VÝROBCI A PRODEJCI SE POLEPŠILI? VETERINÁŘI ULOŽILI MÉNĚ POKUT

VÝROBCI A PRODEJCI SE POLEPŠILI? VETERINÁŘI ULOŽILI MÉNĚ POKUT

01.02.2024 Jana Čiháková

Státní veterinární správa (SVS) loni uložila pokuty v celkové výši 25,8 milionu korun, proti roku 2022 to bylo o 1,4 milionu korun méně. Na dnešní tiskové konferenci v Praze to novinářům řekl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Kontrol životní pohody hospodářských a zájmových zvířat se loni uskutečnilo 7000, tedy o 3,5 procenta více než v roce 2022. V případě hospodářských zvířat se podíl zjištěných závad naopak meziročně snížil o 1,1 procentního bodu na 20,3 procenta. U zájmových zvířat byl pokles výraznější, a to o 5,5 procentního bodu na asi 28,5 procenta.

Nejvyšší pokuta loni podle Semeráda dosáhla 600.000 korun a SVS ji za špatné zacházení s hospodářskými zvířaty uložila chovatelům v Královéhradeckém kraji. "Oni se o ta zvířata nestarali, neodklízeli kadavéry (uhynulá zvířata), nezabezpečovali výživu, která tam byla potřeba, prostory byly nevyhovující," uvedl. Podobný případ podle něj SVS odhalila také v Jihočeském kraji.

Kontroly životní pohody hospodářských a zájmových zvířat podle vedoucího oddělení ochrany zvířat Tomáše Jarosila odhalily pochybení v zajištění vhodných chovatelských podmínek nebo veterinární péče. Další přestupky se týkaly omezování výživy či napájení a nezabezpečení zvířete proti úniku.

TÝRÁNÍ A WELFARE

SVS dala 82 podnětů k umístění týraného zvířete do náhradní péče, šest podnětů ke snížení počtu chovaných zvířat a po jednom návrhu bylo k zákazu činnosti a náhradní péče v místě chovu. Celkově SVS obecním úřadům obcí s rozšířenou působností předala 480 podnětů. Podezření ze spáchání trestného činu SVS policii nahlásila ve 14 případech, předloni to bylo ve 12 případech, řekl Jarosil.

Počet kontrol potravin živočišného původu podle vedoucí oddělení bezpečnosti potravin Veroniky Vlasákové loni meziročně vzrostl o 500 na přibližně 40.700. Minimálně jedno pochybení bylo zjištěno ve třech procentech kontrol. Nejčastěji, z 22 procent, se jednalo o pochybení ve výrobní a hygienické praxi, shodně 16 procent připadlo na špatné označení výrobků a špatnou manipulaci s produkty. Přestupků ve vedení dokumentace byla desetina, v čištění a dezinfekci devět procent a dalších devět procent závad se týkalo kontrol fází výroby.

VYŠŠÍ KONTROLY NA JATKÁCH

Na jatkách bylo v minulém roce podle Vlasákové poraženo přibližně 118 milionů zvířat, což je proti předloňským asi 120 milionům mírný pokles. Mimo jatka se počet poraženého skotu naopak o 40 procent zvýšil. Na jatkách bylo podle Vlasákové vyšetřeno 243.712 kusů skotu, tedy o 1,4 procenta víc než v roce 2022. Počet vyšetřených prasat naopak klesl o čtyři procenta na zhruba 2,2 milionu a kuřat o tři procenta na přibližně 115,2 milionu.

Loni SVS podle Semeráda po kontrole schválila 12.200 zásilek živých zvířat a živočišných produktů do zemí mimo Evropskou unii, což bylo o pět procent více než v roce 2022. "Zástupci SVS ve věci usnadňování vývozu živočišné produkce z ČR do třetích zemí vedou řadu dlouhodobých jednání se zahraničními partnery. V loňském roce nově vyjednali či aktualizovali 32 vývozních osvědčení pro vývoz do třetích zemí, o sedm více než v roce 2022," řekl Semerád.

Přes pohraniční veterinární stanici na pražském Letišti Václava Havla v minulém roce prošlo 714 zásilek veterinárního zboží, proti roku 2022 to bylo o 57 zásilek méně. Počet zásilek, které nebyly vpuštěny do Česka, meziročně klesl o polovinu na 27. Ze zemí mimo EU do Česka v minulém roce nejčastěji směřovaly doplňky stravy, rybí konzervy nebo krmiva pro zájmová zvířata. Z živých zvířat šlo zejména o akvarijní ryby, terarijní zvířata či zvířata do zoologických zahrad.


Mohlo by vás zajímat

LÉTO KONTROLÁM ZASLÍBENÉ: CO PATŘÍ K ČASTÝM PROHŘEŠKŮM?

20.07.2024 | Státní veterinární správa (SVS) pravidelně cílí své kontroly na prodej produktů živočišného původu na populárních farmářských trzích. Za první pololetí letošního roku veterinární inspektoři provedli v celé ČR téměř 170 kontrol prodejců na trzích. U osmnácti procent kontrol odhalili prohřešky, to znamená při 30 kontrolách. Při stánkovém prodeji během léta stoupá riziko nedodržení požadované hygieny potravin živočišného původu. Proto se významné množství kontrol odehrává právě v létě.

PALIVŮM SE NEVYHNE ZDRAŽENÍ - PROMÍTNE SE I DO CEN POTRAVIN?

27.07.2024 | Od roku 2027 začne v České republice a dalších členských státech Evropské unie platit nová norma ETS 2, která rozšiřuje systém emisních povolenek i na sektor dopravy a paliv. Tento krok má za cíl zahrnout environmentální náklady spojené se spalováním fosilních paliv do jejich ceny. To nevyhnutelně povede k nárůstu cen pohonných hmot, což vyvolává obavy nejen mezi motoristy, ale i v potravinářském sektoru, neb se vyšší ceny mohou promítnout i do cen některých dovozových potravin.

JACÍ JSOU ČEŠI "PIZZAŘI"? NEOTŘELÉ KOMBINACE, SPECIFICKÉ CHUTĚ

24.07.2024 | Původem italská pizza si našla cestu do srdcí Čechů a stala se jedním z nejoblíbenějších pokrmů v zemi. Přestože v žebříčku našich nejoblíbenějších jídel stále drží prim česká klasika – svíčková, řízek, guláš a knedlo-vepřo-zelo, tak mezi nejprodávanější jídla v restauracích pizza bezesporu patří. A získává si další příznivce, zejména u mladší generace, protože je často volbou občerstvení pro neformální setkání s přáteli nebo při sledování filmu a sportovních událostí. Přestože klasické italské receptury jsou stále populární, podle společnosti Objednáme si český trh vyvinul své vlastní preference a chutě.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202406a

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.