Články se štítkem: OLIVOVÝ OLEJ

STÍN NAD BUDOUCNOSTÍ OLIVOVÉHO OLEJE: TRANSFORMACE V ODVĚTVÍ

06.05.2024 | Výrobci olivového oleje čelí jednomu z nejsložitějších období v historii. Zpravodajskému serveru CNBC to řekl největší producent olivového oleje na světě, španělská společnost Deoleo. Na vině je změna klimatu, prudký růst cen, vysoké úrokové sazby a vysoká inflace. Odvětví proto podle něj musí projít hlubokou transformací.

OZNAČENÍ OLEJŮ EXTRA PANENSKÉ JAKO ZÁRUKY KVALITY? NE TAK ZHURTA...

28.12.2023 | Na český trh se dostávají olivové oleje, které nesou označení extra panenské, ale ve skutečnosti jde o nižší třídu kvality. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila porušení předpisů u dvou třetin vzorků, které kontrolovala. Výsledky zveřejnila na webu. Dovozci podle inspekce nejspíš podceňují schopnost českých dozorových orgánů hodnotit jakost olivových olejů.

"KOKOSÁČ" NADE VŠE? NEBUĎTE OBĚTÍ TUČNÝCH MÝTŮ

11.12.2023 | Dosavadní spotřebitelské průzkumy z let 2021–2023 ukazují, že spotřebitelé se stále domnívají, že vepřové sádlo je jedním z největších zdrojů neprospěšných nasycených mastných kyselin, a že naopak nejméně jich má právě kokosový tuk. Přitom jde o jedny z největších mýtů současnosti.

OLIVOVÝ OLEJ ZAS TAKOVÁ VÝHRA NENÍ: ZJISTILI JSME PROČ

04.12.2023 | Tekuté zlato, Král olejů anebo Boží dar. To všechno jsou bezesporu libozvučná jména, která si olivový olej vydobyl za svá léta na výsluní. Právem? Možná jen s notnou dávkou pochybností a také velkým smyslem pro představivost. Z výsledků šetření Státní zemědělské a potravinářské inspekce je zřejmé, že to zas takový zázrak není – zázračně si maximálně udržují svou dobrou pověst.

OLIVOVÝ OLEJ ZDRAŽUJE, CENA JE NYNÍ NA MAXIMU

07.08.2023 | Velkoobchodní ceny olivového oleje jsou na historických maximech, proti loňsku jsou více než dvojnásobné. Způsobila to hlavně špatná úroda kvůli suchu ve Španělsku a dalších zemích EU, odkud pochází dvě třetiny celosvětové produkce. Lze očekávat, že růst cen se projeví i na pultech obchodů poté, co se prodají zásoby z loňské úrody.

OLIVOVÝ OLEJ SE VRACÍ V ČASE: OPĚT JEN PRO SMETÁNKU?

08.05.2023 | Olivový olej se na velkoobchodním trhu nyní prodává za nejvyšší ceny od poloviny 90. let. Na vině jsou hlavně přetrvávající sucha ve Španělsku, které je hlavním producentem. Vysoké ceny se podle analytiků navíc patrně udrží delší dobu. Příčinou jsou podle nich i další faktory, zejména vysoká poptávka a také nedostatek slunečnicového oleje v důsledku války na Ukrajině.

SZPI UPŘESŇUJE: JAK JE TO S KVALITOU OLIVOVÝCH OLEJŮ?

30.11.2022 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vydává upřesňující informaci ke kontrolní akci se zaměřením na kvalitu olivových olejů v ČR.

POZOR NA OLIVOVÉ OLEJE! ČASOVANÁ BOMBA?

29.11.2022 | Výsledky kontrolní akce Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) zaměřené na kvalitu olivových olejů v ČR ukázaly, že polovina hodnocených vzorků byla nevyhovující. Olivové oleje při hodnocení neodpovídaly označení „extra panenské“ - ve skutečnosti se jednalo o oleje nižší kategorie – nebo měly nesprávně uvedené údaje na obalu. Jeden z hodnocených vzorků dokonce odpovídal kategorii „lampantový olej“, který nelze jako potravinu nabízet.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202406a

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.