Medokomerc: Med  zdraží o 20 %, na jaře už nebude vůbec

Medokomerc: Med zdraží o 20 %, na jaře už nebude vůbec

10.09.2021 Jana Čiháková

Med v dohledné době velmi rychle zdraží, a to až o pětinu. Na vině je nedostatečné množství medu letos vyprodukovaného v Česku a velmi výrazné zdražení medu na světových trzích, kde poptávka převyšuje nabídku. Kvůli aktuální nelehké situaci lze očekávat, že své podnikání ukončí zhruba 10 % evropských zpracovatelů.

Prudké navýšení velkoobchodních cen ustojí jen silné firmy s dostatečnou finanční rezervou. Takový vývoj očekává v nadcházejících měsících společnost Medokomerc, největší výkupce a distributor medu v České republice. Zásoby medu Medokomercu vydrží podle vedení firmy do jara. Poté očekává, že v maloobchodech nebude med skoro žádný.

Poptávka převyšuje nabídku, na světových trzích chybí 20 % medu

Nedostatečná podprůměrná produkce letošního českého medu kvůli chladnému jaru a meziroční navýšení velkoobchodních cen na světových trzích o 30 %. To jsou hlavní důvody, proč med v českých obchodech během krátké doby zdraží zhruba o pětinu. „Aktuální situaci definuje malá produkce a velká poptávka. Pokud budeme aktuální stav na světových trzích posuzovat poptávkou, tak nám globálně chybí 20 % dodávek medu. Situace nemůže mít jiný výsledek než celosvětové snížení spotřeby,“ uvádí Milan Špaček, jednatel Medokomercu. Dle jeho slov se zdražení medu letos týkalo nejprve států na jižní polokouli a v létě pak ve velmi podobném rozsahu zasáhlo severní polokouli.

Další zdražování v lednu kvůli dražším obalům

Druhou fázi zdražování medu v českých obchodech je možné očekávat na začátku příštího roku, kdy se do cen budou promítat vyšší ceny obalů. V současné době dodavatelé obalů avizují zdražení od ledna v rozmezí 10 až 50 %.

10 % evropských zpracovatelů ukončí svoje podnikání

Skladové zásoby zpracovatelů medu v Evropské unii jsou momentálně na velmi nízkých úrovních. „Na základě aktuálního vývoje odhaduji, že nákup medu zpracovateli bude letos v Evropě ukončen o několik měsíců dříve, než je obvyklé. Postupem času totiž nebude už co nakupovat. Výhodu mají kapitálově silné společnosti, které mají dostatek zdrojů nakoupit med do zásoby. V dohledné době očekávám redukci evropských zpracovatelů medu o 10 %. Nejslabší firmy nakoupí nejméně medu a nejdříve nebudou mít co balit. Poté svou finanční situaci neustojí a zkrachují,“ uvádí Milan Špaček a dodává: „Pokud bych měl použít nějaké přirovnání, tak na světovém trhu s medem to vypadá jako s možnostmi nakupování za socialismu, kdy byly jen dvě. Nakoupit v běžném obchodě nebo v Tuzexu. V běžném obchodě nyní stojíte frontu na cenově dostupný med a nevíte, jestli nakoupíte, protože zboží je málo a rychle dochází. Druhou možností je jít do Tuzexu, kde je sice medu dost, ale je velmi drahý.“

Zdroj Botticelli, Medokomerc, foto shutterstock


Mohlo by vás zajímat

BOJUJETE S PŘÍJMEM VLÁKNINY? ZKUSTE TYTO TIPY

16.02.2024 | Podle průzkumů má většina lidí problém splnit hodnotu doporučeného denního příjmu vlákniny, který se pohybuje okolo 30 g/den pro dospělého člověka. Našemu trávicímu traktu však dělá dobře, když vlákninu zařazujeme průběžně a pravidelně. Tady je 6 tipů z praxe, kterými se můžete inspirovat a hned zítra jeden z nich vyzkoušet.

JDEME NA JEDNO - PROTOŽE NA DVĚ UŽ NEMÁME ANEB KAM AŽ POLETÍ CENA PIVA?

21.02.2024 | Pověstná věta „jdeme na jedno“ teprve začíná nabývat reálných rozměrů, a to vzhledem k ceně půllitru, která se přehoupla přes hranici sedmdesáti korun. Vyšší sazba DPH sice nenahrává do karet majitelům restaurací, zvlášť těch malých, pro které může být likvidační, i přes silné hlasy odpůrců však může mít zdražení piva ve finále pozitivní přínos.

STEROIDY V MASE? DÍKY NOVÉ METODĚ JIM MOŽNÁ DEFINITIVNĚ ODZVONÍ

27.02.2024 | Na zakázané stimulátory růstu obsažené v mase se zaměří vědecký tým Agronomické fakulty MENDELU. Cílem projektu je najít účinný způsob, jak odhalit záměrně maskované zneužívání stimulátorů při výkrmu hospodářských zvířat. V první fázi se zaměří na vzorky odebrané z prasat.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202402

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.