ZMRZKA JAKO RISK? ZÁVAŽNÁ POCHYBENÍ NA MORAVĚ!

ZMRZKA JAKO RISK? ZÁVAŽNÁ POCHYBENÍ NA MORAVĚ!

11.08.2022 Jana Čiháková

Hygienici v Jihomoravském kraji zjistili v 18 z 35 kontrolovaných provozoven nevyhovující zmrzlinu. Laboratorní testy u většiny z nich zjistily bakterie způsobené nedostatečnou hygienou stroje nebo obsluhy. Hygienici navrhli sankce za 70 000 korun.

Hygienici provedli 35 kontrol v květnu a červnu. "Odebrali jsme 35 vzorků, z nichž 18 bylo nevyhovujících. Provozovatelům s nevyhovujícími vzorky jsme nařídili provést sanitaci výrobního stroje včetně prostor, kde zmrzlinu připravují," uvedl ředitel odboru hygieny výživy a předmětů běžného užívání jihomoravské hygienické stanice Milan Šles.

U 14 z 18 nevyhovujících vzorků laboratorní vyšetření potvrdilo přítomnost bakterií z čeledi Enterobacteriaceae, které poukazují na nedostatečnou provozní a osobní hygienu. "Tím je myšlena zejména nedostatečná očista zmrzlinového stroje, pracovních ploch, provozního náčiní nebo nedostatečné mytí rukou personálu," řekl Šles.

U zbývajících nevyhovujících vzorků laboratorní vyšetření podle Šlese odhalila přítomnost koagulázopozitivních stafylokoků, což jsou bakterie, jejichž zdrojem je především člověk. "Tyto bakterie se mohou nacházet například na rukou a v horních cestách dýchacích. Přítomnost těchto bakterií ve zmrzlině opět svědčí zejména o nedostatečné hygieně rukou a nedostatečné sanitaci provozovny," dodal Šles.

Podle něj hygienici s ohledem na výsledky kontrol považují zmrzlinu za rizikovou a budou v kontrolách dál pokračovat. "Dovolím si apelovat na veřejnost, aby si před samotným nákupem zmrzliny či jiného občerstvení všímala čistoty samotného prostředí provozovny i pracovního oděvu personálu. Důležité je také, aby si obsluha myla ruce nebo správně používala jednorázové pomůcky," uzavřel Šles.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

VAROVÁNÍ SPOTŘEBITELŮM: NA TRHU JSOU KLOBÁSY S LISTÉRIEMI

23.09.2022 | Státní veterinární správa (SVS) varuje spotřebitele před italskými klobásami, které se prodávaly i v České republice. Je zde nebezpečí, že by mohly obsahovat zdravotně závadné bakterie listérie. Zákazníci těchto produktů v prodejně v Chrášťanech u Prahy nakoupili více než 50 kg. Pokud výrobek mají doma, neměli by jej konzumovat a mohou jej vrátit v místě nákupu.

TAŠKY PLNÉ OVOCE ZA VÝHODNOU CENU? NA ROHLÍKU BEZ PROBLÉMU

03.10.2022 | Společnost Rohlík představuje novou iniciativu s názvem Zachraňujeme vitaminy. Svým zákazníkům nabídne 4 kg tašky plné sezonního ovoce a zeleniny. Zákazníci tak mohou pořídit ovoce a zeleninu za výhodnější cenu s vědomím, že zachránili stále kvalitní potraviny a navíc výrazně ušetřili.

POZOR NA TYTO ROZINKY! JSOU PLNÉ ZAKÁZANÉHO MINERÁLNÍHO OLEJE!

21.07.2022 | Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) odhalili v jedné šarži rozinek značky Dr. Ensa slovenského výrobce Encinger SK zakázaný minerální olej. Šarži označenou E02220197C s minimální trvanlivostí do 4.dubna 2023 nařídili stáhnout z trhu, lidé by tyto rozinky neměli jíst.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.