NEJVĚTŠÍ VINAŘSKÁ KAUZA V BORDEAUX: FALŠOVÁNÍ STOLETÍ!

NEJVĚTŠÍ VINAŘSKÁ KAUZA V BORDEAUX: FALŠOVÁNÍ STOLETÍ!

09.01.2023 Jana Čiháková

Ve Francii se chýlí ke konci soud s pěticí obžalovaných v případu, který je považován za jednu z největších kauz s falšováním vína v historii vinařské země. Podle prokuratury se obžalovaní podíleli na obřím podvodu, kdy prodávali tisíce hektolitrů dovezeného levného vína ze Španělska v lahvích s etiketami známých vinařských podoblastí Bordeaux jako jsou Saint-Émilion, Pomerol, Saint-Julien nebo Margaux.

Na nesrovnalosti ohledně prodeje vín přišli berní úředníci a policie pak začala rozplétat příběh, který sahá až do roku 2013. Tehdy měly vinice v Bordeaux kvůli nepříznivému počasí nevalnou úrodu a nedostatek hroznů se rozhodl obchodní ředitel vinařství Celliers Vinicoles du Blayais Michel Gilin nahradit dovezeným vínem ze Španělska.

V následujících dvou letech putovalo do Francie ve více než 130 cisternových autech skoro 35 000 hektolitrů levného španělského stolního vína, které se lahvovalo jako víno z oblasti Bordeaux. Víno v hodnotě jednoho až dvou eur (24 až 48 Kč) za láhev se tak prodávalo až za 20 eur (480 Kč) a podvodné značení vyneslo obžalovaným celkem přes jeden milion eur (24 milionů Kč). Do podvodu byli podle vyšetřování zapletení i obchodníci a zástupci přepravních firem.

Prokuratura žádá pro Gilina a dalšího z obžalovaných pětileté vězení a pokutu ve výši 200.000 eur (4,8 milionu Kč), pro další tři pak nižší tresty. Verdikt má padnout 26. ledna.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

SPECIALISTKA NA TRVANLIVÉ POTRAVINY J. PLESKAČOVÁ: TIPY NA SKLADOVÁNÍ

19.01.2023 | Mouka, cukr, konzervy či těstoviny. Trvanlivé potraviny často nakupujeme ve velkém do zásoby. Kam je ale uložit, aby vydržely dlouho a nemuseli jsme je po měsíci vyhazovat? A jak si poradit s ukládáním, když nemáme spíž?

KALORICKÉ TABULKY V PRAXI: MĚJTE PŘÍJEM POD DOHLEDEM!

24.01.2023 | I když se nám tvůrci všech možných diet snaží prodat myšlenku, že hubnutí je otázkou striktního dodržování velmi omezeného směru stravování, které je podmíněno vyřazením celé škály potravin, zastánci kalorických tabulek to vidí jinak. V případě plného zdraví není nutné z jídelníčku vyřazovat v zásadě nic a hubnutí se i tak dostaví, pokud jsou tedy tabulky správně nastavené. Jde jen o to dodržet jednoduchou rovnici: kalorický příjem musí být nižší než výdej.

NAKOUPÍTE V PRVNÍ ZERO WASTE PRODEJNĚ?

20.01.2023 | Plýtvání potravinami je jedním z témat, která poslední léta rezonují veřejným prostorem. Potřeba se více zamýšlet na osobní úrovni nad tím, kolik potravin zbytečně končí v odpadkových koších, ještě stoupla v posledních měsících spolu s raketovým nárůstem cen potravin.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.