KONZUMACÍ KOFEINOVÝCH NÁPOJŮ K AGRESIVITĚ DĚTÍ? VZÝKUM MLUVÍ JASNĚ

KONZUMACÍ KOFEINOVÝCH NÁPOJŮ K AGRESIVITĚ DĚTÍ? VZÝKUM MLUVÍ JASNĚ

13.11.2023 Jana Čiháková

Děti, které jsou zvyklé pravidelně pít nápoje s obsahem kofeinu jako je například coca-cola nebo energetické drinky, mají horší paměť, jsou impulzivnější a v dospělosti můžou být náchylnější k závislostem. Zjistili to vědci, kteří u dvou tisícovek amerických dětí ve věku devět a deset let testy zkoumali jejich paměťové schopnosti a mozkovou aktivitu. Napsal o tom deník The Times.

Odborníci zveřejnili výsledky své studie v adiktologickém magazínu Substance Use & Misuse. Došli v ní k závěru, že častá konzumace sycených nápojů s obsahem kofeinu může zhoršovat paměť, schopnost koncentrace a negativně ovlivňovat vývoj mozku.

Děti, které přiznaly, že nápoje s kofeinem pijí pravidelně, v testech paměti zaostávaly za svými vrstevníky, kteří tyto nápoje nepijí. Mezi těmito dvěma skupinami byl značný rozdíl i při porovnání mozkové aktivity - konzumenti kofeinu vykazovali nižší aktivitu v přední mozkové kůře, což je jev často vídaný u jedinců, kteří mají diagnostikovanou poruchu pozornosti (ADHD) nebo trpí závislostí na alkoholu či drogách. Děti zvyklé na kofein jsou také náchylnější vyzkoušet alkoholické nápoje.

"Naše závěry napovídají, že denní konzumace kofeinových limonád je prediktivním faktorem pro užívání návykových látek v blízké budoucnosti. Jedním z možných vysvětlení je, že látky obsažené v kofeinových limonádách, tedy kofein a cukr, mohou mít toxikologický dopad na mozek, což jedince činí citlivějším na silnější působení tvrdších drog jako je alkohol," uvedla Mina Kwonová, vedoucí výzkumného týmu.

Spoluautor studie, profesor Národní univerzity v jihokorejském Soulu An Wu-Jong se domnívá, že závěry jsou klíčové pro ochranu veřejného zdraví. "Je nesmírně důležité stanovit vědecky podložená doporučení ohledně konzumace kofeinových nápojů u dětí. Neexistuje shoda na tom, jaké množství kofeinu je u dětí bezpečné, a některé děti mohou být náchylnější k neblahým dopadům spojeným s častou konzumací kofeinu než jiné," řekl.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

ZMRZLINY OPĚT RMOUTÍ INSPEKTORY, POLOVINU Z NICH NENÍ BEZPEČNÉ KONZUMOVAT

07.09.2023 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) letos prověřila 128 vzorků zmrzlin, hygienické limity nesplnilo 45 procent z nich. Situace tak zůstává dlouhodobě nepříznivá, řekl dnes při jedné z kontrol v Brně novinářům mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

HUSA NA MARTINA JAKO NUTNOST: S JABLKY, NEBO RADĚJI S KAŠTANY?

10.11.2023 | To, proč se na svátek svatého Martina peče husa, není jasné. Existují dvě legendy. Jedna praví, že husy rušily Martina při kázání, a tak je nechal upéct. Druhá, že se mezi husami nějakou dobu ukrýval, aby nebyl jmenován biskupem. Ať tak, či onak, shodneme se na tom, že tradice je to výtečná.... zvlášť s knedlíkem.

CENA KAKAA JE NEJVÝŠE ZA 44 LET: HROZÍ SNAD JEHO NEDOSTATEK?

13.11.2023 | Kakao je kvůli obavám z nedostatečné produkce nejdražší za 44 let. Cena termínového kontraktu na tunu kakaa se splatností v prosinci se podle agentury Bloomberg a zpravodajského serveru CNBC v pondělí na komoditní burze v New Yorku vyšplhala na 3786 dolarů (téměř 88 000 Kč), což je nejvýše od roku 1979. Meziročně stoupla o zhruba 60 procent.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202312

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.