VYŠŠÍ BEZPEČNOST POTRAVIN! VLÁDA SCHVÁLILA 83 OPATŘENÍ

VYŠŠÍ BEZPEČNOST POTRAVIN! VLÁDA SCHVÁLILA 83 OPATŘENÍ

16.03.2022 Jana Čiháková

Vláda na dnešním jednání podle ministerstva zemědělství schválila 83 opatření, která mají do roku 2030 přispět k posílení bezpečnosti potravin a výživy v České republice. Jde o preventivní kroky, které mají zajistit, aby potraviny na trhu nepředstavovaly zdravotní riziko, spotřebitel měl při výběru možnost volby a dostatek informací nebo aby se směrem k veřejnosti uskutečňovala zdravotní osvěta a prevence nemocí. Resort zemědělství to dnes uvedl v tiskové zprávě.

Opatření se věnují například stravování ve školách, zdůrazňují výživu nastávajících a kojících matek nebo stravování v průběhu stárnutí. "Správná výživa je zásadní pro zdravotní stav obyvatel a velmi úzce se dotýká zemědělské produkce a výroby potravin. Je důležité, aby spotřebitelé měli přístup ke zdravým a bezpečným potravinám," uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Doplnil, že i za současného válečného konfliktu na Ukrajině je pro něj bezpečnost potravin na prvním místě.

Dnes odsouhlasená opatření tvoří akční plán, který má vést k naplnění Strategie bezpečnosti potravin a výživy 2030 schválené ministry před rokem. Strategie má dva hlavní cíle. Prvním je umožnění výroby a uvádění pouze bezpečných potravin na trh, poskytování ověřených informací o bezpečnosti a kvalitě potravin, a tím posílení ochrany spotřebitelů, jejich zájmů a důvěry v systém. Druhým cílem je zaměření na správnou výživu podporující zdraví obyvatel a vybraných rizikových skupin.

Akční plán vznikl ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví a dalšími odborníky na bezpečnost potravin a výživu. S ohledem na aktuální ekonomickou situaci byla opatření podle ministerstva zemědělství navržená tak, aby dále nezatěžovala státní rozpočet.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

VAROVÁNÍ SPOTŘEBITELŮM: OPLATKY PLNÉ ALERGENŮ

28.04.2022 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala uvádět na trh potravinu: Prestige Hyper Hazelnut, Oplátka máčená (33%) "Hyper" s krémem z lískových oříšků (51%)“ v balení 55 g, s označením data minimální trvanlivosti do: 16/08/2022, šarže: L061336, výrobce: "Prestige-96" AD, Bulgarie, Veliko Tamovo 5000, 6"Dalga Laka" Str., Bulharsko.

DEJTE ŠANCI FERMENTACI! ZDRAVÍ DÍKY BAKTERIÍM

17.05.2022 | Pokud pojmy jako fermentované limonády z vodního kefíru, mléčný či kokosový kefír z tibetské houby, fermentovaná zelenina, ovoce a kvasy jsou mimo váš slovníček i jídelníček, je na čase to změnit. Fermentované pokrmy totiž prospívají zdraví střev, a tudíž celému tělu.

TO MUSÍTE ZAŽÍT! PROHLÍDKA PLZEŇSKÉHO HISTORICKÉHO PODZEMÍ

16.05.2022 | Vzácná příležitost navštívit Plzeňské historického podzemí a objevit tajemství labyrintu chodeb, sklepů s studní pod západočeskou metropolí netradičně za svitu baterek se naskytne od úterý 31. května až do neděle 5. června – vždy od 16 a 17 hodin.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.