VELKÝ ČOKOLÁDOVÝ SKANDÁL: KOVY V ČOKOLÁDĚ VYDĚSILY VEŘEJNOST

VELKÝ ČOKOLÁDOVÝ SKANDÁL: KOVY V ČOKOLÁDĚ VYDĚSILY VEŘEJNOST

03.01.2023 Jana Čiháková

Americký výrobce čokolád Hershey čelí ve Spojených státech žalobě. Jeho výrobky podle jednoho spotřebitelského časopisu obsahovaly množství kovů považované za škodlivé. Informuje o tom web BBC. Firma podle žaloby uvedla spotřebitele v omyl tím, že nezveřejnila množství olova a kadmia ve třech prodávaných hořkých čokoládách.

Žalobu podal muž jménem Christopher Lazazzaro. Tvrdí, že pokud by o obsažených kovech věděl, výrobek by si nekoupil.

Žaloba se opírá o nedávná zjištění amerického časopisu Consumer Reports (CR), který testoval 28 hořkých čokolád na olovo a kadmium. Časopis tvrdí, že 23 z nich, včetně čokolád Hershey, Godiva a Lindt, obsahovalo "relativně vyšší hladiny" kovů.

"U 23 čokolád by konzumace pouhé unce (28 g) denně dospělou osobou překročila úroveň, o které úřady veřejného zdraví a odborníci z CR tvrdí, že může být škodlivá alespoň v případě jednoho z těchto těžkých kovů,“ píše se ve vyhodnocení testu. Například tyčinky Hershey's Special Dark a Lily's obsahující 70 procent kakaa měly vysoký obsah olova, zatímco tyčinky Lily's s 85procentním obsahem kakaa obsahovaly velké množství olova a kadmia.

„Jakékoli jídlo může obsahovat těžké kovy, pokud jsou přítomny v půdě ve vysoké koncentraci,“ řekla BBC nutriční specialistka Sheeba Majmudarová. "V současné době neexistují žádné zákony o potravinách, které by nařizovaly testování všech šarží potravin, dokud se z nich někomu neudělá nevolno," dodala.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

PROMĚNA PEKAŘSKÉHO ŘEMESLA: JAK SE PEKLO PŘED TŘICETI LETY A DNES...

25.01.2023 | Listopadová revoluce před třiatřiceti lety měla na pekařinu výrazný vliv. Státní pekárny, jejichž výroba podléhala centrálnímu plánování, se privatizovaly. Zároveň vznikly stovky soukromých řemeslných pekáren. Po odborné stránce došlo k zavedení nových výrobních metod a techologií, které umožnily flexibilní výrobu jak v rámci sortimentu, tak i času.

ZÁZRAČNÁ SPIRULINA? POZOR, MÁ I STINNÉ STRÁNKY

23.01.2023 | Spirulina je v dnešní době vyzdvihována, zvlášť samozvanými odborníky na zdravý životní styl. Pro její zařazení do běžného stravovacího plánu mluví spoustu pozitivních vlastností, které jsou dokonce ověřeny výzkumy. Jsou tu však i „ale“, o kterých už běžného spotřebitele nikdo příliš neinformuje. Silice, která si vysloužila nálepku „superpotraviny“ a patrně i za podivuhodných okolností, však nemusí být vhodná pro každého, může dokonce i ublížit.

INSPEKCE VARUJE PŘED OŠIZENÝM MAĎARSKÝM GULÁŠEM!

20.01.2023 | V maďarském guláši v konzervě, který pod značkou Pikok prodává řetězec Lidl, našla Státní zemědělská a potravinářská inspekce méně masa, než bylo uvedeno na etiketě. Obsah masa měl činit 62,5 procenta, laboratorní rozbor potvrdil, že je to pouze 50 procent obsahu, uvedl v tiskové zprávě mluvčí inspekce Marek Bartík.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.