Jak odlehčit dětskému vánočnímu jídelníčku?

Jak odlehčit dětskému vánočnímu jídelníčku?

25.11.2013 PhDr Kateřina Pulkrábková

Nejpozději začátkem adventu se hospodyňky začínají pouštět do pečení vánočního cukrování. Jak tuto kalorickou bombu odlehčit a pokusit se o variantu, která bude vhodná i pro malé děti?

Sladké dětem neodpírejte, ale hlídejte, aby ho nesnědly nadměrné množství. Při domácím pečení máme navíc nad použitými ingrediencemi i množstvím dobrou kontrolu. A tak vám přinášíme pár rad, jak vánoční cukroví odlehčit, aby bylo co nejvhodnější také pro děti.

  • Bílý cukr lze ve většině receptů bez problémů nahradit medem, který je bohatý na minerální látky, vitaminy a enzymy. Kromě medu lze použít sirupy (ovocné, javorové, obilné), třtinový cukr, případně sušené ovoce.
  • Stejně jako bílá pšeničná mouka nám dobře poslouží také mouka žitná, která má navíc nižší glykemický index a obsahuje více tělu prospěšných látek. Jak přísadu do těsta například na sušenky lze využít také na vlákninu bohaté ovesné vločky a otruby. I s vlákninou však musíme být obezřetní – její nadměrný přísun může u malých dětí způsobit bolesti břicha.
  • Bez tuků se při pečení samozřejmě žádná hospodyně neobejde. Živočišné tuky je vhodné nahradit tuky rostlinnými, které nezvyšují hladinu cholesterolu. Vybírejte ty, které mají co nejvyšší poměr nenasycených mastných kyselin, zejména omega 3 a omega 6.
  • Velkou pozornost věnujte výběru čokolády, jejíž konzumace během vánočních svátků výrazně stoupá. Nejdůležitějším ukazatelem je obsah kakaa, který by měl být vyšší než 50 %. Zdaleka se vyhněte náhražkám, které v obchodě najdete pod názvy jako čokoládová pochoutka – kakaové máslo v nich nahrazují levné rostlinné tuky.  Podle legislativy mohou v pravé čokoládě tyto tuky tvořit maximálně 5 %.

Kromě toho by na svátečně nazdobeném stole během Vánoc nemělo chybět čerstvé ovoce, které je nejen cenným zdrojem vitaminů, ale také vlákniny podporující činnost trávicího ústrojí. Vhodnou alternativou je také sušené ovoce, které je bohaté na antioxidanty, vitaminy a minerální látky. Nejlepší variantou je samozřejmě nedoslazované ovoce sušené doma a neošetřené oxidem siřičitým. Stále větší popularitu získává také lyofilizované ovoce, které se vysouší za pomoci mrazu, díky čemuž si ponechává cenné látky v co možná nejvyšší míře. Kromě ovoce pak můžeme dětem k pohádce naservírovat ořechy či semínka v přírodní podobě, tedy nepražené a nesolené.

Více o vánočním stravování vhodném pro děti se dočtete v prosincovém čísle časopisu Svět potravin, které je právě na stáncích.

Zítra najdete na našem webu 2 recepty na zdravé vánoční cukroví – Kuličky z ovesných vloček a brusinek a Perníčky z žitné mouky.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

CO SE STANE S CENAMI POTRAVIN V NÁSLEDUJÍCÍCH LETECH?

27.03.2023 | Potravinářská komora ČR již několik let varuje všechny zúčastněné strany, zemědělské ministry, celou vládu i další zástupce státní správy před možnými dopady Zelené dohody pro Evropu. „Green Deal“ a jeho dopady změní nevratně Evropu a nebude cesty zpět nebo jen za cenu extrémních výdajů. Bude stále obtížnější produkovat základní potraviny, chovat zvířata či pěstovat suroviny, na které jsme zvyklí. Vše budeme dovážet za vysoké ceny ze třetích zemí a bezpečnost a kvalita potravin významně poklesne.

Masová móda jde ve vlnách

29.08.2014 | "Maso před úpravou neomývám vodou a naklepávám ho jenom pěstí, " říká řezník Zdeněk Novák, jehož vyhlášené uzeniny jsou jedla i smetánka na Plese v opeře.

ROHLÍK ZAVÁDÍ ODZNAK ČERSTVOSTI: CESTA PROTI PLÝTVÁNÍ?

16.03.2023 | Rohlik.cz jako první internetový prodejce potravin přidává nově ke svým produktům garanci čerstvosti. Zákazníci se tak dozví, jak dlouho vydrží jimi nakoupené zboží čerstvé po doručení. Pokud zákazník nebude s čerstvostí spokojený, Rohlík mu za něj vrátí peníze.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.