ZMIZÍ ČESKÉ VÍNO Z OBCHODŮ KVŮLI SPOTŘEBNÍ DANI?

ZMIZÍ ČESKÉ VÍNO Z OBCHODŮ KVŮLI SPOTŘEBNÍ DANI?

10.05.2023 Jana Čiháková

Někteří čeští vinaři z pohraničních oblastí se připravují na zřízení prodejních míst za hranicemi Česka kvůli možnému zavedení spotřební daně na víno. Týká se to například oblasti kolem jihomoravského Mikulova nebo Valtic. Novinářům to dnes řekl prezident Svazu vinařů ČR Martin Chlad. Zavedení daně navrhuje Národní ekonomická rada vlády (NERV) jako součást balíčku opatření ke konsolidaci veřejných financí. Vláda ho má představit ve čtvrtek.

Chlad poznamenal, že pro malé vinaře činí prodej přímo zákazníkům takzvaně "z baráku" velkou část jejich zisků a jde o nejrentabilnější prodej za poslední roky. Podle něj může být reakcí vinařů na zavedení spotřební daně také likvidace vinohradů. "Už se dělají v některých vinařstvích propočty," řekl. Jako dopady zavedení daně zmínil také rozvoj černého trhu.

Svaz vinařů poukazuje na to, že spotřební daň na víno je nulová ve 14 zemích EU. Minimální daň se platí ve Francii a její výběr směřuje do fondu na podporu vinařství. Chlad poznamenal, že v otázce spotřební daně by se mělo vyčkat na případnou harmonizaci v celé EU. Je to podle něj téma, které by se mělo začít řešit do dvou až tří let vzhledem k tomu, že je tlak na to, aby se k zavedení spotřební daně v EU přistoupilo. Zdravotní aspekty podle něj akcentuje například Světová zdravotnická organizace (WHO).

TŘETINOVÉ ZDRAŽENÍ

Svaz už dříve uvedl, že zavedení spotřební daně 23,40 Kč na litr povede k růstu cen běžné lahve vína za 100 Kč v obchodech o 35 Kč. Chlad řekl, že v kategorii vín kolem 100 Kč se v ČR prodá 80 procent domácí produkce a zdražení by vedlo k tomu, že se česká a moravská vína dostanou do dražších segmentů. Vína od 130 Kč a výše dnes podle něj kupuje pouze deset až 15 procent lidí. Podle svazu by to tedy vedlo k propadu prodeje tuzemských vín až o 40 procent.

Upozornil na to, že na českém trhu lze najít i víno z Nového Zélandu, které stojí 50 Kč a po zavedení daně se může zdražit na 85 Kč. Existují i vína ze Španělska, které se dováží za 0,20 eura (4,70 Kč) za litr, které se pak stáčí do lahví a dalších obalů. Podle Chlada tak levné produkci čeští vinaři ani v případě zdanění dovozu nedokážou konkurovat.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

ČESKÝ TRH OVLÁDNUL NOVÝ DYNYBYL GIN NECTAR

30.05.2023 | Prvorepubliková česká značka Dynybyl rozšiřuje své portfolio jalovcových ginů o další příchuť, tentokrát s ovocnou sladkostí šťavnaté meruňky a broskve, která je hitem letošního léta. Novinka Dynybyl Gin Nectar propojuje svěží jalovcovou chuť originálního ginu v kombinaci s čerstvou vůní meruňky a broskve. Inspirováno českým sadem a lokálním ovocem.

KRÁSNO LETOS SLAVÍ 30. VÝROČÍ OD SVÉHO ZALOŽENÍ

30.05.2023 | Historie rodinného podniku sahá až do roku 1855, kdy Valašský rod Pilčíků započal svou cestu v řeznickém řemeslu. Majitel firmy MP Krásno Karel Pilčík zastupuje již pátou generaci řezníků. Své nadšení a zkušenosti, které zdědil především od svého otce a strýce, dál předává i svým dětem - synovi Karlovi mladšímu a dceři Pavlíně, kteří se zapojili do rodinné tradice a pokračují v jejím zachování.

VELKÝ MILNÍK V DAROVÁNÍ JÍDLA: DÍKY NOVÉ LEGISLATIVĚ

23.05.2023 | Zachraň jídlo, nezisková organizace zabývající se bojem proti plýtvání potravinami, nedávno dosáhla dalšího významného milníku. Její projekt Zachraň oběd překonal hranici 20 000 darovaných pokrmů, čímž se podařilo zachránit a efektivně využít tisíce kilogramů vařených pokrmů z firemních jídelen. Navíc po několikaleté snaze vešla v platnost nová vyhláška Ministerstva zemědělství, která umožňuje darování pokrmů zchlazených nebo zmrazených na konci výdejní doby. Tato změna usnadní darování.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.