PANGAS: RYBA VHODNÁ NA TALÍŘ, ANEBO ROVNOU O KOŠE?

PANGAS: RYBA VHODNÁ NA TALÍŘ, ANEBO ROVNOU O KOŠE?

13.09.2023 EVA TITZOVÁ, ARCHIV 2021

Spotřeba ryb není v České republice příliš valná, to je pravda. Jakýkoli krok, který povede k navýšení konzumace rybího masa, je proto vítaný. Tedy… má to jednu výjimku. Mělo by jít o ryby kvalitní a ne o odpad přímo ze dna špinavé vody.

Pangas patří u nás k nejprodávanějším rybám. Spotřebitelé ho znají pod několika názvy, které jsou v České republice povoleny: pangas dolnooký (pangasius hypophthalmus), pangas  siamský, sumec žraločí, sumeček žraločí a také  štítohlavec žraločí. Ať už má ale na etiketě tato ryba jakoukoli nálepku, pro všechny platí, že nepatří mezi ryby doporučované ke konzumaci.

Z ODPADNÍ STOKY

Předně musíme upozornit, že pangas  není mořská, ale sladkovodní ryba. Jejím největším producentem je Vietnam, pochází odtud až 90 % veškeré produkce. Zde se chová v akvakulturních farmách na řece Mekong. V posledních letech je bohužel tato řeka, která protéká ČLR, Laosem, Kambodžou, Vietnamem, a rovněž tvoří hranici Laosu s Myanmarem a Thajskem, označována za odpadní stoku Asie. A právě to je důvod, proč přestal být pangas nejen chutný, ale především bezpečný. Ryby zde chované mohou trpět, a také většinou trpí, plísněmi a především kožním parazitem, kterého lze najít v žábrách. Pokud se ho chtějí pěstitelé zbavit, obvykle používají tzv. malachovitou zeleň, o které je dnes známo, že je silně karcinogenní.  Bohužel zatím neexistuje žádný ekvivalent, který by byl stejně účinný.

BEZ CHUTI I ZÁPACHU

Pangas je velice zřavá ryba, po jakém krmení v teplé vodě ale tak rychle dorůstá do jateční velikosti, není známo. Má velmi měkké bílé nebo lehce narůžovělé a netučné maso, nepáchne rybinou, nemá k radosti většiny konzumentů kosti, ale bohužel ani žádnou chuť. Lze se domnívat, že je to právě vlivem použitých chemikálií při přepravě z Asie do Evropy.

Veškeré produkty, které putují do zemí Evropské unie, musí být bezpodmínečně opatřeny veterinárním osvědčením, které deklaruje, že jsou v souladu s legislativou EU. Navíc produkty ze třetích zemí musí splňovat ještě jednu podmínku, výhradní vstup přes stanoviště hraničí kontroly, kde jsou podrobeny kontrole, včetně kontroly průvodních dokladů.

RYBKA POTÍŽISTKA

U nás se věnuje kontrole ryb také Státní veterinární správa, která v minulých letech už nařídila stáhnout z prodeje několik šarží mraženého pangase, protože obsahovaly látku, kterou evropské předpisy zakazují. Veterináře na tuto skutečnost upozornilo Německo. Šlo o látku  nitrofurazon, kterou je dovoleno používat přesně specifikovaným způsobem pouze v humánní medicíně. Při produkci zvířat určených pro spotřebitelský trh je však zakázána. Jak vyplývá z tehdejšího stanoviska SVS, tato látka může vyvolávat alergické reakce a existuje i podezření na rakovinotvorný účinek.

Před několika lety se problematice pangase věnovala také německá veřejnoprávní televize, jejíž štáb se vydal společně se zástupkyní mezinárodní ekologické organizace WWF právě do delty Mekongu ve Vietnamu. S pomocí znalce tamějších poměrů se jim podařilo nahlédnout do zákulisí zpracování pangase. Vše, co zde štáb viděl, včetně přeplněných chovných boxů, ve kterých byly viditelně nemocné kusy ryb, ryby tísnily, byly přidušené a potlučené poté prezentoval v pořadu Zdraví a výživa aneb lež o pangasovi. Nutno podotknout, že takto chované ryby mohou být pro člověka skutečně nebezpečné.

Pravdou je, že se vietnamští producenti zalekli, že by mohli díky svým „chovatelským postupům“ přijít o významné zisky, a tak se začali zajímat zejména ve Francii, jak správně postupovat při chovu a celkově zacházet s rybami. Situace se mírně zlepšila, což potvrzují i záznamy v evropské databázi Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF). I když ale počet případů klesá, pegas nemá vyhráno.

Jsou tu totiž i další věci, které mluví v jeho neprospěch. U pangase na obalu často chybí informace. Často se týkají přidaných látek – polyfosfátů nebo citrátů. Navíc, jak opakovaně ukázaly analýzy, obsahuje i méně než 50 % rybího masa a mnoho přidané vody, za kterou  si citelně připlatíte.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

MINISTERSTVO ŠKOLSTVÍ: JÍDELNY BUDOU MOCI DÁLE NABÍZET BEZMASÁ JÍDLA

28.08.2023 | Školní jídelny budou moci nabízet bezmasá jídla i po plánované úpravě metodiky dietního stravování ve školách. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva školství (MŠMT) Aneta Lednová. Reagovala tak na kritiku neziskové organizace Nesehnutí.

HYGIENA SI POSVÍTILA NA ZMRZLINY: 16 Z 20 NEMĚLO V PRODEJI CO DĚLAT

27.09.2023 | Hygienici při letošních kontrolách zdravotní nezávadnosti zmrzlin ve Zlínském kraji zjistili, že 17 z 20 odebraných vzorků bylo nevyhovujících co do počtu bakterií z čeledi Enterobacteriaceae. Nadlimitní množství těchto bakterií svědčí o nedostatečném nebo nesprávném zajištění osobní a provozní hygieny při výrobním procesu zmrzliny, řekla dnes ČTK zástupkyně Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Vendula Ševčíková.

CHUDÁCI DĚTI: VÍCE NEŽ 60 PROCENT ŠKOLNÍCH JÍDELEN VÝRAZNĚ PŘESOLUJE

14.09.2023 | Ve více než 60 procentech školních jídelen se výrazně přesoluje. Na konferenci Potravinářské komory ČR / Platformy pro reformulace při České technologické platformě pro potraviny na to upozornila hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.