Články se štítkem: historie

PŘÍBĚH LEŽÁKU: VÉVODA NEDOKÁZAL UDRŽET ČISTOTU V PIVOVAŘE A ZMĚNILA SE BUDOUCNOST PIVOVARNICTVÍ

28.04.2023 | Baron von Degenberg neměl syna a vévoda Maxmilián I. Bavorský nedokázal udržet čistotu ve svém pivovaře. Tyto dvě zdánlivě nesouvisející věci stály u zrodu jednoho z nejoblíbenějších piv světa: ležáku. Historikům a genetikům se zřejmě podařilo vystopovat přesný okamžik, kdy vznikly pivní kvasinky, které jsou pro uvaření ležáku nutně potřeba, a spolu s ním i chvíli, kdy se v mnichovském pivovaru Hofbräuhaus změnila budoucnost pivovarnictví, napsal deník The Times.

Z ordinace do ordinace aneb Víc než poutavá historie cukrové vaty

02.09.2021 | Cukrová vata. Připomíná nám dětství a chutná jako ten nejsladší sen. Děti se jí nemohou nabažit a po pár minutách samy lepí jako ty nadýchané chomáčky. Rodiče je varují před zubním kazem a snaží se jejich cukrový apetit krotit. Komické na tom celém je, že cukrovou vatu vymyslel zubař!

Mama mia, to je záhad: Čí je tedy pasta?

05.08.2021 | Těstoviny je nejen skvělé jíst, zážitek je ponořit se i do jejich historie. Ta je stejně zapletená jako dobře připravené špagety a slepená víc než rozvařené fetuccine. Vítejte v italském těstovinovém světě, kdy jedna teorie vyvrací druhou.

Malé dítě ve velkém vůdci: Hitler se snad nikdy nenaučil kousat

27.05.2021 | O Hitlerovi je známo, že si až do pěti let dopřával zejména mateřské mléko, to sice v dospělosti nahradil za kravské, ale na četnosti neubral. Obvykle si k němu nechával podávat další kojenecký „hit“ – kaši ze škrábaného ovoce.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.