Počet minipivovarů v Česku loni vzrostl na 280

Počet minipivovarů v Česku loni vzrostl na 280

19.03.2015 ČTK

I přes vyšší cenu a menší množství uvařeného piva se minipivovary úspěšně snaží konkurovat velkým výrobcům

V Česku přibývá minipivovarů, za poslední rok se jejich počet zvýšil více než o čtvrtinu na 280, přičemž celková produkce nejmenších pivovarů vzrostla o 30 %. Přestože je jich asi šestkrát více než velkých pivovarů, jejich podíl na výrobě piva v Česku je odhadován zhruba na jedno procento. Přesto se stále staví další a jejich počet letos překročí 300. Navíc vznikají čím dál větší minipivovary.
    Celková produkce minipivovarů se pohybuje mezi 200 000 až 250 000 hektolitry, což je asi 1,2 až 1,3 % trhu. "To je tak na úrovni pivovaru Bernard včetně jeho nealkoholické produkce," uvedl Tomáš Erlich ze Sdružení přátel Piva.


    Malé restaurační pivovary nemohou velkým výrobcům konkurovat z hlediska množství vyrobeného piva a ceny. Jejich pivo je v průměru o deset až 50 % dražší, a minipivovary se snaží zákazníky lákat na jiný typ piva. Díky malým vyráběným objemům mohou více experimentovat a vařit speciály či ochucená piva.


    

Některé pivovary, které začínaly v kategorii minipivovarů (s ročním výstavem pod 10 000 hl) tuto kategorii přerostly, například pivovary Kácov či Chotěboř. Naopak pivovar Herold z Březnice, který v minulosti vaříval okolo 30 000 hl ročně, do kategorie minipivovarů spadl.

Nyní se minipivovarům blýská na lepší časy, jelikož malé a velké pivovary zakopaly pomyslnou válečnou sekeru a hodlají spolupracovat.
  


Mohlo by vás zajímat

NA ZELENÝ ČTVRTEK, ZELENÝ ŠKOPEK: NA ČEPU NA TĚCHTO ADRESÁCH

25.03.2024 | Na Zelený čtvrtek 28. března se v celé České republice i na Slovensku začne už tradičně čepovat Zelené pivo z pivovaru Starobrno. Letos už po devatenácté. Celkem budou mít pivaři a všichni příznivci speciálu s nezvyklou barvou k dispozici 4 920 hektolitrů. Zeleným pivem si mohou připít všichni v Čechách i na Moravě, aktualizovaný seznam všech provozoven se Zeleným pivem na čepu zájemci najdou před Velikonocemi na webových stránkách www.zelenepivo.cz.

FARMÁŘSKÉ TRHY JSOU V PLNÉM PROUDU! SVS ZAHAJUJE ČETNÉ KONTROLY

04.04.2024 | S příchodem jara v České republice tradičně startuje také sezóna farmářských trhů a Státní veterinární správa (SVS) proto směřuje své kontroly i do této oblasti. Farmářské trhy jsou zajisté přínosem pro spotřebitele i malovýrobce. Na druhou stranu však přinášejí také zvýšená rizika z hlediska hygieny potravin. I proto jsou každoročně pod důsledným dohledem úředních veterinárních lékařů. V loňském roce provedla SVS na trzích 397 kontrol (v roce 2022 jich bylo 401). Podíl kontrol se závadou meziročně klesl o tři procenta na 16 procent.

VĚDCI: PŮDA JE PLNÁ PESTICIDŮ, ČEŠTÍ ZEMĚDĚLCI ZA TO ALE NEMOHOU

08.04.2024 | Výsledky ukázaly, že v zemědělsky využívané krajině se koncentruje a šíří poměrně velké množství pesticidů, z nichž některé mohou mít významný dopad na biologickou rozmanitost a zároveň jsou výrazně rizikové i pro člověka. Z velké části se ovšem nejednalo o látky aplikované samotnými farmáři.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202404

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.