Bažantí maso má vyšší nutriční hodnoty než maso kuřecí

Bažantí maso má vyšší nutriční hodnoty než maso kuřecí

30.06.2010 Zdroj: ČTK

Vědci z brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity (VFU) přišli na to, že bažantí maso má vyšší nutriční hodnoty než v české kuchyni častěji využívané maso kuřecí.

Odborníci na výživu a dietetiku hospodářských zvířat porovnávali intenzivně vykrmované kuřata bažanta obecného s brojlerovými kuřaty. V laboratoři testovali prsní a stehenní svalovinu. Při analýze sledovali nutriční ukazatele důležité pro výživu člověka, tedy obsah hrubého proteinu, tuku, popelovin, vápníku, fosforu a hořčíku.
    "Bylo dokázáno, že existuje výrazný rozdíl jak v obsahu organických, tak i anorganických látek. Bažantí svalovina slepiček obsahuje o 5,16 procenta více hrubého proteinu ve srovnání se svalovinou brojlerových kuřat. U kohoutků je to o 7,95 procenta více," řekla Straková.
    Bažantí maso je navíc mnohem méně tučné než maso kuřecí, a to až o 55 procent. Z výzkumu dále vyplynulo, že prsní svalovina je nutričně kvalitnější než svalovina stehenní.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

ZÁZRAČNÁ SPIRULINA? POZOR, MÁ I STINNÉ STRÁNKY

23.01.2023 | Spirulina je v dnešní době vyzdvihována, zvlášť samozvanými odborníky na zdravý životní styl. Pro její zařazení do běžného stravovacího plánu mluví spoustu pozitivních vlastností, které jsou dokonce ověřeny výzkumy. Jsou tu však i „ale“, o kterých už běžného spotřebitele nikdo příliš neinformuje. Silice, která si vysloužila nálepku „superpotraviny“ a patrně i za podivuhodných okolností, však nemusí být vhodná pro každého, může dokonce i ublížit.

DALŠÍ RÁNA PRO PODNIKATELE! ZMĚNY V DPH MOHOU VÉST K ZAVÍRÁNÍ RESTAURACÍ

18.01.2023 | Zavedení jednotné snížené sazby DPH by mělo negativní dopady na gastronomii v podobě snížení ziskovosti podniků a vedlo by to i k zavírání restaurací a hospod, zejména na vesnicích a v malých městech. ČTK to řekl Luboš Kastner, který zastupuje restauratéry v Asociaci malých a středních podniků a živnostníků.

NAKOUPÍTE V PRVNÍ ZERO WASTE PRODEJNĚ?

20.01.2023 | Plýtvání potravinami je jedním z témat, která poslední léta rezonují veřejným prostorem. Potřeba se více zamýšlet na osobní úrovni nad tím, kolik potravin zbytečně končí v odpadkových koších, ještě stoupla v posledních měsících spolu s raketovým nárůstem cen potravin.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.