JAKÉ PEČIVO VEDE V OBLÍBENOSTI? SPOTŘEBITELÉ MAJÍ JASNO

JAKÉ PEČIVO VEDE V OBLÍBENOSTI? SPOTŘEBITELÉ MAJÍ JASNO

Jana Čiháková

Podle Veroniky Wimmerové, jednatelky firmy Zeelandia, která dodává suroviny a přípravky pro pekaře a cukráře, se část zákazníků po pandemii do malých a středních pekáren bohužel nevrátila. Při covidu si totiž zvykli na větší jednorázové nákupy nebo na rozvoz on-line prodejců. Podle Zeelandie jsou obchodní řetězce nejrychleji rostoucím segmentem i díky tomu, že se snaží nabízet nové druhy pečiva v řemeslné kvalitě.

Zeelandii se daří v prodeji zápar, neboli měkčených zrn, které se používají pro obohacení těsta. Ročně jich vyrobí několik tisíc tun. Úspěch slaví i s ovocnými náplněmi a také s kvasy. „Přestože část lidí si ráda kváskuje a peče doma, tak pečivo s kvasem se pořád prodává velmi dobře. Poslední rok a půl se také velmi dobře daří žitnému chlebu i pečivu ve všech možných variantách," říká Veronika Wimmerová.

Kvůli rostoucím cenám surovin musí firma každého čtvrt roku některé výrobky zdražovat. Nejvíc, v desítkách procent, rostou ceny obilnin, rostlinných olejů, semínek, ovoce do náplní, dále cukru nebo lepku. „U nejvýznamnějších surovin máme s dodavateli roční kontrakty. Ty, na část ovoce, začínáme řešit v těchto dnech, o nových kontraktech na cukr budeme jednat na podzim, nicméně už dnes víme, že můžou být až o sto procent dražší. Kvůli situaci na Ukrajině i proto, že cukr je náročný na zpracování, k čemuž je potřeba energie," vyjmenovává Veronika Wimmerová.

Zeelandia vznikla v roce 1990, vyrábí kromě Malšic i v Táboře a Chelčicích a má 200 zaměstnanců. Mateřská společnost Koninklijke Zeelandia sídlí v Nizozemsku.

 

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

HYDRATACE I DOBRÝ POCIT V BŘIŠE: DEJTE SI CHIA SEMÍNKA

16.06.2022 | Chia semínka mají ohromné hydrofilní vlastnosti. Dokáží navázat tolik vody, že zvětší svůj objem až 12x. Díky nim je tělo zevnitř skvěle hydratováno, což má příznivý vliv na jakoukoliv fyzickou zátěž.

VÍTE, ŽE KALORIE V TĚSTOVINÁCH OVLIVŇUJE STUPEŇ PROVAŘENÍ?

20.06.2022 | Těstoviny se bezpochyby těší celosvětově velké oblibě. Jak dokládají data Českého statistického úřadu, jejich spotřeba rok, co rok raketově vzrůstá i u nás – stejně jako teze, že jde o potravinu kalorickou. Jak to, že pak Italové neváží metrák, ani když v průměru spořádají 14 kilogramů pasty „na hlavu“, což je patrně dvojnásobek českého průměru?

OSVĚŽENÍ PLNÉ PROBLÉMŮ! TRISTNÍ PODÍL NEVYHOVUJÍCÍCH ZMRZLIN

13.06.2022 | Více než polovina vzorků zmrzlin odebraných ve středních Čechách nesplnila hygienické normy. Do konce května hygienici odebrali 108 vzorků, 60 nevyhovovalo požadavkům, protože v nich byly takzvané enterobakterie, které mohou citlivým lidem způsobit závažné zažívací obtíže, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.