03.08.2010 Zdroj: SVS ČR
I méně poučený pozorovatel si může všimnout, že se v v přírodě a dokonce v blízkosti člověka vyskytují dříve nevídané nebo zřídka vídané živočišné druhy. Ve městech jsou již obvyklé straky či sojky, v parcích hnízdí havrani a hřivnáči, ve volné přírodě jsou vidět krkavci a čáp černý již také není takovou výjimkou. V polích lze spatřit volavky, v okolí Lednice byl spatřen ibis, a tak by se dalo pokračovat. Ze savců již není tak neobvyklé potkat psíka mývalovitého, nebo bobra a v blízkosti měst, či dokonce i ve městech lišku. Dokonce byly zaznamenány případy výskytu šakalů na jižní Moravě.
Tyto změny lze přičíst přirozenému pronikání živočišných či hmyzích druhů (například křižáka pruhovaného nebo krtonožky) a je tomu tak dost možná i kvůli měnícímu se klimatu. S klimatickými změnami souvisí i možná rizika šíření exotických onemocnění známých doposud jen z tropických, popřípadě subtropických oblastí.
Například byla v Evropě u sudokopytníků zjištěna virová horečka údolí Rift, původem z Afriky. I člověka mohou ohrozit různé tropické horečky přenášené savým hmyzem, známá je marseilleská nebo středozemní horečka přenášená klíšťaty, kterou způsobují baktérie Rickettsie. Zatím nejvíce v Itálii sledují tzv. tygřího komára - zanzara tigre (Aedes albopictus), který může snadno přenášet encefalitidu či horečky dengue a chikunguya. V Itálii se tento komár objevil poprvé v roce 1993 a v roce 2001 už byl zjištěn v jižních oblastech Švýcarska.
Tyto trendy a obohacení škály „tradičních“ onemocnění znamenají potenciální riziko. Proto Státní veterinární správa ČR věnuje zvýšenou pozornost dovozům zvířat jak hospodářských, tak zvířat pro zájmové chovy z oblastí, kde se vyskytují pro nás exotické nemoci. Jako příklad lze uvést krymsko–konžskou hemorrhagickou horečku, která se vyskytuje na Blízkém východě a v některých oblastech Afriky. Onemocnění přenášejí infikovaná klíšťata a mohou nakazit nejen zvířata ale i lidi. Proto například musejí být před vstupem do EU vyšetřeni všichni sudokopytníci.
04.09.2024 | Zavedení recyklačního poplatku za tištěné letáky přinese zdražení zboží a služeb. Obchodníci budou nuceni promítnout zvýšené vstupní náklady do spotřebitelských cen. Návrh ministra životního prostředí Petra Hladíka je v rozporu s realitou tržního prostředí a ignoruje závažné ekonomické a sociální dopady na spotřebitele i obchodníky.
06.09.2024 | Světové ceny potravin se v srpnu mírně snížily. Pokles cen cukru, masa a obilovin totiž převážil nad zdražením mléčných výrobků a rostlinných olejů. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Cena cukru se podle zprávy dostala na nejnižší úroveň za téměř dva roky.
26.08.2024 | Chuť Coca-coly, která je k dostání v běžné tržní síti v Čechách, je většině spotřebitelů dobře známá. Jenže najednou přejedete hranice a můžete narazit na jemné chuťové nuance. Jak je to možné, když Evropská unie vydala zkaz dvojí kvality potravin?
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.