VE SLENCE VÍNA JE VÍCE ALKOHOLU NEŽ V PANÁKU VODKY: VĚDĚLI JSTE TO?

VE SLENCE VÍNA JE VÍCE ALKOHOLU NEŽ V PANÁKU VODKY: VĚDĚLI JSTE TO?

25.05.2023 Jana Čiháková

Věděli jste, že sklenka vína či velké pivo obsahuje více alkoholu než panák vodky? Devět z deseti Čechů by to správně netiplo. Láhev vodky sice obsahuje 40 % alkoholu, ale pije se po panácích. Více než nad procenty je potřeba přemýšlet nad množstvím, které vypijete.

Češi vůbec netuší, jaké množství alkoholu zkonzumují, pokud pijí pivo, víno či lihoviny různé stupňovitosti a v různých porcích. Potvrzuje to průzkum realizovaný pomocí aplikace Instant Research v únoru 2023 na vzorku 1000 respondentů. Sklenka vína sice obsahuje více alkoholu než panák 40% lihoviny, většina lidí to ovšem neví.

„Lidé si pletou procenta označená na lahvi vyjadřující obsah alkoholu na 1 litr nápoje se skutečným obsahem alkoholu, který konzumují v jedné porci, a argumentují tím, že víno obsahuje jen 11 až 13 % alkoholu, ale vodka 40 % a více. Už si však neuvědomují, v jakém množství daný nápoj konzumují. Ve dvojce vína tedy vypijí více alkoholu než ve 4 cl velkém panáku vodky," vysvětluje Vladimír Darebník, výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin ČR.

JAK TO TEDY JE?

Většina Čechů se domnívá, že ve velkém panáku 40% lihoviny je víc alkoholu než ve sklence vína. To se ale pletou! Láhev vodky obsahuje 40 % alkoholu, což je v porovnání s vínem 3x víc. Srovnávat množství by ale dávalo smysl jen ve chvíli, kdybyste vodku i víno pili po panácích. Víc alkoholu tak ve finále přijmete v jedné sklence vína.

VÍNO MÁ NULOVOU DAŇ

Alkohol je jen jeden.  Zákony tomu však neodpovídají. Spotřební daň se vybírá u alkoholických nápojů v různé míře. V případě lihovin je výrazně vyšší než u piva. U tichého, tedy nešumivého, vína, se pro jistotu nevybírá vůbec.

Alkoholu se ve formě vína a piva vypije 3x víc než v případě lihovin. Lihoviny však loni do státní kasy přinesly nejvíc peněz, přestože se na spotřebě podílejí jen z 29 %. Na spotřební dani odvedly 9,2 miliardy Kč, pivo 4,5 miliardy Kč, šumivé víno 0,5 miliardy Kč a tiché víno ani korunu. Přitom dvě třetiny vína se na náš trh dováží ze zahraničí.

Daně jsou na různé alkoholické nápoje uvalené rozdílně. Na vás si svou daň ale vybírají úplně stejně. „Nesystematičnost ve spotřebním zdanění způsobuje dezorientaci lidí, kteří pak mají pocit, že skleničku piva či vína nemusí řešit. Přitom, když vypiju dvě deci bílého vína, je to jako bych si dal tři malé panáky vodky,“ upozorňuje Vladimír Darebník.

DISKRIMINACE LIHOVIN JE PROBLÉM

Ani současná vláda nepřikročila k většímu narovnání podnikatelského prostředí u alkoholických nápojů. Součástí vládního konsolidačního balíčku je další navýšení spotřební daně na lihoviny, a to o 10 % v roce 2024 a poté vždy o dalších 5 % každý rok až do 2028. Vláda ve svém návrhu i přes doporučení řady odborníků opět nesáhla na víno.

„Politici se opakovaně uchýlili k diskriminačnímu jednání, kdy 2/3 celkového objemu alkoholických nápojů zůstaly nedotčeny a zvýšená daň se uvalila pouze na lihoviny. Toto rozhodnutí křiví podnikatelské prostředí a zcela jednoznačně nahrává některým zájmovým skupinám,“ říká Darebník a dodává, že jednostranným zvýšením spotřební daně na lihoviny dojde k přelití části spotřeby do nezdaněného vína a výsledkem tohoto nesystémového kroku bude snížení inkasa do státního rozpočtu, tedy přesně opačný efekt, než který si stanovila vláda.

Až si budete dávat svou večerní sklenku vína, myslete na to, že přijímáte stejné množství alkoholu, jako byste si dali tři malé panáky vodky. Nenechte se zmást iluzí, kterou tímto krokem vláda opět podpořila, a myslete na to, že je potřeba spočítat si porce vypitého alkoholu a pít s rozumem.

ALKOHOL JE JEN JEDEN

Žádný typ alkoholického nápoje vás neovlivňuje víc nebo míň než ten druhý. Alkohol v pivu, vínu a lihovinách je chemicky stejný. Jedná se o etanol. Vzniká kvašením cukru v plodinách, třeba ovoci, obilí nebo medu. Jeho výsledek už znáte jako víno, pivo nebo medovinu. Lihoviny s obsahem okolo 40 % alkoholu vznikají oddělením ethanolu z kvasu na základě rozdílného bodu varu. Pravidelná a nadměrná konzumace jakéhokoliv alkoholického nápoje může vést k vážným následkům. Proto je potřeba pít hlavně s rozumem.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

ŠÉFKUCHAŘ: DO JÍDLA VKLÁDÁM PŘÍBĚHY A EMOCE

19.05.2023 | Ve světě gastronomie patří k největším překvapením posledního roku. Nový šéfkuchař restaurace Triton zaujal především precizním skloubením vizuální a chuťové stránky svých pokrmů. Ale hlavním trumfem jeho kuchařské práce jsou emoce.

LIHOVINY DO STÁTNÍ KASY PŘINÁŠÍ VÍCE NEŽ PIVO A VÍNO - VYŠŠÍ KONZUMACÍ TO NENÍ

26.05.2023 | Stát na spotřební dani za alkoholické nápoje vloni vybral 14,3 miliardy korun, o 400 milionů korun více než v roce 2021. Téměř dvě třetiny (64 %) z celkového inkasa přitom připadly na sektor lihovin, a to i přesto že se podílejí pouze 29 procenty na celkové spotřebě alkoholu. Dle dat Českého statistického úřadu navíc jejich konzumace dlouhodobě klesá. Inkaso za šumivé víno meziročně vzrostlo o 13 procent. Nesystematičnost ve spotřebním zdanění vede k dezorientaci lidí. Devět z deseti Čechů chybně označuje panák 40% vodky za nápoj s nejvyšším obsahem alkoholu.

MISO: PRAMEN UMAMI, KTERÁ UDĚLÁ DOBŘE NEJEN ASIJSKÝM POKRMŮM

29.05.2023 | Kolébkou miso pasty je sice daleké Japonsko, tradičně tak tvoří nenahraditelnou složku asijské kuchyně, které dodává zcela neotřelou chuť umami, ale díky fúzi světových kuchyní, je netradičně, avšak s kýženým výsledkem, využívána dnes na poli vysoké gastronomie prakticky po celém světě. Pustíte si ji také k tělu?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.