VÍNA Z MIKULOVA OSLOVILA BERLÍN: ZLATÉ MEDAILE JEDOU DOMŮ

VÍNA Z MIKULOVA OSLOVILA BERLÍN: ZLATÉ MEDAILE JEDOU DOMŮ

21.03.2023 Jana Čiháková

Vinařství Miroslav Volařík z Mikulova získalo na první soutěži seriálu Zlatá liga, kterou byla Berliner Wine Trophy, velkou zlatou medaili za Pálavu, výběr z cibéb 2021. Další tři vína stejného vinařství získala zlatou medaili.

Těch vinaři z Česka získali v Berlíně 23. Informoval o tom v tiskové zprávě Vinařský fond, který účast vinařů na soutěžích v zahraničí finančně podporuje. Loni přivezli vinaři ze stejné soutěže dvě velké zlaté a 22 zlatých.

Kromě Vinařství Volařík uspěla v zimním kole také Vinařství Krist z Milotic, které získalo pět zlatých medailí, a vinařství Bohemia Sekt, Rodinné vinařství Vican a Chateau Bzenec se třemi zlatými medailemi.

Berliner Wine Trophy, která se letos konala po šestadvacáté, je součástí seriálu Zlaté ligy, kterou kromě ledního a zimního běhu berlínské soutěže tvoří ještě Asia Wine Trophy a Portugal Wine Trophy. Vítězem ligy se stane ten, kdo na všech čtyřech soutěžích získá v součtu nejvíce medailí.

Do letošního ročníku zimního běhu Berliner Wine Trophy vinaři přihlásili 8300 vín z téměř 30 zemí, vinaři z Česka do soutěže poslali 71 vzorků. Vína hodnotilo podle pravidel Mezinárodní organizace pro révu vinnou a víno (OIV) a Mezinárodní unie enologů (UIOE) a pod notářským dohledem 230 porotců.

Soutěž dodržuje pravidlo, že medailové ocenění smí získat maximálně 30 procent přihlášených vín. "Bohužel to znamená, že 70 procent vín zůstane bez ocenění, navzdory tomu, že jejich bodový zisk by jim podle stobodového schématu za jiných okolností zajistil přinejmenším stříbrnou medaili. Zlatých a stříbrných medailí ,pod čarouʼ utrpěli naši vinaři letos na čtyři desítky," upozornil Luboš Bárta za iniciativu Winesupportter.com, která organizovala společnou účast vín z Česka.


Mohlo by vás zajímat

STÍN NAD BUDOUCNOSTÍ OLIVOVÉHO OLEJE: TRANSFORMACE V ODVĚTVÍ

06.05.2024 | Výrobci olivového oleje čelí jednomu z nejsložitějších období v historii. Zpravodajskému serveru CNBC to řekl největší producent olivového oleje na světě, španělská společnost Deoleo. Na vině je změna klimatu, prudký růst cen, vysoké úrokové sazby a vysoká inflace. Odvětví proto podle něj musí projít hlubokou transformací.

KOLIK PET LAHVÍ SE ZRECYKLUJE? 100 LAHVÍ SE SLEDOVACÍM ČIPEM ODHALILO PRAVDU

07.06.2024 | Do recyklačního zařízení se v Česku dostane čtvrtina PET lahví po třech měsících od vhození do kontejneru na plasty. Odhaduje se, že ze všech PET lahví uvedených na trh v ČR se jich dostane k recyklaci přes polovinu. Vyplývá to z experimentu ministerstva životního prostředí a společnosti Adastra Lab, který sledoval 100 nápojových plastových lahví vytříděných do žlutých kontejnerů.

KONEC TVARŮŽKŮ V ČECHÁCH? KDEPAK! A.W. CHCE INVESTOVAT DO VÝROBY

10.06.2024 | Společnost A.W., která v Lošticích na Šumpersku vyrábí olomoucké tvarůžky, plánuje v příštích čtyřech letech investovat až 700 milionů korun do stavby nové továrny. Firma díky této investici zvýší svoji výrobní kapacitu o 70 procent, a pokryje tak rostoucí poptávku po zrajícím sýru s nezaměnitelným aroma.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202406a

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.