NEJVĚTŠÍ VINAŘSKÁ KAUZA V BORDEAUX: FALŠOVÁNÍ STOLETÍ!

NEJVĚTŠÍ VINAŘSKÁ KAUZA V BORDEAUX: FALŠOVÁNÍ STOLETÍ!

09.01.2023 Jana Čiháková

Ve Francii se chýlí ke konci soud s pěticí obžalovaných v případu, který je považován za jednu z největších kauz s falšováním vína v historii vinařské země. Podle prokuratury se obžalovaní podíleli na obřím podvodu, kdy prodávali tisíce hektolitrů dovezeného levného vína ze Španělska v lahvích s etiketami známých vinařských podoblastí Bordeaux jako jsou Saint-Émilion, Pomerol, Saint-Julien nebo Margaux.

Na nesrovnalosti ohledně prodeje vín přišli berní úředníci a policie pak začala rozplétat příběh, který sahá až do roku 2013. Tehdy měly vinice v Bordeaux kvůli nepříznivému počasí nevalnou úrodu a nedostatek hroznů se rozhodl obchodní ředitel vinařství Celliers Vinicoles du Blayais Michel Gilin nahradit dovezeným vínem ze Španělska.

V následujících dvou letech putovalo do Francie ve více než 130 cisternových autech skoro 35 000 hektolitrů levného španělského stolního vína, které se lahvovalo jako víno z oblasti Bordeaux. Víno v hodnotě jednoho až dvou eur (24 až 48 Kč) za láhev se tak prodávalo až za 20 eur (480 Kč) a podvodné značení vyneslo obžalovaným celkem přes jeden milion eur (24 milionů Kč). Do podvodu byli podle vyšetřování zapletení i obchodníci a zástupci přepravních firem.

Prokuratura žádá pro Gilina a dalšího z obžalovaných pětileté vězení a pokutu ve výši 200.000 eur (4,8 milionu Kč), pro další tři pak nižší tresty. Verdikt má padnout 26. ledna.


Mohlo by vás zajímat

ČAJ JAKO OZDRAVNÝ RITUÁL I HŘÍČKA NÁHODY + PŘEHLED DRUHŮ

22.02.2024 | Jaký je neoblíbenější nápoj světa, pokud pomineme vodu? Není to káva, ale čaj. Černý, zelený, sypaný nebo v pytlíčcích – čaj má mnoho podob a tu svou oblíbenou si vybere asi každý. Pokud v jednotlivých druzích tak trochu tápete anebo si nejste jisti, jak si čaj vychutnat naplno, přinášíme vám několik rad a tipů.

UŽ SE TO BLÍŽÍ! UNČOVSKÝ SE UKÁŽE NA EVROPSKÉM FINÁLE PRESTIŽNÍ BOCUSE D‘OR

27.02.2024 | Tým České republiky v čele s vítězem národního kola Bocuse d´Or Dominikem Unčovským se po mnoha letech zúčastní evropského finále Bocuse d´Or. Po Turíně v roce 2018, Tallinnu v roce 2020 a Budapešti v roce 2022 se vrcholná gastronomická událost uskuteční 19. a 20. března v Trondheimu, hlavním městě norské gastronomie.

ZDANĚNÍ TICHÉHO VÍNA: PODLE CHLADA NESMYSL, CO NEPŘINESE KÝŽENÝ ZISK

29.02.2024 | Shoda na případném zdanění tichého vína podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) v současné době nepanuje. Pracovní skupina, která se dnes tímto tématem znovu zabývala, předloží předsedům koaličních stran a ministerstvu financí několik návrhů k posouzení, řekl ministr na tiskové konferenci.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202403

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.