné lihovary. Je to facka poctivému výrobci, přičemž černého paliče vláda vlastně plácá po ramenou," dodal.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

ŘETĚZCE JAKO ŽÁBA NA PRAMENI: MINISTERSTVO VOLÁ PO FÉROVÝCH CENÁCH

26.05.2023 | Obchodní řetězce podle viceprezidenta Agrární komory ČR (AK) a generálního ředitele společnosti Úsovsko Jiřího Milka dlouhodobě diskriminují tuzemské výrobce potravin pomocí přemrštěných obchodních přirážek, nevýhodného umístění v regálech či nedoplňováním jejich zboží na pulty. "Každá nová smlouva znamená další slevu a vyšší marži pro obchod. Nikoliv nižší cenu pro zákazníka," řekl dnes Milek na sněmu AK v Olomouci.

ČESKÝ TRH OVLÁDNUL NOVÝ DYNYBYL GIN NECTAR

30.05.2023 | Prvorepubliková česká značka Dynybyl rozšiřuje své portfolio jalovcových ginů o další příchuť, tentokrát s ovocnou sladkostí šťavnaté meruňky a broskve, která je hitem letošního léta. Novinka Dynybyl Gin Nectar propojuje svěží jalovcovou chuť originálního ginu v kombinaci s čerstvou vůní meruňky a broskve. Inspirováno českým sadem a lokálním ovocem.

VE SLENCE VÍNA JE VÍCE ALKOHOLU NEŽ V PANÁKU VODKY: VĚDĚLI JSTE TO?

25.05.2023 | Věděli jste, že sklenka vína či velké pivo obsahuje více alkoholu než panák vodky? Devět z deseti Čechů by to správně netiplo. Láhev vodky sice obsahuje 40 % alkoholu, ale pije se po panácích. Více než nad procenty je potřeba přemýšlet nad množstvím, které vypijete.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.