ZMRZKA JAKO RISK? ZÁVAŽNÁ POCHYBENÍ NA MORAVĚ!

ZMRZKA JAKO RISK? ZÁVAŽNÁ POCHYBENÍ NA MORAVĚ!

11.08.2022 Jana Čiháková

Hygienici v Jihomoravském kraji zjistili v 18 z 35 kontrolovaných provozoven nevyhovující zmrzlinu. Laboratorní testy u většiny z nich zjistily bakterie způsobené nedostatečnou hygienou stroje nebo obsluhy. Hygienici navrhli sankce za 70 000 korun.

Hygienici provedli 35 kontrol v květnu a červnu. "Odebrali jsme 35 vzorků, z nichž 18 bylo nevyhovujících. Provozovatelům s nevyhovujícími vzorky jsme nařídili provést sanitaci výrobního stroje včetně prostor, kde zmrzlinu připravují," uvedl ředitel odboru hygieny výživy a předmětů běžného užívání jihomoravské hygienické stanice Milan Šles.

U 14 z 18 nevyhovujících vzorků laboratorní vyšetření potvrdilo přítomnost bakterií z čeledi Enterobacteriaceae, které poukazují na nedostatečnou provozní a osobní hygienu. "Tím je myšlena zejména nedostatečná očista zmrzlinového stroje, pracovních ploch, provozního náčiní nebo nedostatečné mytí rukou personálu," řekl Šles.

U zbývajících nevyhovujících vzorků laboratorní vyšetření podle Šlese odhalila přítomnost koagulázopozitivních stafylokoků, což jsou bakterie, jejichž zdrojem je především člověk. "Tyto bakterie se mohou nacházet například na rukou a v horních cestách dýchacích. Přítomnost těchto bakterií ve zmrzlině opět svědčí zejména o nedostatečné hygieně rukou a nedostatečné sanitaci provozovny," dodal Šles.

Podle něj hygienici s ohledem na výsledky kontrol považují zmrzlinu za rizikovou a budou v kontrolách dál pokračovat. "Dovolím si apelovat na veřejnost, aby si před samotným nákupem zmrzliny či jiného občerstvení všímala čistoty samotného prostředí provozovny i pracovního oděvu personálu. Důležité je také, aby si obsluha myla ruce nebo správně používala jednorázové pomůcky," uzavřel Šles.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

PO VEJCÍCH A MASU PŘICHÁZÍ ZELENINA Z AUTOMATU

17.01.2023 | V městské části Brno-Kohoutovice přibyl automat, ze kterého mohou lidé kupovat ovoce a zeleninu od lokálních farmářů z nedalekých Malhostovic. Novinářům to dnes řekl starosta Kohoutovic Jakub Hruška (KDU-ČSL). Podle něj jsou ceny podobné jako v obchodech, ale potraviny jsou kvalitnější. Například tři kila brambor lidé dostanou za 55 korun, stejnou cenu zaplatí i u dvou kilogramů jablek.

PRO MIMINKA JEN TO NEJLEPŠÍ? VAROVÁNÍ PŘED KONTAMINOVANOU VÝŽIVOU!

15.11.2022 | Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje spotřebitele, že se na českém trhu objevila kojenecká výživa z kozího mléka, která by mohla obsahovat bakterie rodu Cronobacter. Třetina z přibližně 1000 balení směřovala na Slovensko, zbylé dvě třetiny se prodávaly na českém trhu, a to zejména v lékárnách a v internetovém obchodě. Zákazníci, kteří mají výrobek doma, by jej neměli kojencům dávat a mohou jej vrátit v místě nákupu.

VAROVÁNÍ SPOTŘEBITELŮM: NA TRHU JSOU SÝRY S KOVY!

19.09.2022 | Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje spotřebitele, že se na českém trhu objevily kozí sýry od francouzského výrobce, které by mohly obsahovat úlomky kovu. Část výrobků se podařilo zadržet ve skladech, část se dostala do prodejen různých obchodních řetězců. Spotřebitelé by neměli produkty konzumovat a mohou je vrátit v místě prodeje.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.