VYŠŠÍ BEZPEČNOST POTRAVIN! VLÁDA SCHVÁLILA 83 OPATŘENÍ

VYŠŠÍ BEZPEČNOST POTRAVIN! VLÁDA SCHVÁLILA 83 OPATŘENÍ

16.03.2022 Jana Čiháková

Vláda na dnešním jednání podle ministerstva zemědělství schválila 83 opatření, která mají do roku 2030 přispět k posílení bezpečnosti potravin a výživy v České republice. Jde o preventivní kroky, které mají zajistit, aby potraviny na trhu nepředstavovaly zdravotní riziko, spotřebitel měl při výběru možnost volby a dostatek informací nebo aby se směrem k veřejnosti uskutečňovala zdravotní osvěta a prevence nemocí. Resort zemědělství to dnes uvedl v tiskové zprávě.

Opatření se věnují například stravování ve školách, zdůrazňují výživu nastávajících a kojících matek nebo stravování v průběhu stárnutí. "Správná výživa je zásadní pro zdravotní stav obyvatel a velmi úzce se dotýká zemědělské produkce a výroby potravin. Je důležité, aby spotřebitelé měli přístup ke zdravým a bezpečným potravinám," uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Doplnil, že i za současného válečného konfliktu na Ukrajině je pro něj bezpečnost potravin na prvním místě.

Dnes odsouhlasená opatření tvoří akční plán, který má vést k naplnění Strategie bezpečnosti potravin a výživy 2030 schválené ministry před rokem. Strategie má dva hlavní cíle. Prvním je umožnění výroby a uvádění pouze bezpečných potravin na trh, poskytování ověřených informací o bezpečnosti a kvalitě potravin, a tím posílení ochrany spotřebitelů, jejich zájmů a důvěry v systém. Druhým cílem je zaměření na správnou výživu podporující zdraví obyvatel a vybraných rizikových skupin.

Akční plán vznikl ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví a dalšími odborníky na bezpečnost potravin a výživu. S ohledem na aktuální ekonomickou situaci byla opatření podle ministerstva zemědělství navržená tak, aby dále nezatěžovala státní rozpočet.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

VETERINÁŘI: SPOTŘEBA VETERINÁRNÍCH ANTIBIOTIK ZASE KLESLA

24.11.2022 | Spotřeba veterinárních antibiotik v ČR loni meziročně klesla o 11 procent na 50 mg/PCU, což je evropské měřítko hodnot na populaci, do kterých se například započítávají hmotnosti zvířat v době léčení. Spotřeba dlouhodobě klesá a Česko je v současnosti pod průměrem spotřeby v EU, která je na hodnotě 84,4 50 mg/PCU.

ČEŠI BEROU ÚTOKEM POLSKÉ POTRAVINY! POLÁCI SE OBÁVAJÍ TENČENÍ ZÁSOB

21.11.2022 | Obyvatelé polského městečka Bogatynia u hranic Libereckého kraje si stěžují, že lidé z Česka vykupují obchody. Mají obavy, že před Vánocemi na ně nezbyde dost zboží. Na svých internetových stránkách o tom ve svém vratislavském vydání píše Gazeta Wyborcza.

KIWI NENÍ JEN ZELENÉ: TOTO ZNÁTE A VÍTE, PROČ JEJ NEKOMBINOVAT S MLÉKEM?

25.11.2022 | Kiwi je stálicí mezi exotickým ovocem. Během zimních měsíců je na českých stolech velmi oblíbené a zná ho úplně každý. Tedy pokud jde o zelené kiwi. Znáte ale kiwi červené? Svým oválným tvarem a hnědou slupkou je velmi podobné svému zelenému protějšku, ale jeho slupka nemá chloupky.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.