Bažantí maso má vyšší nutriční hodnoty než maso kuřecí

Bažantí maso má vyšší nutriční hodnoty než maso kuřecí

30.06.2010 Zdroj: ČTK

Vědci z brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity (VFU) přišli na to, že bažantí maso má vyšší nutriční hodnoty než v české kuchyni častěji využívané maso kuřecí.

Odborníci na výživu a dietetiku hospodářských zvířat porovnávali intenzivně vykrmované kuřata bažanta obecného s brojlerovými kuřaty. V laboratoři testovali prsní a stehenní svalovinu. Při analýze sledovali nutriční ukazatele důležité pro výživu člověka, tedy obsah hrubého proteinu, tuku, popelovin, vápníku, fosforu a hořčíku.
    "Bylo dokázáno, že existuje výrazný rozdíl jak v obsahu organických, tak i anorganických látek. Bažantí svalovina slepiček obsahuje o 5,16 procenta více hrubého proteinu ve srovnání se svalovinou brojlerových kuřat. U kohoutků je to o 7,95 procenta více," řekla Straková.
    Bažantí maso je navíc mnohem méně tučné než maso kuřecí, a to až o 55 procent. Z výzkumu dále vyplynulo, že prsní svalovina je nutričně kvalitnější než svalovina stehenní.


Mohlo by vás zajímat

UŽ SE TO BLÍŽÍ! UNČOVSKÝ SE UKÁŽE NA EVROPSKÉM FINÁLE PRESTIŽNÍ BOCUSE D‘OR

27.02.2024 | Tým České republiky v čele s vítězem národního kola Bocuse d´Or Dominikem Unčovským se po mnoha letech zúčastní evropského finále Bocuse d´Or. Po Turíně v roce 2018, Tallinnu v roce 2020 a Budapešti v roce 2022 se vrcholná gastronomická událost uskuteční 19. a 20. března v Trondheimu, hlavním městě norské gastronomie.

VAROVÁNÍ SPOTŘEBITELŮM: JATERNICOVÉ PREJTY OBSAHUJÍ KOUSKY NĚČEHO OSTRÉHO

29.02.2024 | Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z prodeje jaternicový prejt od výrobce MP Krásno, a. s. Senzorická analýza ve Státním veterinárním ústavu Olomouc v produktu odhalila ojedinělou přítomnost blíže neidentifikovaných drobných ostrých cizích částic, (drobný prášek připomínající písek). Výrobek byl proto vyhodnocen jako nevhodný k lidské spotřebě. Spotřebitelé, kteří jej mají doma, by prejt neměli konzumovat a mohou jej vrátit v místě nákupu.

JDEME NA JEDNO - PROTOŽE NA DVĚ UŽ NEMÁME ANEB KAM AŽ POLETÍ CENA PIVA?

21.02.2024 | Pověstná věta „jdeme na jedno“ teprve začíná nabývat reálných rozměrů, a to vzhledem k ceně půllitru, která se přehoupla přes hranici sedmdesáti korun. Vyšší sazba DPH sice nenahrává do karet majitelům restaurací, zvlášť těch malých, pro které může být likvidační, i přes silné hlasy odpůrců však může mít zdražení piva ve finále pozitivní přínos.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202403

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.