Zhubnete s Cambridge dietou?

Zhubnete s Cambridge dietou?

29.10.2014 Mgr. Andrea Křížová

S Cambridge dietou se prý dá zhubnout rychle, bezpečně a dlouhodobě. Jejím základem je výživový program spočívající v nahrazení stravy nutričně vyváženými instantními produkty Cambridge Diet.

Podmínkou není zdlouhavé počítání kalorií, ani nutnost v průběhu diety sportovat. A když navíc tato dieta pojmenovaná po anglickém univerzitním městečku slibuje nulový jojo efekt, není divu, že je pro mnohé velkým lákadlem. V čem ale spočívají její úskalí?

Dieta Cambridge patří mezi diety nízkoenergetické, často zkracované jako VLCD (very low calory diet). Denní příjem klienta činí maximálně 2500 kJ (600 kcal). Tyto diety se indikují převážně v případech, kdy lékař potřebuje pacienta rychle připravit k operačnímu výkonu nebo urychlit zlepšení jeho zdravotního stavu. Ale situace na trhu s přípravky na hubnutí je jiná.

Většina lidí s nadváhou či obezitou se svěřuje do rukou odborníků na výživu (nutričním terapeutům) nebo poradcům, kteří zastupují firmy, jejichž předmětem obchodního zájmu jsou přípravky na hubnutí. Je proto důležité si uvědomit, jakou cestou se chceme vydat. Pokud se rozhodneme zakoupit si prostředek na hubnutí, měl by o našem konání vědět praktický lékař, který by mohl monitorovat náš zdravotní stav po celou dobu redukce hmotnosti. Některé diety jsou totiž tak nízkoenergetické, že mohou ohrožovat i zdraví jedince.

dieta

Minimum kaloriií, maximum výživy

Cambridge dietu proslavil Dr. Alan Howard, biochemik z Cambridge již v v 70. letech minulého století.  Spolu s kolegy založili Asociaci pro studium obezity (Association for Study of Obesity, ASO). V letech 1970 až 1977 pracoval na dietě, která by při minimálním množství kalorií obsahovala všechny potřebné výživné látky. Dieta byla nejdříve uvedena na trh v USA. V roce 1984 bratr Dr. Howarda, Roger, uvedl dietu na trh ve Velké Británii. Principem diety je navození slabé ketózy. Nízký příjem sacharidů má za následek spotřebování zásobního glykogenu a donucení organismu, aby jako zdroj energie začal využívat tuky.

Nejrychlejší způsob jak zhubnout je držet Cambridge dietu jako jediný zdroj výživy – běžná strava je nahrazena dietními polévkami, koktejly a žvýkacími tyčinkami z vysoce hodnotných živin velmi nízké kalorické hodnoty. Dieta obsahuje průměrně v jedné porci 14,4 g bílkovin, 2,7 g tuků, 14,1 g sacharidů a 2,5 g vlákniny. Jedna porce obsahuje 33 % doporučené denní dávky vitaminů, minerálů a stopových prvků. Denní energetický příjem se liší podle velikosti postavy. Lidé do 170 cm přijímají 3 porce denně, tzn. příjem 1800 kJ, a lidé nad 170 cm 4 porce denně, tzn. 2400 kJ.

Polévky jsou krémové konzistence a jednotlivé porce se mixují s horkou vodou cca do ¼ l. Prodávají se v různých chuťových variantách, oblíbené jsou kuřecí s houbami, žampionová, pórková s bramborem. Kdo má rád pikantnější chutě, může vyzkoušet polévku rajčatovou, zeleninovou nebo orientální s chilli. Pokud je klientem člověk s nesnášenlivostí laktózy, může volit mezi polévkou pórkovou s bramborem a žampionovou.

koktejl

Koktejl místo sladkostí

Koktejly jsou vysvobozením pro ty, kteří touží po „něčem sladkém“.  Někdo ocení ovocnou chuť v podobě banánového nebo jahodového nápoje, exotiku zastupuje mango a vanilka a pro klienty, kteří si rádi dopřejí čokoládu, existují variace čokoláda, čokoláda s pomerančem a čokoláda s mátou. Koktejly karamel s vlašským ořechem a cappuccino nebo mléčný karamel se mohou připravovat spolu s čokoládou jako teplý nápoj.

Bohužel vše je slazeno aspartamem, přitom by se jistě našlo i jiné přírodní nekalorické sladidlo. Informace pro alergiky je vyznačena na každém obalu. Z alergenů dominuje mléko a sója, objevují se stopy pšeničného lepku, fenylalaninu a ořechů. Lidé s laktózovou intolerancí mohou volit koktejl vanilkový, čokoládový, čokoládový s pomerančem nebo cappuccino.

Celý článek a příklad jídleníčku naleznete v novém čísle časopisu Svět potravin, které je právě v prodeji!

 

SP

 

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Coca-Cola uvedla na trh svůj první alkoholický nápoj

28.05.2018 | Americká společnost Coca-Cola poprvé za více než 125 let své existence uvedla na trh alkoholický nápoj.

Oblíbenou pochoutkou v SAE je během ramadánu medovník

26.05.2018 | Obyvatelé Spojených arabských emirátů si zamilovali medovník, a to natolik, že jeden obchodní řetězec v průběhu muslimského postního měsíce ramadánu denně prodá 3000 těchto dortů z medových plátů a sladkého krému.

Brusel rekonstruuje a modernizuje smažírny brambůrků

25.05.2018 | V zemi, kde je kornout s hranolky králem a majonéza královnou, se může zdát zásah do tradičních belgických smažíren této pochoutky riskantní.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.