VÍNA Z MIKULOVA OSLOVILA BERLÍN: ZLATÉ MEDAILE JEDOU DOMŮ

VÍNA Z MIKULOVA OSLOVILA BERLÍN: ZLATÉ MEDAILE JEDOU DOMŮ

21.03.2023 Jana Čiháková

Vinařství Miroslav Volařík z Mikulova získalo na první soutěži seriálu Zlatá liga, kterou byla Berliner Wine Trophy, velkou zlatou medaili za Pálavu, výběr z cibéb 2021. Další tři vína stejného vinařství získala zlatou medaili.

Těch vinaři z Česka získali v Berlíně 23. Informoval o tom v tiskové zprávě Vinařský fond, který účast vinařů na soutěžích v zahraničí finančně podporuje. Loni přivezli vinaři ze stejné soutěže dvě velké zlaté a 22 zlatých.

Kromě Vinařství Volařík uspěla v zimním kole také Vinařství Krist z Milotic, které získalo pět zlatých medailí, a vinařství Bohemia Sekt, Rodinné vinařství Vican a Chateau Bzenec se třemi zlatými medailemi.

Berliner Wine Trophy, která se letos konala po šestadvacáté, je součástí seriálu Zlaté ligy, kterou kromě ledního a zimního běhu berlínské soutěže tvoří ještě Asia Wine Trophy a Portugal Wine Trophy. Vítězem ligy se stane ten, kdo na všech čtyřech soutěžích získá v součtu nejvíce medailí.

Do letošního ročníku zimního běhu Berliner Wine Trophy vinaři přihlásili 8300 vín z téměř 30 zemí, vinaři z Česka do soutěže poslali 71 vzorků. Vína hodnotilo podle pravidel Mezinárodní organizace pro révu vinnou a víno (OIV) a Mezinárodní unie enologů (UIOE) a pod notářským dohledem 230 porotců.

Soutěž dodržuje pravidlo, že medailové ocenění smí získat maximálně 30 procent přihlášených vín. "Bohužel to znamená, že 70 procent vín zůstane bez ocenění, navzdory tomu, že jejich bodový zisk by jim podle stobodového schématu za jiných okolností zajistil přinejmenším stříbrnou medaili. Zlatých a stříbrných medailí ,pod čarouʼ utrpěli naši vinaři letos na čtyři desítky," upozornil Luboš Bárta za iniciativu Winesupportter.com, která organizovala společnou účast vín z Česka.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

VE SLENCE VÍNA JE VÍCE ALKOHOLU NEŽ V PANÁKU VODKY: VĚDĚLI JSTE TO?

25.05.2023 | Věděli jste, že sklenka vína či velké pivo obsahuje více alkoholu než panák vodky? Devět z deseti Čechů by to správně netiplo. Láhev vodky sice obsahuje 40 % alkoholu, ale pije se po panácích. Více než nad procenty je potřeba přemýšlet nad množstvím, které vypijete.

MUZEJNÍ NOC SE BLÍŽÍ! NENECHTE SI UJÍT PROHLÍDKU MĚSTEM PIVA

16.05.2023 | Tradiční Plzeňská muzejní noc bude letos opět plná zážitků. V pátek 26. května od 16 do 23 hodin se můžete vydat na komentované prohlídky Pivovarského muzea v Plzni a Plzeňského historické podzemí netradičně za soumraku a po setmění.

LIHOVINY DO STÁTNÍ KASY PŘINÁŠÍ VÍCE NEŽ PIVO A VÍNO - VYŠŠÍ KONZUMACÍ TO NENÍ

26.05.2023 | Stát na spotřební dani za alkoholické nápoje vloni vybral 14,3 miliardy korun, o 400 milionů korun více než v roce 2021. Téměř dvě třetiny (64 %) z celkového inkasa přitom připadly na sektor lihovin, a to i přesto že se podílejí pouze 29 procenty na celkové spotřebě alkoholu. Dle dat Českého statistického úřadu navíc jejich konzumace dlouhodobě klesá. Inkaso za šumivé víno meziročně vzrostlo o 13 procent. Nesystematičnost ve spotřebním zdanění vede k dezorientaci lidí. Devět z deseti Čechů chybně označuje panák 40% vodky za nápoj s nejvyšším obsahem alkoholu.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.